Atlas ile ilgili hayal kırıklıkları ve yeni bir bisiklet dergisi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

?

Ayda en fazla kaç farklı bisiklet dergisi alırsınız?

 1. Almam

  oy sayısı 25
  46,3%
 2. 1 tane alırım

  oy sayısı 24
  44,4%
 3. 2 tane alırım

  oy sayısı 4
  7,4%
 4. 3 tane alırım

  oy sayısı 1
  1,9%
 1. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  896
  Ben Atlas dergisini çok geç tanıdım. Yamaç paraşütüne yeni başladığım zamanlarda -ki bu da 2011 yılına denk geliyor- Hakan Öge'nin yaptıklarını birkaç sene geriden dahi olsa takip etmek için, Konya'nın meşhur kitap merkezi olan Rampalı Çarşı'ya gider, tanesi 1 liradan, eski sayıları toplardım. Hâlâ, Atlas'ın eski sayılarını satan dükkanlara rastladığımda elim boş çıkmam içeriden.

  Anlayacağınız, Atlas'ı severim. Çok severim hem de. Yalnız bir sorun var: Sevdiğim o Atlas, markete gittiğinizde her ay yenisini gördüğünüz Atlas değil. Benim sevdiğim Atlas uzun zamandır basılmıyor. Şimdi raflarda gördüğümüz, ruhsuz, yapmacık bir dergi. Belki hedef kitlesi değişti derginin, mesela pahalı fotoğraf makineleri olan zengin ağbilere göre bir dergi yapmak istediler. Belki de Egelere, Akdenizlere doyamayan tatil balıklarının güney aşkını daha da depreştirmekti hayalleri. Dergide artık keşif yok, macera yok. Kısacası, yenilik yok.

  İşte bu yüzden, eski sayılarını gözüm kapalı aldığım o dergiyi sepete atmadan evvel, konularına, kapak fotoğrafına, ekine bakıyor ve onun 9 lira edip etmeyeceğini düşünüyorum. Çoğu zaman "Boşver Yusuf, bu ay da fiyasko!" diyor, dergiyi rafa geri koyuyorum. Bazen de bugün yaptığım hatayı yapıyor, dergiyi satın alıyorum.

  Bu ay, derginin ana konusu "Çeşme". Daha evvel adını hiç duymadığımız bu esrarengiz yer, içimde merakla karışık bir coşkuya sebep oluyor (bu son cümle şakaydı.) Diğer konular da ondan aşağı kalmıyor: Belgrad, Bursa, Adrasan filan. En son CarrefourSA'nın haftalık fiyat kataloğunu bu heyecanla çevirmiştim. Konuları boş verdim, dergiden hayır yoktu. Zaten dikkatimi çeken asıl şey dergi değil, bu ayki sayının ekiydi.

  Başlık ilgi çekici: "Pedalla Türkiye, 45 Muhteşem Rota"

  [​IMG]

  Tur bisikletçiliğiyle az biraz uğraşmış benim gibi birini rahatlıkla tavlayacak bir isim. Çok fazla düşünmeden aldım dergiyi. Eve gelir gelmez koydum çayımı, açtım paketi, dergiye elimi sürmeden yumuldum "muhteşem rotalı" hediye kitapçığa. Her sayfada bilindik yerler, yine İstanbul, yine Ege, yine Akdeniz! Zaten kitapçığın ilk sayfalarındaki haritayı gördüğümde "kazık yemiş aptal müşteri" hissi külçe gibi çökmüştü içime (Yusuf'tan dev hizmet! O harita şimdi sizlerle!)

  [​IMG]

  Harita bu. Bu rotalar hakkında İnternet'ten bilgi edinmek son derece kolay. İşin kolayına kaçılmış. Belli ki kitapçığı hazırlayanlar haritayı önlerine koyup "Abi doğuya, güneydoğuya niçin rota eklemedik?" dememişler. O zaman ben sorayım:

  - Rotaları haritaya işaretlediğinizde, bölge başına düşen rota miktarı hiç mi dikkatinizi çekmedi?
  - Kitapçıktaki rotalar neye göre derlendi?
  - Doğu ve Güneydoğu'da herhangi bir rota verilmemesinin sebebi nedir?
  - Kitapçığı hazırlayan kişilerin bisikletli tur tecrübesi nedir?
  - Doğu ve Güneydoğu'nun tarihi ve doğası bisiklet rotalarını içeren basit bir kitapçıkta yer bulamayacak kadar önemsiz mi?

