Avukat arkadaşlardan yardım gerek.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

aytacaltay

Aktif Üye
Tepki
305
İsim
aytaç
Bisiklet
Kron
Herkese merhaba, Eylül 2011'de İzmir'de üniversite okuduğum yıllarda facebook üzerinden ağır konuşmalarım yüzünden hakkımda TCK 301'den Ocak 2014'te hakaret davası açıldı duruşma sırasında ben İstanbul'daydım dava görüldü ve yerel mahkeme Mayıs 2014'te 1 yıl 8 ay hüküm verdi, (hükmün açıklanmasının geri bırakılması gibi bir durum olmadı direk infaz.) Dosya yargıtay'a gitti ve daha sonra bana yargıtay cumhuriyet başsavcılığından ilgili ceza dairesine gönderilmek üzere tebligat geldi tebligatta yerel mahkemenin delilleri tam incelemeden karar verdiğini, bilgisayar kütüklerinin incelenmediğini, olay zamanı sanığın gerçekten bilgisayar başında olup olmadığının incelenmediği, cep telefonu HTS raporlarının talep edilmediği, sanığın ifadesinin mantıklı olduğunu, eksik kovuşturmayla yerel mahkemenin karar verdiğini falan söyleyerek bozma talep etmiş ve ilgili ceza dairesine göndermiş. Yargıtay dosya sistemine girip dosyama baktığımda ilgili ceza dairesinden çıkan karar onama olduğunu gördüm (YARGITAY KARARI: ONAMA). Arkadaşlara sormak isterim bu onama kararı yerel mahkemeyi mi onaylıyor? yoksa bozma talep eden yargıtay cumhuriyet başsavcısını mı onaylıyor? Eğer yerel mahkemeyi onaylıyorsa bu süreçten sonra ne olacak? evden mi gelip alacaklar? yoksa infaz için teslim olmamı mı isteyecekler? eğer teslim olmazsam hakkımdaki infaz ne kadar sürede düşer? Bu karar itiraz edilir mi? AİHM'ne veya AYM'ne başvurulabilinir mi? yoksa paşa paşa gidip 1 yıl 8 ay yatayım mı?

Arkadaslar konu hakkinda bilgisi olan var mi?

Scudo

omeryildiz

Üye
Tepki
53
İsim
Omer
Bisiklet
Carraro
Sosyal medyada bir çok kez bana karşı ağır konuşanlar oldu, sadece sosyal medya değil sosyal hayatimda da bir çok kez darp edildim kasti öldürmeye maruz kaldım, vücudumda kalıcı izler bile var, bu kişilere sabırla nezaket içinde cevap verdim, umarım hakettiginiz cezayı alırsınız ve bir daha kaba kuvvet ve hakaretlerle bir yere varilmayacagini anlarsınız. Bu gibi durumlarda hakkını yasal yollardan arayacaksın. Herkes kendi adaletini uygulayacaksa işimiz var..

aytacaltay

Aktif Üye
Tepki
305
İsim
aytaç
Bisiklet
Kron
@Yahya omer yildiz Sizin durumunuz ile benimkisi bir değil, ben siyasi iktidara "hakaret ettiğim" bahanesi ile ceza çekeceğim. Malum 12 yaşında çocuklar bile bu bahane ile hapis yatıyor umarım sizin başınıza gelmez.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@aytacaltay
Öyleyse allah kurtarsın, işiniz zor.

• Beğen
Tepkiler: aytacaltay

omeryildiz

Üye
Tepki
53
İsim
Omer
Bisiklet
Carraro
@Heraklia akıl sagligimda bozuldu 3 yıl ağır psikolojik tedavi gördüm, yeni yeni kendimi topladım ve bisiklet ile bir nebze olsun geçmişi unutuyorum. En azından içim rahat ben başkaları gibi insanlara maddi manevi zarar vermedim.
@aytacaltay avukat danışmanlık ücreti 200tl den başlıyor, buradanda somut bir destek çıkacağını sanmıyorum, maddi durumunuz elveriyorsa iyi bir avukatla durumdan temiz cikabileceginizi defalarca duruşmaya çıkmış birisi olarak söyleyebilirim. Geçmiş olsun umarım sorundan kurtulursunuz.

• Beğen

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
Öncelikle geçmiş olsun. Yardım alabileceğiniz en iyi yer Baro'dur. İmkânı olmayanlara avukatlık desteği veriyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam kaymakamlıklarda adli yardım bölümleri var. Oraya başvurun avukatlar ücretsiz yardım edeceklerdir

• Beğen

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Avukat değilim ama bildiğim kadarıyla Yargıtay'da onanmış bir ceza kesinleşmiş demektir ve buna itiraz edilemez. Zira Yargıtay temyiz makamıdır, bir üst mahkemesi yoktur. Bazı durumlarda davanın savcısı "karar düzeltme" isteyebiliyor ama istisnai bir durum sanırım.

Sizin gördüğünüz "onama" ibaresi, yerel mahkemenin verdiği kararın onanması anlamına geliyor kanımca. Yani cezanız kesinleşmiş ve mahkemenin takdir ettiği süre boyunca hapis yatacaksınız. Sizin deyiminizle "infazın düşmesi" gibi bir şey söz konusu değil. Karar size büyük ihtimalle polis tarafından tebliğ edilecek ve polis nezaretinde cezaevine götürüleceksiniz. Kaçtığınız takdirde hakkınızda yeniden yasal işlem yapılacak ve ilk görüldüğünüz yerde (GBT uygulaması, havalimanı, gümrük kapıları, trafik çevirmesi vs.) gözaltına alınacaksınız.

