Avrupa ve bisiklet kültürü

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ger ne kadar temmuz ayındaki fransa gezimi tour de france ile kesiştiremesem de kendi izlenim ve gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk göze çarpan yedi düvel insanın bisikleti bir ulaşım aracı olarak benimsediği ve herkesin bisiklet kullanabilecegi nezih yerler oldu. Ayrıca ayrılmış olan otobüs yollarının da bisikletlerle paylaşıldığını gördüm. hatta bisikletin arkasında mesafe bırakarak saatte 25km/h hızla ilerleyen otobüsler vardı. insanlar işini, gezisini, ulaşımını ve çocuklarını gezdirmeyi bile bisikletle yapıyordu. lyon şehrinin (ulaşımı her anlamda sorunsuz olan bir şehir) içinde bisiklet istasyonları yer alıyordu. bunlar tek tip gezi bisikletlerinin kilitli beklediği ve kredi kartı ya da şehirli insanlara özel kartlarla kiralanan ulaşım araçlarıydı. 3 vitesli, sepetli ve konforlu tek-tip modeller ve şehrin heryerinde bunlardan mevcut. birinden alıp bir ötekine bırakmak da mümkün. sonuç olarak yaşlısından gencine her çeşit insan bisikleti bir spor/gezi/ulaşım olarak benimsemiş ve günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmişler. dilerim gelecekte bizim de birçok şehrimizde bu ulaşım kültürü benimsenir ve sağlıklı bir şekilde uygulanır. son olarak ayağınızdan pedal, yüzünüzden gülümseme eksik olmasın.

Scudo

huseyinsak

Aktif Üye
Tepki
54
Ülkemiz insanları hemen hemen hepsi anlayışsız, kaba saba:boese157: :10: :box2: , biz ne zaman anlayışlı olacağız, o zaman her şey yerli yerine oturacak:winkenlux :dua: :cheer: ve bizde bu yollarda bisiklet kullanacağız.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@çağatay_çankaya

onların bilinç düzeyine eriştiğimizde tabii ki çağataycım ;)

yani sen - ben görmeyiz ya inşallah bizim çocuklar görür :(

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@twist_of_faith

:D :D :D :D :D :D

Ben daha kötümserim maalesef.
"Orc" ların "Elf" e dönüşmesi çok kolay değil.

Ancak diyalektik süreç işliyor tabiki.
Zayıf yok olacak. Akıllı olan devam edecek.

Ne güzel en azından insanlığın bir bölümü güzel yaşıyor.
Enseyi karartmayın.
:D :D :D

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@twist_of_faith

inş. bizim çocuklarda görürler... ben onlardan da şühpeliyim.

bisiklet_tutkunu

Daimi Üye
Tepki
99
yaw bizzim ülkemizde niye böyle şeyler ytok.Yaw daha benim yaşadığım yerde bisiklet yolu bile yok belediye başkanına mesaj bile çektim ama bi ses çıkmadı neyse şurda antalyaya taşınmamıza az kaldı nasıl olsa biraz daha idare etmekten başka bir çarem yok

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
sadece bakıp iç çekebildiğim ve ülkemde olmasını pek hayal edemediğim bir hadise..

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Öncelikle teşekkürler....
Fransa gibi Hollanda da bir bisiklet ülkesi...Ve ben şahsen acayip imrendim gittiğimde...
Sizlere geçen seneki Amsterdam gezimden arta kalan bisiklet manzaralarını sunmak istedim...
Her yaş her kesim herkes bisklet üstünde
Kurallar mükemmel işliyor ve bisikletlere ayrılan yollar bence motorlu taşıtlara ayrılanlardan daha bile güzeldi

Sonuç...
İnanılmaz hoş bir olay... Gürültü olmaması, trafik olmaması, sağlık...v.s. herşey pozitif doğrultuda yüksek...
Birde benim komiğime giden şey ise birileri dağ bisikletine biniyorsa milletin komiğine gidiyor...Çünkü Hollanda'da değil dağ, tepe bile çok sınırlı.

Eklemeyi unuttuğum birşey...>>>Kimse kask-eldiven-gözlük takmıyor:p

Saygılar ve bol pedallı günler.

• Beğen
Tepkiler: mcaliskan23

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
türkiyedeki siyasetcilere ve alkımıza göstermek lazım buraları bisikletcilere biraz daha saygı istiyoruz çok mu şey istiyoruz

hhtatar

Daimi Üye
Tepki
102
Yok azizim. Avrupada da bisikletliye saygı yok! :mad:

Hep iyi yönler resmedilmiş. Şu resimde sağ alt köşeye dikkat eder misiniz?
(link)
Çarpılıp, yamultmuş bir bisiklet. Belki de sahibi yerde ve 1 saattir ambulansın gelmesini bekliyor. :eek:

Fotoğrafı çeken n'apmış? Dikkati başka yöne çekmiş.

Olmaz ki canım! ;)

Türkçe meali: Böyle güzel şeyleri gördükçe kahroluyorum. Bir kusur bulmam lazım.

• Beğen
Tepkiler: Alican

akinm

Aktif Üye
Tepki
20
bize burda hala yuh kac yasına gelmiş hala bisiklete biniyor senin yaşındakiler arabaya biniyor artık diye bakanlar var

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Hahaha...
Fotoyu ben cektim fakat oraya hic bakmamışım...Gerçekten hoş bir ayrıntı.

Erhan Can

Aktif Üye
Tepki
54
@çağatay_çankaya
Bisiklet sayısı araba sayısını geçtiği zaman.(İnşallah o günleri de görürüz:) )

@akinm
Aynı şeyi ben de yaşıyorum...:D

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@akinm

O gözle bakanların çoğunlukta olduğu yeniliğe , çağdaşa, akılcılığa kapalı, rönesans ve reform yapamamışların çoğunlukta olduğu ülkeler bir gün gelecek İsrail vb. topçusuna hedef olacak.
Süreç işliyor ...
Akıl muhakkak galip gelecek...
( yanlış anlaşılmaması umudu ile )

Gunesak

Aktif Üye
Tepki
224
@hammurabi
Eee... O otobüsü süren şoför, otobüsteki yolcular da bisiklete biniyorlarsa, önde ilerleyen bisikletlinin halinden tabii ki anlar ve saygı gösterirler. Bütün mesele bisikletin toplumun ortak bir paydası haline getirilebilmesi.

mutu88

Daimi Üye
Tepki
181
Ülkemizde bisiklete saygı yok ki!!!
Ben Berlin'de gördüm. Kaldırımların tam ortasından kırmızı bir şerit çekmişler ve bisiklet yolu olarak ayırmışlar
dikkat ettim insanlar yürürken o bölüme geçmiyolar bile

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
üniversitede almanya münihte kaldığım sürece ya 3 ya 5 kere motorlu vasıtaya bindirm oda ya akrabamın arabasına yada kar yağdığı zman üşümiyim die binmişimdir ben oradayken münihle 400 km lık bir şehrin arasındaki nehrin kenarında başbakan schröder bisiklet yolu açmıştı :S

doktor

Üye
Tepki
22
avrupadaki bisikletlilere sunulan imkanları görünce gerçekten imrendim.ama burda o yolları yapsan ne farkeder ki.sonuçta bisiklet yoluna araba parkedebilen insanların yaşadığı bi ülkedeyiz

• Beğen
Tepkiler: sönmez

duman_yak

Üye
Tepki
8
İşte budur yaaa şehir planlaması budur yaaa sokaklar bööle olmalı işte hep böyle biryerde yaşamak istemişimdir.......yessss ah bizde bööle yerler olsa:(