  Sorularımı sordum. Cevap gelir mi, bilemem. Bildiğim, bu kitapçığın, hepimizin bilinç altına işlemiş olan Doğu ve Güneydoğu korkusuna, orada bisiklet sürülmediğini, zaten oralarda bisikletle gidilecek herhangi bir yer de olmadığını göstererek bir perçin daha attığı. Rota mı lazım? Yapıştır baba Muğla'yı, Antalya'yı... Hep böyle devam edin. Biz zaten şimdiki Atlas'ı değil, Cilo'ya tırmananların, terörün en hararetli zamanında Hakkari'ye gidenlerin, vadileri aşan, bataklıklara dalanların, mağara keşfi yapanların Atlas'ını seviyoruz.

  Kitabın son cümlesini ufak bir ekleme yapayım, dergiye bir katkım olsun:

  "Atlas dergisinin armağanıdır. Parayla satılamaz. Zaten beş para da etmez."

  ***

  Belli ki Atlas'ı okuyuculara sunan yayıncı, kendi bisiklet dergisi Pedal'ı 15 Haziran'da bisikletseverlerin beğenisine sunacak. Konu başlıklarına bakacak olursak ufak bir Google taramasıyla ulaşamayacağımız herhangi bir şey de yok; bisiklet seçimi, Belgrad ormanı rotası (bu rota, bu yazıda anlatılan rehber kitapçıkta da mevcut), bisiklet bakımı, bisiklet sürerken yanınıza almanız gerekenler...

  [​IMG]

  Galiba "bisiklet", dergi yayıncıları için pek de verimli bir alan değil. Bisikletçilerin, seçenek arttıkça "Abi bisikletin yaygınlaşması için bu tür yayınlara ihtiyaç var!" düşüncesini bıraktıklarını birinin onlara söylemesi gerekiyor.

  Burada bir not da bisikletle ilgili süreli yayın okumak isteyen okura: Seçeneğimiz artık çok fazla, Cyclist Türkiye, Socrates ve şimdi de Pedal. Eminim ki bunun devamı gelecektir. Bu yüzden artık biraz seçici olmakta fayda var. Bu bir pazar ve iyi olan tercih edilecek.

  ***

  Kaynak:
  Kod:
  http://www.turcubaba.com/2015/05/atlas-dergisi-ile-ilgili-hayal-krklklar.html
   
 2. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.772
  Beğeniler:
  5.553
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  25 rotanın 4'ünün İstanbul'da olması takdire şayanmış gerçekten..
  Bu nedenle kendilerini takdir ediyorum.

  Almayı düşünüyordum bu sayıyı ama vazgeçtim bu yazı üzerine galiba..

  Teşekkürler Yusuf Yılmazvural!
   
  Soner Sarihan ve phoenix48 bunu beğendi.
 3. #3
  BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  896
  Derginin hakkını yemeyelim abi, Çeşme'den bahsediyor, Bursa'dan bahsediyor, süfer fotoğraflar eşliğinde :) Ben şahsen Çeşme'yi Doğu Karadeniz'de sanıyordum. İrşad oldum durup dururken
   
 4. Kefter

  Kefter Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  358
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  @Yusuf Yılmazvural duygularıma tercüman oldun. Atlas'a yakışmadı gerçekten. daha önce verdiği rota atlaslarını bisikletle harmanlayarak önümüze sunmuşlar...
   
