atırıcı seçimi ?

emoti

Üye
Tepki
0
arkadaşlar adresteki atırıcıdan kulanan varmı bu atırıcıyı 8 li rublede kullana bilirmiyim ? (link)

Scudo

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vermiş olduğunuz linkteki arka attırıcı shimano'nun giriş seviyesi bir model 8'li rublede kullanabilirsin fakat almışken biraz daha iyisini alabilirsiniz. Sitede 2. el alivio attırıcılar düşüyor. Ama acele lazımsa bunun bir üst modeli olan Acera yada bu modeli alabilirsiniz. Bisikletiniz ne marka zaten 8'li ruble kullanıyorsa muhtemelen bunlardan birini kullanıyordur diye düşünüyorum.

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
her modelın bellı rublelerı yok mu yani ben de toruney kullanıyorum ama 7lı
bu arada ben de alabılıyorsan daha iyi modellere bakmanı onerıyorum ama soyle bırsey var bısıklette fazla yuklenmıyorsan veya fazla surmuyorsan bu ısını gorecektır(en basıtınden bende habıre ayar kacıyor.. )

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tuninger_haa

Kırmızı ile işaretlediğimi ilk defa duydum. Yanlışımız varsa düzeltilmesini rica ederim. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Turney ler 7 sitemde çalışıyolar 8 li rublede çalışır fakat rublede bi dişliyi kulanamazsın sanırım vede hiç iyi bi performans olmaz .

emoti

Üye
Tepki
0
arkadaşlar benim eski atırıcım kulaklıklıydı.Bu kulaklıklıyla vidalının arasında fark varmıdır?Bildiğim kadarıyla sanırım vidalılar için ayretden kadroda bi yer oluyormuş..vidalı atırıcı alsam uydura bilirmiyim sizce yani olurmu kulaklıklının vidalı atırıcı yernine ?Bisiklete devamlı bindiğim için sorun yaşamak istemiyorum sizce ne yapmalıyım ??

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ontario

arkadaşlar attırıcılara komut veren vites koludur. Vites kolu 9'lu ise 9'luyu bile çalıştırır. Ama benim tavsiyem biraz daha üst model alınmasıdır. Ben bu söylediklerinizi hiç duymadım. Yok mu olayı tam olarak netleştirecek bir profesyonel, admin, moderatör vs. çünkü böyle varsayımlarla olmaz başlığı açan arkadaşında kafası karıştı :)

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Soner Tourney attırıcılar 8li rublede kullanılır ama Ontario'nun dediği gibi 1-2 kaset dişlisi eksik kullanırsın. Yapısı müsait değil. Şöyle örnek veriyim: 7'li vites kolu ve 7 li kasetimiz vardı ama arka attırıcı 6'lı sisteme göre uyarlanmış bir attırıcıydı. Ne kadar ince ayarlasak da ya en üst dişli kullanılamıyordu ya da en alt dişli. Herşeyin bir parametresi var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@soneryen

Abi ben denedim ondan biliyorum 7 li sistem vitesi 8 rublede denedim dediğim gibi ne kadar ayarlarsan ayarla bi diş eksik oluyo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@soneryen

Herşey vites kolunda bitmez.
Bir attırıcının 9'lu çalıştırması için, ona uygun tasarlanmış olması gerekir. İlk başta zincir uyumluluğu, ardından da attırıcının çalışma/hareket aralığının 9'lu dişli çalıştırmaya uygun olması gerekir. O nedenle yukarıdaki yargı tamamen yanlış.

Attırıların kadroya bağlanma şekilleri ya kadro kulağına, ya da arka mil yuvasına bağlanma şeklinde olur. Örnek verelim;

Kulağa bağlanan Tourney
http://harriscyclery.net/merchant/370/images/large/RD8154.jpg

Arka mil yuvasına bağlanan Tourney
http://www.fahrradteile.com-onlineshop.com/onlineshop/images/bi24212_large.jpg

Bu iki attırıcı birbirlerinin yerine kullanılamazlar. Çünkü kulağa bağlanan attırıcı, bir kadro kulağının varlığını zorunlu kılar. Kulağı olmayan kadroda bağlantı noktası bulamazsınız. Mil yuvasına bağlanan attırıcı ise arka mil yuvasının geniş bir yarık şeklinde olmasını gerektirir.

emoti

Üye
Tepki
0
peki arkadaşlar 8li bi sistemde kulana bileceğim kulaklıklı bi atırıcı önerirmisiniz ?

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Halil sayende öğreniyoruz. Eline sağlık emek vermişsin Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: emoti

emoti

Üye
Tepki
0
halil kardeş bu resimdeki kulaklıklı tourney nerde bulabilirim ve fiyatıne nedir baya aradım ama biraz farklı modelini buldum sanırım bu modeler 8 li sistemi çalışıtırıyormuş..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@soneryen

arkadaşın dediği galiba ruble ile göbek oluyo.şu yeni kaset dişliler :)
@tuninger_haa
bunun yerine belli dişlilerin belli arka göbekleri olacaktı!!!

@emoti

tourney hariç deoreye kadar olanların hepsi 8'li sistemde ve kulaklı oluyor zaten.fakat tam uyumluluk ve performans göstermesi için onların setini almalsın zannımca ve deoreye kadar olan bütün dişliler(tourney hariç) HG zincir uyumlu.zinciri önemsememezlik yapma en önemlisi budur ...