Avrupa Bisiklet Ağına Dahil Oluyoruz

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.870
  Beğeniler:
  4.920
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Avrupa’ya Bisiklet İle Giriyoruz

  Avrupa’da bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla Avrupa Bisikletçiler Federasyonu’nun (ECF) Avrupa’daki tüm ülkeleri birbirine bağlayan yüksek kaliteli bisiklet rotaları ağı geliştirmek için uyguladığı EuroVelo projesi ağına Türkiye de dahil oluyor.

  [​IMG]

  70 bin kilometre olarak belirlenen ağın şu ana kadar 45 bin kilometresi tamamlandı. 12 uzun yol bisiklet rotası olarak başlayan EuroVelo süreci, 2011 yılında 14 rotaya çıkarıldı.

  ÜÇ YENİ KOORDİNATÖR ÜLKE SEÇİLDİ
  EuroVelo, 2011 yılında koordinasyonların genişleme süreci kapsamında başvuruları kabul etti. Bu değerlendirme süreci sonucunda aday ülke ve kuruluşların proje çalışmaları değerlendirilerek 3 ülkede yeni koordinatör kuruluşların görevlendirilmesi kararlaştırıldı ve resmi olarak açıklandı. Bosna Hersek, Yunanistan ve Türkiye’de yeni ulusal koordinatör olarak görevlendirilen ülkeler oldu.

  TÜRKİYE KOORDİNATÖRLÜĞÜ MUĞLA MERKEZLİ
  Muğla Üniversitesi Öğretim üyesi, Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve EuroVelo Türkiye Ulusal Koordinatörü Feridun Ekmekçi, “EuroVelo rotaları, geçtikleri ülkelerde ve şehirlerde uluslar arası nitelikte bisiklet rotaları altyapısı için destek, Avrupa boyutunda tanınırlık, sosyo-ekonomik yapıya ekonomik girdi, yüksek nitelikli prestij, çevre dostu bisikletli alternatif turizm olanakları ve bisikletli turistlere hizmet sağlayan sektörlere 4 mevsime yayılmış iş olanakları sunmaktadır” derken, “Türkiye koordinatörlüğünün Muğla merkezli olarak yapılacak olmasından mutluluk duyuyoruz” dedi.

  ROTA HAZIRLIĞI 3-4 YIL SÜRÜYOR
  EuroVelo resmi rota hazırlık ve uygulama süreçleri 3-4 yıl sürmektedir. Bu süreç zorlu ve proje destekli yoğun çalışmalarla tamamlanması gereken bir süreç olsa da Muğla yerel yönetimler, ulusal yetkililer ve sivil toplum kuruluşları desteği ile hızlandırılmaya çalışılacak. EuroVelo Türkiye Koordinatörü Ekmekçi, “EuroVelo Koordinatörlüğünü ülkemiz adına Muğla’ya kazandırmaktan da son derece mutluyuz, aldığımız görevin emek ve sabır isteyen bir süreç olduğunu biliyoruz. Fakat proje deneyimimiz bu süreci yerel yönetimler ve STK’ların desteği ile kolaylaştıracak. Derneğimiz, Avrupa komisyonu eko-turizmin geliştirilmesi, EuroVelo koordinasyon çalışmaları, her yıl düzenlenen ECF–Velocity bisiklet konferanslarına katılımı sağlamıştır. Bu çalışmalarda Muğla bölgesinin 4 mevsim bisiklet kullanımına uygun iklim şartları olduğu, doğal ve tarihi güzelliklere görülmeye değer pek çok yere sahip olduğu vurgulanmıştır. Muğla bölgesinde ve Aydın, Denizli, Antalya ve İzmir’e kadar uzanan güzergâhlarda EuroVelo’ya uygun rotalar belirlenecek ve sürdürülebilir turizm kapsamında yatırımlara yön verecek fizibilite çalışmaları yapılmış olacaktır” dedi.

