Aşure günü

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında nebileyimulan tarafından paylaşıldı.

 1. nebileyimulan

  nebileyimulan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2006
  Mesajlar:
  216
  Beğeniler:
  64
  Seviye:
  Tanımı ve Özellikleri
  Aşure, İbranice "aşûr" sözcüğünden gelir. Türkçe'ye ise Arapça'dan geçmiştir. Sözcüğün Sâmî diller arasında ortak bir sözcük olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, sözcük (ve gün) Musevilik inancında büyük keffaret günü için kullanılmıştır (Tevrat, Levililer, 16, 29 vd). İslam inancında önemli bir yer tutan ve Aşure gününde olduğu söylenen çeşitli olaylar vardır: Âdem peygamberin işlediği zelleden(hata veya sürçme) sonra ettiği tövbenin kabulü, Nuh peygamberin gemisinin tufandan kurtulması, Yunus peygamberin bir balığın karnından çıkması, İbrahim peygamberin ateşte yanmaması, İdris peygamberin diri olarak göğe yükseltilmesi (çıkarılması), Yakub peygamberin oğlu Yusuf peygambere kavuşması, Eyyüb peygamberin hastalıklarının geçip iyileşmesi, Musa peygamberin Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması, İsa peygamberin doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesi (çıkarılması). Bu olayların hepsi İslam dini içinde önemli bir yere sahip olan mucizelerdir. Yine de bu olayların Aşure Günü gerçekleştiğine dair İslam dininin kutsal kitabı olan Kur'an'da bir ifade bulunmaz. Ayrıca bu olayların birçoğuna Musevilik ve Hristiyanlık'ta da inanılır.


  Aşure Orucu
  Aşure günü oruç tutmak sünnettir ve bu oruca "aşûre orucu" denir. Aşure orucu İslam öncesi dönemde de Araplar tarafından bilinirdi. Ayrıca, museviler de Aşure Günü oruç tutarlar. İslam bilginlerinin geneline göre İslam dininin ilk zamanlarında, Ramazan orucu mevcut değilken, aşure orucu tutmak vacipti. Fakat Ramazan orucu farz olduktan sonra aşure orucunun müstehab bir ibadet olduğu düşünülmektedir. Bugün İslam bilginleri aşure orucunun sünnet olduğunda görüş birliği etmişlerdir. Ayrıca, Musevi gelenekten ayrışmak için sadece -Muharrem ayının on birincigünü olan- Aşure Günü'nde değil de, Muharrem ayının 8,9 ve 10'uncu günlerinde oruç tutulmasının daha iyi olacağı düşünülür. 3 gün tutmak efdaldir. Dinimiz kolaylık dinidir. En azından 1 günde tutmak faziletlidir. Efendimiz (s.a.v) bir sefer zamanına denk geldiğinde 10uncu günü oruç tutmuş ve buyurmuşlar:"Bir dahaki aşûreyi 3gün de oruçlu geçirelim"


  Aşure tatlısı
  Aşure ismi verilen tatlının ortaya çıkışına dair bir inanış mevcuttur. Bu inanışa göre, İslam dininde inanılan peygamberlerden olan Nuh'un tufandan sonra Aşure Günü'nü kutlamak için geminin ambarında kalan erzakı karıştırıp bir tür tatlı yiyecek hazırlamıştır. İçinde birçok farklı malzemenin kullanıldığı ve bir gelenek olan bugün hâlâ Aşure Günü müslümanlarca yapılan aşure tatlısının böyle ortaya çıktığı öne sürülmektedir. Aşure Günü aşure pişirmek sadece bir gelenektir, dini bir önemi yoktur, bir ibadet değildir.

  HEPİMİZİN AŞURE GÜNÜ GECESİ MÜBAREK OLSUN
   
 2. bedo

  bedo Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.248
  Beğeniler:
  368
  Şehir:
  istanbul-yeşilköy alan: trial ve street
  Seviye:
  paylaşım için teşekkürler
   
  nebileyimulan bunu beğendi.
 3. İdris ACA

  İdris ACA Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.807
  Beğeniler:
  1.519
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  Teşekkürler bu bilgileri tazelemiş olduk .elinize sağlık
   
  nebileyimulan bunu beğendi.
 4. murattaner

  murattaner Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2004
  Mesajlar:
  128
  Beğeniler:
  86
  Şehir:
  İçerenköy/Ataşehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Aşure gününden bahsederken,Hz. Muhammet S.A.V. efendimizin torunu,Hz.Ali R.A. efendimizin evladı şehitler şahı Hz. Hüseyin efendimizden,O'nun Kerbela'da katledilmesinden bahsetmemek büyük bir eksiklik.Sayın Wardrobe arkadaşımız oldukça ayrıntılı bir şekilde günün mana ve ehemmiyetini belirtmiş,bütün dinler için öneminden bahsetmiş ama Aşure gününün Bizler için en önemli nedenini ne yazıkki es geçmiş.Muharrem ayının 10. günü Hz. Hüseyin efendimiz ve yanındaki 72 kişi;çocuk,kadın denilmeden önce susuz bırakılmış ve sonra hunharca katledilmiştir.Muharrem ayı Ehl-i Beyti sevenler için matem ayıdır.Kerbela olayının yaşandığı Muharrem'in 10. günüde Aşure Günü olarak kutlanılmaktadır.
   
  Murat EVGİN bunu beğendi.
 5. #5
  nebileyimulan

  nebileyimulan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2006
  Mesajlar:
  216
  Beğeniler:
  64
  Seviye:
  Hoş bir olay olmadığı için eklemedim.
   
 6. dawson_46

  dawson_46 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Ekim 2006
  Mesajlar:
  787
  Beğeniler:
  380
  Şehir:
  Kahramanmaraş
  Seviye:
  Teşekkürler
   
 7. murattaner

  murattaner Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2004
  Mesajlar:
  128
  Beğeniler:
  86
  Şehir:
  İçerenköy/Ataşehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Evet hoş bir olay değil Sana sonuna kadar katılıyorum lakin Bizim için anlamı bu.Komşu Ayşe teyzenin kapınızı çalarak verdiği Aşure bunun için yapılmıştır.Diğer nedenlerle yapanlarda vardır muhakkak ama müslümanlar için asıl neden budur diye düşünüyorum.
   
 8. #8
  nebileyimulan

  nebileyimulan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2006
  Mesajlar:
  216
  Beğeniler:
  64
  Seviye:
  İslam alimleri bu konuları topluma açık yerlerde konuşulmasını
  istememişlerdir çünkü bu konuşulursa hz muaviyeyi kötü bir insan olarak
  algılayabilirler muaviye hazretleri asla hz hüseyin öldürülsün
  dememiştir bunu yapan yezidtir.
   
  bedo bunu beğendi.
 9. murattaner

  murattaner Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2004
  Mesajlar:
  128
  Beğeniler:
  86
  Şehir:
  İçerenköy/Ataşehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Hz. Ali ile savaşan,O'nun suikastinden sorumlu olan,Müslümanlığa en büyük darbeyi vurmuş Emevi Hanedanının kurucusu Muaviye'ye iyi bir adam diyorsan ve O'nu "Hazreti" nişanı ile kutsuyorsan Sana diyecek birşeyim yok arkadaşım.Yolun açık olsun.Şimdi Hz. Hüseyin'den niçin bahsetmediğini daha iyi anlıyorum.Ben bu konu hakkında daha fazla birşey yazmayacağım.Çünkü tartışmaya değer bir konu olarak dahi görmüyorum bu konuyu.Tartışmasız büyük bir yanlış içindesin.Takdir forum sakinlerinindir.