Aşırı ıslanan sipidi (SPD) ayakkabıyı kurutmak

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bugün işten saat 4 gibi çıktım. aslında çıkarken yağmur çok hafiften çiseliyordu.
7 km lik yolun 5 km sini tamamlamıştım ki sağnak saldırıya maruz kalmaya başladım.
bende battı balık yan gider misali anın tadını çıkarmaya başladım. su birikintilerinden hiç kaçmadım.
kaldırımda yaya olmadığına dikkat ederek her su birikintilerine hızımı düşürmeden daldım.
e tabi ayakkabılarda nasibini aldılar.

ayakkabıları yarın sabaha giyebilmek için şuanda fotoğraftaki uygulamayı uygulamaktayım.
nedir o uygulama.

önceden 100 derece ısıtılmış fırının üstüne tepsi ile içine ayakkabıyı koydum.
her 10 dk dabir kontrol ediyorum.
20 dk oldu ve şuan değişen bişey yok.
ayakkabıya hafif ısı temas ediyor sadece.
..
hadi inşallah kurur :krsn:

YDXJ1123.jpg

Scudo

Asmeransa

Üye
Tepki
12
İsim
Emrah
Bisiklet
Salcano
Maşallah hocam çok marjinal bir fikir :D

Canince

Daimi Üye
Tepki
450
Bisiklet
Kron
Saç kurutma makinesi denenebilir :D

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Canince

yav başında bekleyemem kurusun orada işte bende burada işime bakayım :D

Canince

Daimi Üye
Tepki
450
Bisiklet
Kron
Spd nin tabanını peynir gibi bulabilirsiniz bu uygulamadada :D

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross

Canince

Daimi Üye
Tepki
450
Bisiklet
Kron
Diğer tarafını koymak sanırsam kurumayı hızlandıracaktır sonuçta içi ıslak :komik:

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
yan yatırdım zaten ara ara kontrol ediyom :rolleyes:

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Kedi kumu alın. Litter olarak geçen şeffaf beyaz kumlardan... Nemi hapseden yapıları var, ayakkabıya doldurun ve öyle bırakın sabaha kupkuru olur... Ama sonra temizlemesi 5-10 dakika sürer...

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.388
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Cihan icindeki tabanini cikar ve icine gazete kagidi doldur. Hizli kuruma yöntemi böyle oluyor.

• Beğen
Tepkiler: chnkrmz

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Murat Cömez yaptum murat abi. valla bu aklıma hiç gelmemişti. gerçi gazete kağıdı yok bende kağıt havlu kaydom.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.388
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@chnkrmz
Normal kagit olmuyor sen en iyisi bir yerden gazete kagidi bul.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
2. Ayakkabı olması iyi bir seçenek. Okadar hızlı kurumak bir ayakkabı için iyi değildir. Hiçbir kumaş okadar hızlı kurumamalı. Isı deforme eder normal spor ayakkabıyı bile kalorifer üzerinde deforme oluyor.

2. Ayakkabı demek 1 ayakkabıyı 3 sene dersek 2 ayakbı 10 sene olur yani ikisininde ömrünü uzatır.

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.

Anıl K

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Anıl Küçükgöksel
Bisiklet
Specialized
Konuyu geç gördüm ama benden sana bir tavsiye. Ayakkabının içine saç kurutma makinasının ucunu sok ve çalıştır. İçerden buhar çıktığını göreceksin. Ama dikkat etmen gerekir yakmamak lazım astarı.

S-Works

Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi
Tepki
423
İsim
Bayram
Bisiklet
KTM
Mıkrodalga varsa biraz onda deneyin. Sadece su moleküllerini ısıttığını duymuştum.Malum tabak ısınmazken tabaktaki malzeme ısınıyor. Sebebi de içindeki su olduğu yönünde duyumlar almıştım.Tabi ne derecede olur bilemiyorum. Kumaş parçası ile ufak bir deneme yapılabilir :)

Wikipedia dan alıntı.
Mikrodalgaların maddeyi ısıtması

MD ile ısıtma geleneksel ısıtmadan farklıdır. Tenceredeki yemeğin doğal gazla çalışan bir ocakta ıstılmasında; ısı tencere çeperinden yemeğe aktarılır. Bu yöntemde ısıtma yavaştır ve etkin değildir. Sıcaklık tencerenin çeperinden merkeze doğru azalır ve homojen bir ısınma olmaz. MD ile ısıtma geleneksel yöntemlerden daha hızlıdır ve daha kısa sürede daha düzenli ısıtma sağlar.
Mikrodalgaların maddelerle etkileşimi maddenin türüne bağlı olarak üç şekilde gerçekleşir: Yansıtma, soğurma ve geçirme. Malzeme elektriksel iletkense MD yansır ve malzeme ısınmaz. Yüksek yalıtkanlarda MD soğurulmadan geçer ve malzeme yine ısınmaz. MD yi soğuran malzemeler (su, şeker, yağ) ise çok ısınır. Bu malzemeleri içeren çözeltiler de derişimine göre ısınır. Maddenin kimyasal bağları da soğurma derecesini değiştirir. MD nin soğurulması sonucunda oluşan ısınma iki şekilde gerçekleşir: Çiftkutup etkileşim ve iyonik iletim. Çiftkutup momentli malzemeler (örn. su) MD ye maruz kaldığında ısı üretir. MD ye maruz kalank moleküller dönme hareketi yaparlar ve hareket sırasında ortaya çıkan sürtünme sonucunda da madde ısınır.

efeyuceer

Üye
Tepki
102
Bisiklet
Bianchi
@becoca SPD bu mikrodalga fırının içerisine yaldız işlemeli tabak bile koysanız çatır çatır dağıldığını duyarsınız aman diyim mikrodalganın içine falan koymayın kalleri ayakkabının içinde kalleri takılan yeri patlatabilir en önemlisi fırına zarar verip kendiniz zarar görebilirsiniz:harika:

S-Works

Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi
Tepki
423
İsim
Bayram
Bisiklet
KTM
@efeyuceer Bizim evde mikrodalga olmadığı için sorun yok :) Dediğin doğru metal var ayakkabıda ben onu gözardı etmişim.

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
karbon custom made spd ayakkabilari zaten firina koyup daha sonra ayagina gore tam sekil alacak sekilde kullaniliyor. eger isiya dayanikli malzemeden uretildi ise sorun olmaz firinada atabilirsiniz tabi sonrasinda o firinda yemek piser mi bilemem :D

ayrica gazete ile sarin hemen daha cabuk kuruyacaktir.

ayrica bu tur sorunlar yasamamak icin su itici water repellent spreylerden alin ayakkabi mont ne varsa uzerinde kullanin sadece su degil camur vs hic bir sey uzerinde birikmeden akip gidecektir :)
ya da shoe cover ile giyin spd ayakkabilarinizi :)