  GEKA VE AB’YE PROJE SUNULDU
  Avrupa Bisiklet yolu ağının (EuroVelo) Türkiye ayağının finansmanı için AB ve Güney ege Kalkınma Ajansı (GEKA)ya proje sunuldu. 2012 yılının farkındalık yaratma yılı olarak geçeceğini belirten Ekmekçi, projeler kabul olursa, Ocak, Şubat ve Mart aylarında uygulamaya geçilecek. Ekmekçi, “2012-2015 taslak çalışma programımızı çıkardık, Muğla İl Turizm Müdürlüğü aracılığı ile Turizm Bakanlığına bilgi ve destek amaçlı gönderdik. Bisiklet yol potansiyelimizi 2 ülke ortaklığı ve en az 1000 km ve diğer EuroVelo kriterlerine uygun olacak şekilde çıkaracağız.

  PROJE GETİRİSİ
  EuroVelo projesinin uygulandığı AB ülkelerinde 2,8 milyar adet bisikletli tur, 25 milyon geceleme, 54 milyar Euro ekonomik etkisi bulunuyor.

  EuroVelo nedir?
  1995 yılında başlatılan EuroVelo, 12 ayrı uzun yol rotası ile Avrupa içinde bisiklet ile seyahat etme imkanı sağlayan bir proje. 66 bin kilometrelik ağ, belirlenecek 2 rotanın eklenmesiyle 14 rotaya çıkacak ve 70 bin kilometreye ulaşacak. Şu anda 44 bin kilometresi tamamlandı. Yerel düzeyde gelişmiş hareketlilik, sürdürülebilir turizm çeşitlilği ve nitelikli, birbirne bağlantılı Avrupa bisiklet yolları ağı EuroVelo'nun hedefi olarak belirlendi.

  EuroVelo bisiklet yollarının standartları:
  Yol eğimi yüzde 6'nın üzerine çıkmamalı.
  İki bisikletin geçebileceği kadar geniş olmalı.
  Ortalama gün başına bin motorlu taşıttan daha fazla motorlu taşıt geçmemeli.
  Yolun yüzde 80'i kapalı olmalı.
  365 gün boyunca açık olmalı, 30 kilometrede bir servis, 50 kilometrede bir konaklama, 150 kilometrede bir "toplu taşıma" imkanı olmalı.


  6 Aralık 2011
   
 2. İbrahim Aslanhan

  İbrahim Aslanhan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.056
  Beğeniler:
  954
  Şehir:
  Diyarbakır
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Güzel haber. Güzel paylaşım. emeğinize sağlık.
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 3. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.836
  Beğeniler:
  1.452
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Gerçek haber bu işte, teşekkürler paylaşım için.
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 4. S.GUCLU

  S.GUCLU Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Ocak 2008
  Mesajlar:
  759
  Beğeniler:
  532
  Şehir:
  SAMSUN
  Seviye:
  Eurovelo hakkında biraz bilgim vardı fakat buradan okuduklarım ışığında şimdi çok daha fazla bilgilenmiş oldum, öncelikle buradaki bilgilerden dolayı paylaşımınıza teşekkürler...

  Ülkemiz adına son derece güzel bir gelişme.
   
  tugche ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 5. CandanC

  CandanC Onursal Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  13 Nisan 2011
  Mesajlar:
  2.179
  Beğeniler:
  1.671
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  bi tarafta bisikletçinin sırtında sopa kıran otobüs sürücüsü, ölüm haberleri, bi tarafta bu iyi haberler...

  canım ülkemde (her konuda) iyiyle kötü arasında gidip gelmekten, hangisine ayak uydurucağımı şaşırmaktan yoruldum ben ya :S
   
  S.GUCLU ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 6. ademyener

  ademyener Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2011
  Mesajlar:
  170
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Çok güzel haber bilgi için teşekkürler
   
 7. Onder.Eren

  Onder.Eren Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Aralık 2012
  Mesajlar:
  269
  Beğeniler:
  162
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  neredeyse 2 sene olmuş herhangi bir gelişme var mı? nedır bizdeki son durum?
   
 8. Junkiea

  Junkiea Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  114
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  bizden bir cacık olmaz :p
   

İlginizi Çekebilir

cool-down.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
upload_2017-2-1_9-6-43.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
1917315_10156712026035253_5430136571405157378_n.jpg
Arkadaşlar biliyorsunuz ki sağlık raporu almak için hekiminize başvuruyorsunuz aslında bunların ne kadar önemli tetkikler olduğunu az kişi biliyordur birçok kişi formalite olarak görüyor, hekim...