 5. Hasan Saylık

  Hasan Saylık Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.214
  Beğeniler:
  1.806
  Şehir:
  Aydın, Karacasu
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Atlas'ı severim her haziran da Türkiye nin konulu haritalarının verir tarihi yerler,doğal yerler vs. diye. Fakat bu sayıda bisiklet konusu görünce önce merak ettim alayım diyordum bu yazıyı görünce daha iyi inceleme fırsatı oldu. Rotalar kısmen doğru ama ben Egeliyim, Karadeniz de yaşıyorum ve 3 yıl kadar Şırnak civarından gezindim, yaşadım.
  Yollar ve rotalar konusunda da kendime yetecek kadar bilgi sahibi olmaya çalışıyorum, ama size Karadeniz ve Ege de onlarca rota sayabilirim.Hele ki dün gittiğim Sultan Murat yaylası yolu Türkiye de başka bir örneğini daha görmediğim güzellik ve bisiklete yatkınlığa sahip. Doğu konusunda bence çok fazla haksızlık yapmamışlar bir bisiklet rotası sadece yol yada manzara ile olmaz , çevre koşulları,imkanlar, vs. gibi etmenler önemlidir.Ayrıca güzellik olarak da Ege ve Karadeniz den geride. Bilmediğim yerlerde var tabi ki oralarla ilgi yorum yapamıyorum. Fakat katılmadığı kısım ise şu Adana,Osmaniye,Adıyaman,Mardin vs. bildiğim yerlerde çok güzel yol bisikleti olmasa da dağ bisikleti rotaları mevcuttur.
  Dergiyi hazırlayanlar biraz popülist davranmışlar,açmışlar haritalarını kendi kafalarına göre yada tecrübelerine göre rotaları çizmişler ki zaten kapak fotoğrafının koymuşlar fakat listede Ordu merkez yok. Yani bir yerin bisiklet rotası olabilmesi için illa ki tanınmış bir yer olması mı gerekiyor ? Yada yanında çevresin de tarihi,turistik yada coğrafi bir yer olması şart mı ?
  Böyle dergilerden Geo adındaki dergiyi 3-5 ay önce İsviçre köyleri diye kapa konusun görünce hemen atlayıp aldım. İsviçreye gittiğim ve tekrar gitmek istediğim için merakla açtım dergiyi, sayfalara baktıkça kapak konusu sadece 3 sayfadan ibaret, ayırca köy dedikleri de tamamen zenginlere hitap eden kayak merkezlerinin olduğu yerlerde. Yazıyı yazmak için hiç kimse isviçreye gitmemiş bile Fotoğraflar büyük ihtimal İsviçreli bir ajansdan satın alınmış. Bir çok defa İnstagram dan yorum yaptım, iğnemelemek istedim dergiyi "İçi boş bir dergi" diye kimse umursayıp, savunma bile yapmadı. Dergicilik zor bir iş, ben birşey öğrenemeyeceksem bana birşey katmayacaksa yada gazetelerin magazin ekleri gibi sadece sosyetik yerlerden bahsedecekse ben o dergiyi almam. !
   
  Soner Sarihan ve erphan bunu beğendi.
 6. erphan

  erphan Forum Bağımlısı

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  27 Nisan 2010
  Mesajlar:
  844
  Beğeniler:
  568
  Şehir:
  Ankara, İzmir
  Adı:
  Erhan
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  şahsen, konu yaptığıma pişman oldum desem yeridir :) gerçi ben, olanca iyi niyetimle, böyle bir ek in veriliyor olacağını haberdar etmek istemiştim. bugün aldım dergiyi. arkadaşlar, 9 TL çok az bir para olabilir bazılarımız için ama alabilen var alamayan... herneyse, içeriği beğenmedim. tamam sonuçta 100 sayfaya yakın bir ek çıkartmış dergi ama, bence, yakında çıkaracağı bisiklet dergisinin reklamını yapmak için! bu kadar da net yazarım! yukarıda yazılanlara da katılıyorum. özellikle ''duyarsız'' çok doğru yazmış :)
   
  Soner Sarihan bunu beğendi.
 7. Erdem Yıldırım

  Erdem Yıldırım Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  296
  Beğeniler:
  219
  Şehir:
  konya-Akşehir
  Seviye:
  Yusuf bey bu sabah almaya gidecektim yoldan çevirdiniz desem yeridir. Teşekkürler efendim.
   
  Soner Sarihan bunu beğendi.
 8. serdar k

  serdar k Bize her yer 61

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  14 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  495
  Beğeniler:
  669
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Bilgilendirme için teşekkür ederiz.
   
  Soner Sarihan bunu beğendi.
 9. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.003
  Beğeniler:
  2.159
  Seviye:
  neredeyse tüm dergilerin hedefi cebimizdeki 10 ar liralar. bu bilinçle bakınca seçici olmak lazım. o 10 liralar cebimize bir gece usulca noel baba tarafından konulmuyor maalesef.
   
 10. scitakoglu

  scitakoglu Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2007
  Mesajlar:
  149
  Beğeniler:
  204
  Şehir:
  İzmir - Karşıyaka
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Bende aldım malesef. Rota larda bir çizgi ve turistik tarif ne Tür bisikletle gidilir. Nasıl gidilir neler götürürülür. Kimler gidiyor. Etkinlik Zaman'ları ne zaman gibi bilgiler çok yetersiz. Gerçi ben tam okumadan baktım ve attım Gördüğüm kadarı ile bide çizdiği Çizgiler ile Yazılan da tutmuyor en azından Izmir için.
   
  Soner Sarihan bunu beğendi.
 11. Hasan Saylık

  Hasan Saylık Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.214
  Beğeniler:
  1.806
  Şehir:
  Aydın, Karacasu
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Sırf bunlara inat, ben çıkarıcam bir kitap, Karadeniz , Ege zaten insanların en çok istediği noktalarda buralar.
   