AİHM'e başvurmanız cezanızın infazını durdurmaz. AİHM kararları tavsiye niteliğindedir ve sadece tazminata hükmettiği kararların bağlayıcılığı vardır. Yani AİHM'nin yapacağı şey, yargılama sürecinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin size sağladığı temel hak hak ve özgürlüklerin ihlal edilip edilmediğini ve bu sebeple mağdur olup olmadığınızı tespit etmek ve buna göre bir tazminata hükmetmektir. AİHM yeniden yargılanmanızı da talep edebilir ama dediğim gibi bunun bir bağlayıcılığı yoktur.

AYM de AİHM'le benzer bir mekanizma ile işler, yani yargılama sürecinizde hak ihlaline uğrayıp uğramadığınızı tespit eder. AİHM'den farkı, AYM kararlarının bağlayıcı olmasıdır ve mahkeme hak ihlali tespit ederse, yeniden yargılanmanızı ve bu süreçte hapishaneden tahliye edilmenizi talep edebilir. Böyle bir kararda hapisten çıkarsınız ve yeniden, tutuksuz yargılanırsınız. Yeniden yargılama sürecinde yerel mahkeme, AYM'nin kararında belirlediği hak ihlallerini giderecek şekilde karar vermek zorundadır. Misal AYM sizinle ilgili gerekçeli kararında "İfade özgürlüğünü kullandığı için ceza almıştır" diye görüş belirttiyse, mahkeme sizi bu gerekçeyle yeniden cezaya çarptıramaz.

Teslim olup cezayı bir an önce bitirmek en iyisi.

Allah kurtarsın...

Hiçkimsenin, (suçu, suçluyu övmek ve şiddete özendirmek dışında), ne kadar sert ve aykırı olursa olsun düşüncelerini ifade ettiği için hapse atılmadığı bir ülke dileğiyle...

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yanlış zaman da yanlış kişilere hakaret. Çok üzücü hemde çok

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
1- Yargıtay ilk derece mahkemesinin kararını onamıştır, hüküm kesinleşmiştir.
2- AYM ve sonrasında AİHM'e başvurunuz infazı durdurmaz.
3- Yatarınız yok, maksimum 3 gün içerisinde denetimli serbestlik şartı ile salınırsınız, meraklanmayın.
4- AYM'ye başvurup (haklıysanız) tazminat alabilirsiniz, dosya ayrıntılarını bilemiyoruz tabi bu konuda bir avukata danışınız. AYM kararına göre yeniden yargılama da mümkündür.
5- Geçmiş olsun.

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Adalet sistemimiz hiçbir suçluyu cezasız bırakmaz. (tabi ki suçun boyutu da önemli mesela suç büyüdükçe serbest kalma oranın yükselebilir yada yükselmez kim bilir)

• Beğen

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.103
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
1 yıl 8 ay sadece hakaret için çok fazla bence. Hırsıza, tecavüzcüye verilen cezalar bile iyi durum vs gözetilip erteleniyo yerine göre. Hakaret dışında ağır tehdit falan varsa anca öyle bu ceza belki yerinde denilir. Neyse geçmiş olsun, olmuşla ölmüşe çare yok.

aytacaltay

Aktif Üye
Tepki
305
İsim
aytaç
Bisiklet
Kron
@firestone Elinde asker, polis, mit, jandarma, itfaiye, merkez bankası, TRT vs. vs. olan bir hükümeti ben kimim ki tehdit edeyim etsem de ne yapabilirim ki :D

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
@firestone

hocam 301, kişiye karşı değil devlete ve organlarına karşıdır..

• Beğen
Tepkiler: Engin er.

aytacaltay

Aktif Üye
Tepki
305
İsim
aytaç
Bisiklet
Kron
@mahden

Bilgi için teşekkürler, Okuduğum bazı avukat bloglarında ve hukuk forumlarında yeni KHK ile şartlı tahliye kolaylaştırıldı diyor, önceden cezanın en az 3 te 1 i ni çekmek zorundayken şimdi yarısını çekmemiz ve cezamızın son 6 ayını açık ceza evinde geçirmiş olmamız şartlı tahliye için yeterliymiş. Bazı sitelerde ise aynen dediğiniz gibi 3 gün kapalı ceza evinde tutup iyi halden açık ceza evine gönderiyorlar oradan da "hemen" şartlı tahliye yapıyorlarmış burada ki "hemen" kelimesi kafamı karıştırdı dediğiniz gibi 3 gün yatıp direk şartlı tahliye mi oluyorum anlamadım pek.

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
@aytacaltay 3 gün maksimum gibi düşünün, gir çık da olabilir. tebligat geldikten sonra pazartesi veya salı günü teslim olmanızı tavsiye ederim..

• Beğen

aytacaltay

Aktif Üye
Tepki
305
İsim
aytaç
Bisiklet
Kron
@mahden
Bilgi için teşekkürler.

Heraklia

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Sertan Atalay
Bisiklet
Mosso
@Şafak Atilla Akpınar
Devlet erkanından Devlet erkanına fark ediyor. En tepedeki Devlet erkanına sövdüyse o affetmiyor. Hatta genelde tutuklu yargılanıyorlar.

• Beğen

aytacaltay

Aktif Üye
Tepki
305
İsim
aytaç
Bisiklet
Kron
@Heraklia normalda 3 yil ve daha fazla ceza gerektiren durumlarda tutuklu yargilanirsin bebimkisi tck 301 6 ay ile 2 yil arasi ongordugu icin tutuklanmadim, misal tutuklanmis olsaydim dava 2014 te acilip karara verildiginden 2017 ye kadar 3 yildir hapiste olacaktim o zamanda devletten alacagim olacakti :) onlarda pardon der gonderirdi :)

• Beğen
Tepkiler: maksim ve Heraklia
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.