Asya gezginleri

bilgin b.

Üye
Tepki
272
15 Mart 2015 tarihinde çıktığımız yolculuk 3. Haftasında devam ediyor.

IMG_7944.JPG

Türkiye etabinda Şile de bulustugumuz karadenizi solumuza alarak mümkün olduğunca sahile yakın yol Alıyoruz. Zaman zaman köy yollarını tercih ediyoruz.
IMG_7974.JPG
Amasra - inebolu arası 50 kg bulan bisikletlerimizle olabildiğince zorlu geçti. Bu güzergahı kullanacak arkadaşlara bir uyarım var, kullanmayın. IMG_8083.JPG
İnebolu dan sonra yol daha çekilebilir hale gelince nesemiz de yerine geldi,

Şu anda giresun da kadir in misafiriyiz, 15 güne Türkiye etabı bitecek, Bahar geldi.

IMG_0035.JPG

Gerze den sonra, İstanbul dan İran a tek başına yol alan majid de aramıza katıldı, Trabzon da yollarimiz ayrılacak.

IMG_0026.JPG

Yol anilarimizi
(link)

Detaylı fotoğrafları

(link)

Ve bizleri

(link)

Takip edebilirsiniz.

Bilgin&serhan

IMG_23826909668756.jpeg

Scudo
Tepki
64
Bisiklet
b'Twin
Spot da takipteyim Rüzgar arkanızda olsun :)

Giresun kalesine çıkmayı unutmayın :)

• Beğen
Tepkiler: bilgin b.

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet
Trek
İyi yolculuklar dilerim, İnşallah kalbinizden geçen rotayı kazasız belasız tamamlarsınız, tekrar iyi yolculuklar. :)

• Beğen

five

Part time turcu
Tepki
3.962
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tebrikler.

İnebolu yolu hakkındaki yorumunuzu çok beğendim. (Tek başına geçmiştim.)

Kazasız ve keyifli turlar

five

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
20 Mayıs 2015 Çarşamba

(link)
Dağıstan açıkçası turumuzun şimdiye kadar ki en tuhaf etabı oldu. Yolları oldukça bozuk ve dar, trafik fazlaydı. Derbent'te kaldığımız otelde bisikletler için park ücreti ödedik (400
Izberbash'ta tren istasyonundayken kamp alanı sorduk , bize kamp alanı gösterip göçmen bürosuna haber vermişler. Sivil polisler anında geldi bizi sorgulamak için bir restorana götürüp hem yemek ısmarladılar hem de ahiret soruları sordular. Yaklaşık üç saat sonra bizi saldılar tekrar gara gidip çadır kurduk. İyice bunalıp otobüsle Dağıstan'dan çıkmaya karar verdik . Makhackala'ya gidip otobüs garı bulduk . Saat 18'de kalkması gereken otobüs saat 20'de hareket etti. Otobüste hem yataklar hem koltuklar vardı , bizi üst katta en öne oturttular , klima yok tıkış pıkış hamam gibi. Şoför gecenin ikisinde bangır bangır müzik çaldı, bir yolcu bile laf etmedi. Yolculuk 835 km ama tam 22 saat sürdü çünkü sürekli polis noktalarında pasaport kontrolü yapıldı , sürekli x-ray'den geçirildik. Hatta otobüsü bile x-ray'den geçirdiler. Pasaportlarımız onlarca kez elden ele dolaşıp yıprandı. Sonuç olarak dümdüz bir arazide yüzlerce kilometre tek bir şehir kasaba görmeden 30 günlük rus vizemizi boşa harcamak yerine bu çileye katlanmak iyi oldu.
Dağıstan'dan geçmek bir ilk olmasına rağmen diğer gezginleri uyaralım zamanınızı boşa harcamış olursunuz bu coğrafyada.
Sonra gerçek Rusya'da olduğumuzu Volgograd'a varınca anladık. Hiç kimse dönüp bize bakmıyor.
(link)
Sanırsın hindu bisikleti
(link)
Her yerde Lenin
Eski adıyla Stalingrad'ta 3 gece bir hostelde kaldık. Aslında iki gece planlanmıştık ancak yol bu aksilik olmazsa olmaz. Bilgin'in bisikletinin ön frenleri değişti, benim bisikletin de orta göbek değişti, jant telleri düzeltildi.
(link)
Harika bir kilise
(link)
Medeniyet
Bu güzel şehri yürüyerek dolaştık. Savaş müzesine gittik. Hem Nazi hem Sovyet ordusuna ait herşey sergileniyordu. Şehrin en yüksek yerine 87 metre uzunluğunda dev bir heykel var . Anavatan çağırıyor anlamında tüm Sovyetleri savaşa davet eden bir başyapıt.
Heykele giderken bir de asker nöbet değişimi izledik. Videolar bölümünde Rusya etabında güzel görüntüler var.
(link)
Çektiğim en cici poz
(link)
Yolda karşılaştığımız Rus turcu
Volgograd'tan ayrılıp Volga nehrini takip ederek kuzeye yöneldik. Hedefimiz 500 km öteden Kazakistan'a girip Uralsk şehrine varmak. Üç gündür aynı model bir yolda ilerliyoruz. Iki yanı ağaçlarla çevrili arkası göz alabildiğine tahıl tarlaları. Geceleri bu ağaçların arkasına kamp kuruyoruz. Bizi görenler umursamaz biçimde geçip gidiyor. Yol bomboş , rüzgar hep yandan sert esiyor. Yine günde en az 65 km gidiyoruz.
Haftaya Kazakistana varacağız.