  Soner Sarihan bunu beğendi.
 12. BRSZNR

  BRSZNR Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  17 Nisan 2014
  Mesajlar:
  99
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  hocam sayenizde alımdan döndüm, teşekkürler
   
  Soner Sarihan bunu beğendi.
 13. Atacan

  Atacan evden işe, işten eve

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  10 Ekim 2014
  Mesajlar:
  457
  Beğeniler:
  604
  Şehir:
  Karşıyaka-İzmir
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  1 yıllık junior bisikletçi olarak tur eki beni tatmin etti. doğru tüm bu bilgilere internetten ulaşabilirim ama niye uğraşayım ki, hazırlanmış önüme konmuş. Atlas'a bakmaya henüz fırsat bulamadım, hem ne olacak ki çeşme burnumuzun dibi :)

  Birde pedal çıksın onu da alacağım, 1 öğün yemek yemem 2 bisiklet dergisine de katkıda bulunurum.
   
 14. eren cerciz

  eren cerciz Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2014
  Mesajlar:
  189
  Beğeniler:
  351
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
 15. Bahadır S.

  Bahadır S. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2015
  Mesajlar:
  375
  Beğeniler:
  677
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Bahadır S.
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Atlas dergisi son iki yıldır ek olarak harita verip duruyor. Bir ara kafayı yemek üzereydim. Evin içi okullardaki harita odası gibiydi...
   
  Veliuyar ve Edip Dinçer bunu beğendi.
 16. can akıncılar

  can akıncılar Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.546
  Beğeniler:
  884
  Şehir:
  Fatsa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Cyclist Dergisini alıyorum baktım Atlasta dibimde bizim arkadaşlar kapak fotosu ordu boztepe den çekilmiş diye ikişer almışlar zaten tur yapsam o derginin güzergahı na bakmam kendim ayarlarım:)
   
 17. Deniz Baklacı

  Deniz Baklacı Sadece Bisiklet

  Kayıt:
  11 Nisan 2013
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  854
  Şehir:
  Kayseri
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  @Yusuf Yılmazvural arkadaşın yazdıklarına katılmamak elde değil. Atlas dergisini zaman zaman alırdım ancak ne yalan söyleyeyim Cyclist dergisi çıktı çıkalı Atlas'a pek bakmıyordum. Bisiklet rotaları eki verdiğini görünce hemen aldım. Ancak rotalar çok kısıtlı ve üfürük. Hatta Kayseri ile ilgili rotalar direkt olarak Kayseri valiliğince hazırlanmış turizm rehberinden alıntı. Ben orijinal hiç bir şey göremedim. Bisiklet ile ilgili bir ürün olduğu için yine de aldığıma pişman değilim ancak Atlas dergisinin son sayfasındaki reklamı görünce salak durumuna düşünüldüğümü hissetmedim değil.
   
  Soner Sarihan bunu beğendi.
 18. five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.100
  Beğeniler:
  2.203
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Sayın @Yusuf Yılmazvural merhaba,

  Aramızda biraz yaş farkı olsa da Atlas dergisine olan duygularımız ortak. Dergiyi ilk sayısından itibaren alan, (kardeş dergileri de dahil) tüm eklerini, haritalarını biriktiren birisiydim. Taa ki Genel yayın yönetmeni değişinceye kadar. Mehmet Yaşin zamanı benim için Atlas'ın Atlas olduğu zamandır. Kadrosu da (Hakan Öge, Cüneyt Oğuztüzün, Cemal Gülas, Özcan Yüksek, vb.) efsanedir. Ne zaman ki Özcan Yüksek direksiyona oturdu derginin yönü değişti. Daha National Geographic eksene kaydı, coğrafya ve keşif dergisi insan odağına doğru kaymaya başladı. 1993'te ilk "Atlas'la Buluşma" etkinliğine katılmış ve "Konular bitiyor mu ?" diye sormuştum soru cevap kısmında. O zaman yanıt olumsuzdu ama bugün gördüğüm kadarıyla sonuç bu yönde oldu.
  Dün, ilk sayısından itibaren aldığım Cyclist'in yanında sırf bisiklet rotaları olduğu için Atlas aldım uzun bir aradan sonra. Ve ben de sizin gibi yeterli bulmadım açıkçası. Eski gezi rehberlerinin yanında bile geçmiyor. Hele herkesin elinin altındaki rotaların kitabın büyük çoğunluğunu kapsamasını hiç tatmin edici bulmadım. (Bostancı-Maltepe sahil yolu bir 'rota' olmamalıydı bence)
  15 Haziran'da yayın hayatına başlayacak Pedal dergisinin de sırf, 'Bisiklete binenlerin sayısı arttı. Cyclist de satıyor. Biz de pay alalım bu pazardan." düşüncesiyle hazırlanmamış olduğunu umuyorum.

