Asılın Pedallara Ama...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında gizer tarafından paylaşıldı.

 1. gizer

  gizer Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Kasım 2006
  Mesajlar:
  414
  Beğeniler:
  172
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Asılın pedallara ama...
  Bisiklet, eğlenceli ve pratik bir ulaşım aracı olmanın yanında, son yıllarda giderek yaygınlaşan yararlı bir spor dalı. Ancak her ulaşım aracında olduğu gibi bisiklet kullanırken de sürüş emniyeti yönünden dikkat edilmesi gereken noktalar var.

  Dr. Hasan İNSEL


  Adettir, bilirsiniz okullar tatil olunca, hele de karneler iyi ise bir bisiklet sohbeti başlar ailelerde. Yıllar içinde her şeyde olduğu gibi bisiklet teknolojisinde de inanılmaz gelişmeler kaydededildi. Fren sistemlerinin iyileştirilmesinden, oturuş pozisyonuna kadar sağlıkla ilgili birçok önlem de bu gelişmelerden nasibini aldı. Bisikletlerdeki bu gelişmeler, tabii ki kullanımdaki hataları önlemekten çok uzaklar oysa. Bisiklet, eğlenceli ve pratik bir ulaşım aracı olmanın yanında, son yıllarda giderek yaygınlaşan yararlı bir spor dalı. Ancak her ulaşım aracında olduğu gibi bisiklet kullanırken de sürüş emniyeti yönünden dikkat edilmesi gereken noktalar var.

  En çok çocuklar ölüyor
  Ne yazık ki ülkemizde pek, hatta hiç kullanılmıyor ama başlık bir bisikletçinin en önemli koruyucu ekipmanıdır. Bisiklet kazalarındaki yaralanmaların yüzde 75 kadarı beyin travmasıdır. Bisiklet kazalarındaki ölümlerin yüzde 80 kadarı 15 yaşından küçük çocuklarda meydana gelmektedir. Bisiklet kullanırken koruyucu başlık takılması, kafa travması ve beyin hasarı riskini 7-8 kat azaltmaktadır. Bu sayıların çok net olmasına rağmen üzücüdür ki koruyucu başlık takan kişilerle arkadaşları “Amma da abarttın” diye hâlâ alay etmekte memleketimizde.
  Bu tip kazaları önlemek için öğretmenler, yetkililer ve medya işin ciddiyetine inanıp, biraz imrendirici teşvik gösterse eminim ki bir çok gencimiz ciddi yaralanmalardan hatta daha ciddi durumlardan kurtulmuş olur.

  Bisiklet kullananlar genellikle başka araçların da bulunduğu yolları kullanırlar. Bu nedenle bisiklet yerine göre tehlikeli bir spor sayılmalı ve emniyetli sürüş kuralları her zaman akılda tutulmalıdır:
  Bisiklet sürerken bir araç kullandığınızı unutmayın ve bütün trafik kurallarına uyun.
  Dikkatli olun. Motorlu taşıt sürücüleri dikkatlerini büyük araçlar üzerinde yoğunlaştırdığından, bisiklet kullananları gözden kaçırabilmektedir. Araç sürücülerinin sizi görmediğini varsayarak ona göre davranın. Çevrenizdeki taşıtların hızına ve yönüne dikkat edin.
  Gözlerinizle yolu ve yol kenarını tarayın, olası tehlikeleri erken saptayın ve emniyetinizi sağlayacak hareketleri zamanında yapın.
  Önünüze bakın. Bisiklet sürücüleri kendilerine arkadan çarpılmasından korkarlar ama kazaların çoğu bisiklet ve arabaların birbirinin yoluna çıktığı kavşaklarda meydana gelmektedir.
  Görülmeyi sağlayın. Açık renkli ve reflektörlü giysiler giyin. Bisikletinize ışık ve reflektörler takın. Alacakaranlıkta, sisli havalarda ve gece ışık yakın.
  Sağ şeritten gidin ama yolun kenarına çok yaklaşmayın, buralarda mazgal delikleri olabilir, son anda onlardan kaçarken kendinizi aniden yolun ortasında bulabilirsiniz.
  Engellere ve kaygan yüzeylere dikkat edin. Yoldaki çukurlardan ve tümseklerden bazen kaçamayacağınıza göre bunların üzerinden emniyetli bir biçimde geçmeyi öğrenin.
  Açılan kapılara çarpmayın. Bir aracın açılan kapısından yeterince uzak kalmaya dikkat edin. Başkaları tarafından görülmeyi beklemeyin. Yaklaşmakta olduğunuz ve duran her aracın yanından geçerken araçtan birinin inmek üzere olup olmadığına dikkat edin.
  Sola dönüşlerde dikkatli olun. Bisikletçiler genellike sola dönerken ya da önlerinde sola dönen araçlarla çarpışarak kaza yapmaktadır. Bu nedenle sola dönüşlerde dikkatli olun.

  Bisiklet ve sağlığınız
  Buraya kadar sürüş emniyetinden bahsettim, peki bu işin sağlık yönü nasıl derseniz, bunun tek bir cevabı var:?“Harika”. Yukarıdaki emniyet kurallarına dikkat ederek bisiklete binmek, gençler kadar olgunlar ve yaşlılar için de çok yararlı bir egzersiz.
  Tempolu yürüyüş gibi bisiklete binmek de en iyi aerobik egzersizlerden biri. Bisiklette sadece bacaklar değil kollar ve tüm vücutta çalışmakta. Güzel tarafı ise eklemlere darbe vurmak yerine, darbesiz güç yüklemesi.
  Tabii egzersiz gayesi ile bisiklete binmeyi planlıyorsanız ve gençlik yaşını geçtiyseniz muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Bu iki yönden önemli, birincisi doktorunuz, ne kadar efor yapmanıza müsait olduğunuza karar verip sizi ne kadar süre ile ve ne kadar yorularak bisiklete binmeniz konusunda yönlendirecektir. İkincisi ise kas ve iskelet sisteminiz bakımından bisiklete binmenin sizin için uygun olup olmadığına yine doktorunuz karar vermelidir.
  Bisiklete binmeden önce ısınma ve gerinme hareketleri performanısınızı artıracak ve sakatlıkların önüne geçecektir. Tabii her şeyde olduğu gibi süre ve tempoyu yavaş yavaş artırmalısınız ve limitlerinizi bilmelisiniz.

  Kaynak:
  http://saglik.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=894371&Date=18.07.2008&ver=13
  [Ziyaret Tarihi: 18.07.2008]
   
  FarukDemir, xberkx, encralis ve 2 kişi daha bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-9-26_14-15-1.png
Birkaç yıldır yazdığım mesajlarda 'yokuş özürlü' olmaktan bahsediyordum. Bunu hep yazıyorum da, sakın ola bundan övündüğüm veya buna güvenip rakiplerimi yolda alt etme niyetim olduğu anlaşılmasın...
makale.gif
Kış geldi. Günler daha kısa. Sabah işe giderken olan soğuk neyse de, o yağmur yok mu? Akşam işten çıkıyorsunuz, hava kararmış oluyor. Araya bir yerlere bisikleti de sıkıştırmak gerekli. Bisiklet...
juice.png
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...