(link)
87 metrelik heykel
(link)
İnsanın Sovyet olası geliyor
(link)
Savaştan kalma
(link)
(link)
Yazık. .
(link)
Kamp hali
(link)
Tırtışko

(link)

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
@Raşit S bey turunuzu baştan aşağı takip ediyorum resimler ve yorumlar çok güzel umarım kazasız belasız sıkıntısız turunuzu bitirirsiniz

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@inndream

Turu yapan ben değilim, Serhan ve Bilgin, ben sadece arada sırada forumda paylaşıyorum ki onların yolda internet imkanları sınırlı...

"...turu bitirirsiniz" cümlesi enteresan aslında, ben olsaydım bitmesini istemezdim. Değil mi, onlar "aman bir an önce japonya ya varalım" demiyorlar...
Forumda Avrupa turuna çıkan bir arkadaşımız mesela, izin almış, işe dönmesi gerektiğinden(sanırım) turunu kısa kesmek zorunda kaldı, trenlere bindi; zaman kısıtlaması yüzünden belki de istediği keyfi alamadı.

Asya gezginlerinin zaman avantajı var, daha rahat turluyorlar. Ama kış mevsimi bakalım nerede yakalayacak?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Gezginler Kazakistanın kuzeyinde ülkeye giriş yaptılar. Şimdi Uralsk şehrindeler, oradan trenle başkent Astana ya geçecekler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kazakistan' a doğru...

Volgograd oblask'ını tamamladıktan sonra Saratov oblask'ın da günlerce ilerledik. Yönümüz kuzeydoğu'dan doğuya döndükçe çılgın gibi esen rüzgarı burnumuzdan yemeye başladık. Sonsuz gibi görünen düzlüklerde sanki hiç mesafe kat etmiyoruz gibi hissettik. Ne bir tepe ne bir yapı . Öğlen vakti gölge bulmak imkansız. Bir ağaç bile yok . Tek tük geçen araçların gölgelerine imrendik. Hatta darlanıp gündüz vakti çadır bile kurduk.

(link)
Düz ama çok düz
(link)
Rüzgara karşı hızımız 7 km

O kadar tarım arazisinin bu kadar ıssız olması ilginç. Bir köy görür görmez ilk bakkala dadanıp içecek ve erzak takviyesi yapıp akşam üstlerine kadar oturduk. Yol o kadar tek düze gitti ki anlatacak çok az hikaye çıktı.

(link)
Düz, rüzgar, sıcak veya kısaca Düzgarck
(link)
Öğlen güneşinden kaçış

Medeniyet belirtilerinden uzaklaştıkça internet bağlantımızı da yitirdik. Akşamları trilyonlarca sinek böcek yüzünden çadırlara hapsolduk.

Yershov adlı kasaba da yine gölgeye sığınmışken okuldan çıkmış liseli kızların ilgi odağı olduk . Bu kısma kadar sanki hergün yüzlerce turcu geçiyormuş gibi alaka göstermeyen bir toplumda biz de şaşırdık.

(link)
Selfie manyağı yaptılar

Sonunda adam akıllı bir akarsu bulup yanına kamp attık. Ben girip serinledim biraz ama balçık haldeki kıyısında ilk kez giydiğim sandaletlerim çamura saplandı ve taban kısımları koptu. Giyecek bir çift ayakkabım kaldı artık.

(link)
Dere Kampı
(link)
Ohh

Üç gün üst üste günde 40 km yol gidemedik hunharca esen rüzgâr yüzünden. Yolda sürekli Türk plakalı tırlar görmeye başladık. Üç tanesini yol kenarında mazot değiştirme sırasında yakaladık. Bize yemek yaptılar . Zeytin, peynir, biber, sucuklu tost , demli çay öyle iyi geldi ki tüm enerjimizi yeniden topladık. Bir kavanoz zeytin ve turşu hediye ettiler sağolsunlar. Kazakistan'da Uralsk yoluna dikkat edin dediler . Merak ettik mevcut gittiğimiz yoldan daha kötüsü olamaz dedik.