  Selamlar

  five
   
  Soner Sarihan bunu beğendi.
 19. Hüseyin Çelebi

  Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  24 Eylül 2004
  Mesajlar:
  516
  Beğeniler:
  2.086
  Şehir:
  Münih-Trabzon
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  @Yusuf Yılmazvural
  Şu ikisi dikkatimi çekti:
  52. sayfa, Uzungöl-İkizdere
  56. sayfa, İkizdere-Çamlıhemşin

  Bizim TDK etaplarına çok benziyorlar, muhtemelen aynılar. Ne bilgi verilmiş bu rotalar hakkında merak ettim, gidip bakmışlar mı?

  Uzungöl, İkizdere: 110km, 3000m
  2012 yazısı, 2014'de de geçtik burayı. Bu sene yok ama programda, sebebi de Uzungöl'ün çok saçma sapan bir yer olması ve bırak kendisine yakın bölgesine bile bir bisiklet turunda girmenin çok sıkıntılı olması.
  Trans Doğu Karadeniz Dağları 2012 (8 etap); 3. etap: Uzungöl - İkizdere - BisikletForum

  İkizdere-Çamlıhemşin: 97km, 3000m
  2012 yazısı, 2014'te de ilk çıkışta rotada ufak bir revizyon yaparak geçtik. 2015 planında da var. Sırf bu rota için TDK'nın diğer etapları uyumlu olacak şekilde planlanıyor.
  Trans Doğu Karadeniz Dağları 2012 (8 etap); 4. etap: İkizdere-Çamlıhemşin - BisikletForum


  Gerçekten buraları geçmek isteyen varsa işte size tüm detaylarıyla rotalar. Wikiloc'da da yüklü rotalar: bedava, gps verileriyle ve bazen de detaylı anlatımıyla.

  Baraj altında kalmadan Yusufeli ve çevresinde bir hafta geçirmek ister misiniz? Alın size detaylı tur yazıları, rotalarıyla:
  5 gün, diğer günlerin linkleri burada var:
  Çoruhta 5 süper günün 5.si: uzun ince bir yoldayım (Yusufeli-Erzurum) - BisikletForum
  7 gün, önceki günlerin linkleri var:
  Yusufeli-Çoruh-Kaçkarlar kampı 7. ve son gün İspir-Ovit-İkizdere-Of-Trabzon - BisikletForum

  Boşverin masa başından yazan çizenleri, size bir faydaları yok. Performansın en iyi ölçümü performansın kendisidir.
   
  Soner Közen, erphan, CandanC ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 20. #20
  BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  896
  Konuyla ilgili olarak atlas@doganburda.com adresine yolladığım e-postanın, Türker Erşen tarafından verilen cevabını aşağıya pastalıyorum. Kendilerine hassasiyetleri dolayısıyla teşekkürlerimi bir de buradan sunayım.

  "Sayın Yusuf Kargınoğlu
  Atlas’ın bisiklet rotaları eki hakkındaki eleştirilerinizle ilgili yazıyorum. Uyarınızda haklısınız. Kitapçığı hazırlayan arkadaşımız gerçekten deneyimli bir bisikletçidir ve bize ilk teslim ettiği rotalar içinde gerçekten de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan da başlıklar vardı. Ancak kitapçığı planladığımızdan daha ince basmak zorunda kaldık ve mecburen bazı rotaları eledik. Yaz aylarında daha çok ziyaret edilen yerlere öncelik verdik. Bunun dışında başka hiçbir neden yoktur. Ama bundan sonraki çalışmalarımızda daha dengeli bir dağılım yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Atlas, basında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya en fazla yer veren dergilerden biridir ve hep de öyle olacaktır. Benim bu bölgelerden hazırladığım konular arasında çok sevdiğim Elazığ da vardı örneğin. İlginiz için teşekkür ederiz, iyi günler."
   
  pilot bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-21_18-26-14.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
upload_2016-8-24_11-9-43.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
IMG_20160202_215000.jpg
Arkadaşlar benim burnum biraz yamuk ve et var yani çok rahat nefes alamıyorum normalde de şimdi denemek amaçlı bir burun bandı aldım acaba işe yarar mı bir nebze de olsa? Kullananlar vardır diye...