Avid elixir 1

Konu, 'Frenler' kısmında Engin YAĞIZ tarafından paylaşıldı.

 1. Engin YAĞIZ

  Engin YAĞIZ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  166
  Şehir:
  KOCAELİ
  Adı:
  Engin YAĞIZ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Arkadaşlar meraba ; yaklaşık 10 gün önce sedona 731 mtb bisiklet aldım ve çok memnunum yanlız arka fireni normal sıktıgında bile sürtünme sesi geliyo nedeni ne olabilir fikri olan var mı ?
   
 2. Melih Gürle

  Melih Gürle Üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  Pendik,İstanbul
  Seviye:
  Bu elixir1'lerin ortak sorunu galiba.Benim 721'de de aynı sorun var, Frene bastığımda çıkan sesi balataları söküp yağdan kirden temizlediğimde hallettim, ancak arka fren balatasının bir tarafı sürekli diske sürtüyordu. Dikkatli incelediğimde ön frende diskin her iki tarafında da boşluk olduğu halde arkada bir tarafın neredeyse birleşik olduğunu farkettim. Bisikletçide bir ayar yapılarak bu sorun giderildi ama hala pek memnun olduğum söylenemez. Önceki bisikletimde disk frenler Shimano idi ve ben hiç bir sıkıntı yaşamadım. Eğer bu sürtünme sesi devamlı geliyorsa bir ince ayar gerekebilir, ancak sadece sıktığında geliyorsa balataları söküp yağdan kirden arındırman sorununu çözecektir. Bir de aklında bulunsun balatalar sökülü halde iken sakın freni sıkma.
   
 3. #3
  Engin YAĞIZ

  Engin YAĞIZ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  166
  Şehir:
  KOCAELİ
  Adı:
  Engin YAĞIZ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Anladım sanırım, şu an zaten sadece freni sıktıgımda ses geliyo. tavsiyen üzere balataları söküp güzel bi temizlicem belki sorunu hallederim.. Teşekkür ederim
   
 4. Alper Gencan

  Alper Gencan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Şubat 2013
  Mesajlar:
  298
  Beğeniler:
  176
  Şehir:
  Adana
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  yeni disk frenlerde böyle sesler gelmesi normaldir.Yeni balataların yüzeyinin açılıp tam performans a gelmesi için bir süre sesler çıkartır hatta fren performansı düşük olabilir. Bir süre daha bekleyin bir ay kadar kullanın. Fren ilerleyen zamanlarda açılacaktır. Şu an frenleri elleşmemeniz yararınıza olacaktır. Birde disk fren in çok ince ayarı vardır belkide o ayardan dolayıdır. Hafif sürtmeden dolayı ses geliyor olabilir. Ama dediğim gibi birinci ayın sonuna kadar bekleyin derim.
   
  Melih Gürle bunu beğendi.