(link)
Allah razı olsun
(link)
Normalde bunlarla besleniyoruz kuru kuru

Sonunda Kazakistan sınırına vardık. Pasaport İşlemleri bitmesine rağmen bir Rus askeri isgùzarlık yapıp tüm çantaları keyfen boşalttırdı. Rusya'da rahatça yaptığımız yolda son dakika golü yedik .Kazak sınırından sadece 5 dakikada geçtiğimiz de hava kararmak üzereydi. Almanya'dan firma taşıtları getiren bir kafileye yolu sorduk. "100 km dünyanın en kötü en berbat yolu , isterseniz sizi Uralsk'a bırakalım " dediler . Kamyonete bisikletleri koyup araçlara bindik. Hepsi Kırgız , süper insanlar bizi o cehennemden geçirdiler. En az bir hafta kazandık süre olarak. Gecenin onikisinde şehre vardık. Burada saatler iki saatler ileriymiş oldu mu saat iki . Kalacak yer olarak bir hostel bulduk . Hem çok ucuz hem temizlik hastası bir abla işletiyor mekan hastaneden bile hijyenik.

(link)
Muvaffak

Sonunda duş alıp temiz yatakta uyumanın huzuru ile hem internete erişmek hem de çamaşır yıkamanın keyfini çıkartıyoruz.
2 Haziran'da trenle Astana'ya gidip oradan Rusya'da Omsk'a doğru devam edeceğiz. Novosibirsk'e sadece 650 km kalacak ve eski rotamıza oturacağız.
Her turcu gibi öngörülen ile gerçek macera arasında pedallayacağız.
Görüşmek üzere

(link)
Gün Batımı kol saatime göre saat 20:59
(link)
Gün doğumu kol saatime göre saat 03:44
Çadırın penceresinden kafamı çevirmeden hem batışı hem doğuşu izledim bu ülkede kuzey yok galiba

Raşit' in notu: TIR cılarımızın zulası gerçekten sağlam oluyor; en iyi kalite peynir, zeytin ve sucuk. Son gelen şoför kardeşimizin hazırladığı sucuk mükemmeldi gerçekten. Sade yağa biber salçası ilave edip sucukları kızartmıştı. Yumurta kırmadı içine, böyle kalite sucuğa hakaret olur dedi.
Türkiye den Kazakistan a tırlar bir İran üzeri bir de feribotla Ukrayna-Rusya üzerinden, Serhatgilin izlediği yoldan geliyorlar. İranın sınırda problem yaratması üzerine artık genelde Rusya yı tercih ediyorlar. Yani Serhatların geçtiği yol güzergahında hergün en az 5-10 Türk tırı görecekler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

Bu defa yazmak zor geldi direk görüntülü anlatıyorum, izleyin..

Astana'da bizi istasyonda Dastan karşıladı. Bir kamyonet kiralamış evine kadar eşyaları rahatça taşıdık. Bir odalı evde iki çocuğu eşi 3 kardeşi ve babasıyla tam 3 gece kaldık. Mutfakta yerde yattık çünkü salonda yerde zaten 4 kişi yatıyorlardı. Hepsi harika insanlar. Dastan bizi yedirdi içirdi biz gelmeden 3 gün önce işsiz kalmış valla çok yük olduk insanlara ama onlarda bizi bırakmadı.

Bütün Astana'yı gezdik reklam filminde bile oynadık.
Tüm fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.
(link)

Burada da komik reklam filmimiz

Yarın yola çıkıp önce Altay dağları ardından Moğol sınırına gideceğiz. 1600 km sürecek bakalım daha nelerle karşılayacağız.
Görüşmek üzere. .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Youtube-Facebook ve Blogdaki tüm video ve yazılar silinmiş.
Takipteydim, bir şey mi oldu diye merak ettim.

(link)
(link)
(link)

bilgin b.

Üye
Tepki
272
Asyagezginleri olarak çıktığımız istanbul-japonya bisiklet turuna, Serhan ın bacaklarindaki ağrı problemi nedeni ile yanlız devam edecem.
Asya gezginleri sitesi kapatılmış olup, kendin facebook hesabimdan paylasimlara devam edecem.

(link)

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Allah Yar ve Yardımcınız olsun. Başarılar dilerim:)

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Bir akşamdı galiba. Hem sitelerinden rotalarını takip ediyor, hem de facebookdan fotoğraflarına bakıyordum. Ne olduysa oldu, kısa bir sure içinde ikisine de ulaşılamaz oldu. Tamam, birisi yolculuğu bırakmış olabilir ama sayfaların neden kapandığını anlayamadım. Olayı başından beri bildiğim için ilk kez bir turu takip ediyordum. Ama o da erken sonlandı. Yani biz takip edenler için.
(Kendi facebook adresinizde de pek bir paylaşım olmuyor)
Eğer hala yoldaysaniz sorunsuz yolculuklar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: Kafaikiteker

bilgin b.

Üye
Tepki
272
@Soner Közen
Soner bey teşekkür ederim, haklısınız takipcilerimizi üzdük,
elimden geldigince kendi facebook sayfamda paylaşımda bulunuyorum, mogolistan şartları göz önüne alındığında her yerde internet bulmam imkansız,
(link)