Aşil tendonu ağrısı

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
İlk 2015 yılında sol bacağımın tendonu ağrımıştı ama kısa sürdü. Küçük bir Sele ayarı ile kurtulmuştuk. Bugün ise 10 gündür devam eden bir ağrım var. Ağrıdan ziyade her pedal bastığımda acıtmasada bir ağrı hissediyorum sol ayak tendonumda. 2 gün süren Çanakkale bisiklet festivalinde SPDsiz bisiklet kullandım. Yanlış sele ayarı yüzünden tendonumu acıttım bunu o gün orda hissettim. Festivalden döndükten sonra. Yeni yol bisikleti ayakkabılarım gelmişti ve hemen kullanmaya başladım. Lakin ayakkabılarım biraz büyüktü ayağıma. Tabi aldırış etmeyip ayarladım ve kullanmaya devam ettim. Ama her geçen gün ağrı kendini hissettirdi. En son spor hekimine gitmeye karar verdim.

Doktor;
Jel ve hap verdi.Aynı zamanda ayakkabı topuklarımı yükseltmemi,buz koymamı istedi.Ödem oluşmuş büyütülecek birşeyimin olmadığını söyledi. Ama Mr ihtiyaç görmedi. Ve ben bunları yaklaşık 5 gündür yapıyorum ama hala bir ilerleme göremedim.Gerçekten çok canımı sıkmaya başladı.Haftaya ortopedi doktoruna gitmeyi düşünüyorum. Benim es geçtiğim yada düşünmediğim bir çözüm yolunuz var mı? Her türlü fikirlerinize açığım.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek
Scudo

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Bende de geçen sene olmuştu. Günlük 150 km sürdüğümüz turun ilk 3 gününden sonra bu ağrı başlamıştı. Seleyi 2 cm indirince kendiliğinden bir kaç gün sonra gecti.

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
@Mustafa Zeybek
Teşekkürler hocam Pazartesi gününe fizik tedaviye randevu aldım

@ozgurgokalp

Tendonumu elimle yokladıgımda acı hissediyorum hocam. Her pedal bastığımda da

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Benim de iki aşil tendonum da sismisti ve ciddi ağrı yapiyordu. Dediğim gibi selemi biraz indirip pedala da biraz daha ayagin ortaya yakin kismiyla basinca sorun kendiliginden gecti.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyinsuna

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçmiş olsun ben yeni iyileştim 2 ay sürdü tedavi tendon hareketli bi doku olduğundan kemikten daha zor kaynıyo maalesef. Yırtılma ve ufak yırtilmalar sonucu oluşan tendonitis denen iltihap durumu farklı şeyler. Benimki yırtıktı. Baldır kaslarını sürekli esnetmek gerekiyo

Ayrıca hasarın bilek kısmında mı tendonun ayağa bağlandığı topuk kısmında mı olduğu da çok önemli. Tendona giden damarlar açık tutulmalı.

Iyi bi osteopati hekimi bulabilirseniz tavsiye ederim. Yoksa size iyileşmeyeceğini bununla yaşamaya alışmanız gerektiğini söyleyebilirler.

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
Hocam öncelikle sizede geçmiş olsun. Spor hekimi büyütülecek birşey yok aktiviteleri biraz azalt desede aktiviteleri azalttım hatta hiç binmiyorum diyebilirim.Lakin tendonum hala sızlıyor. Ve muayenesinde sadece eliyle kontrol etti. Bu yüzden Pazartesi günüde fizik tedavide muayene olacağım.

Siz bu 2 aylık süreçte bisiklet bindiniz mi?
Ve şuan tam anlamıyla iyileşti diyebilir misiniz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sağolun sizinki daha hafif bi durum demek ki çok şükür. Ben tendonu tutup ayağı hareket ettiğimde kıtır kıtır yırtık hissediliyodu. 10 gün dinlenmeye alcaksin dedi bazı ilaçlar verdi amerikadan getirttik. Baldır esnetme hareketleri verdi. Benim vücut yapimla ilgili başka egzersizler de yaptım.10. günü 3 5 dk geçer geçmez bisiklete atladım :D gayet iyiydi. Daha sonra artık bi sabah sürüşü yapayım dedim. Bisikleti özlemenin gazıyla yapıştırdım gittim. Akşamına ağrı başladı yürüyemiyodum. Çünkü uzun zamandır kullanmadığım ve travmayla karşılaşmış tendon ve baldir gergindi ve sabahları bu gerginlikler had safhada oluyor. Bu sefer farklı bi yöntem denedi uzun uzun anlatmayayım. Şimdi çok şükür hiç bir ağrı yok. Ama ISINMA SOĞUMA periyotlarına çok dikkat ediyorum. Gerdirme esnetme hareketlerimi aksatmıyorum ki zaten her sporcu bunları yapar. Hatta şu an sağlıklı taraflarıma da gözüm gibi bakıyorum:)

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
Bende ise herhangi bir ses gelmiyor çok şükür. Tendonu elimle iyice sıkınca acıma hissediyorum. Umarım ben büyütüyorumdur inşallah en kısa zamanda toparlanıcam.Çok özledim bisikleti [emoji16] Sizin adınıza sevindim hocam bende sizin gibi bir gün pedallıcam o günü sabırsızlıkla bekliyorum. Tekrar tekrar teşekkür ederim. Biraz olsun rahatladım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hüseyinsuna biraz sinir bozucu çünki geç iyileşiyo ama moral bozcak bişey yok. Ben de birisine danışmıştım. Doktora bile gitmemiş senelerdir de biniyomuş ama sürekli nüksediyomuş. Dikkat etmek lazım normalde 200 ila 500 kgf e kadar dayanan bi doku bu vücuttaki en sağlam ve neredeyse en önemli tendon.

hella

Üye
Tepki
84
Acil şifalar diliyorum.Bende de neredeyse buna benzer rahatsızlık var.4 ay önce ansızın başladı.De quervain tenosinoviti(Baş parmak tendon sıkışması) aylardır bende çözüm arıyorum.

Evvela ortopediye gittim.atel,ilaç,krem verdi.Bir işe yaramadı.Daha sonra fizik tedaviye sevketti.Oda farklı atel,egzersiz ve ilaçlar verdi.Fizik tedaviye başladım ve tam 1 ay gittim.Şuan krem kullanıyorum,uyurken atel takkıyorum.Bisiklet için şuan da fazla bir sıkıntı olmuyor.Fakat yakın zaman da tekrar nüksedekmiş gibi görünüyor.Çünkü birşey kaldırırken bileğim ağrıyor.Son çare cerrahi operasyon görünüyor.Umarım hepimiz en kısa süre içinde şifa buluruz.

• Beğen

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
Hocam geçmiş olsun. Ameliyat en son düşünüceniz olsun.Bence bir kaç doktora gitmek gerekiyor gerekirse özel hastaneyede gidilebilir.İnşallah en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

• Beğen
Tepkiler: hella

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
geçmiş olsun.tendonlar kan damarı içermezler,genellikle taşıma şeklinde beslenir diğer kıkırdak vs ler gibi,bu sebeple tedaviye cevap vermeleri kolay olmaz.elle ağrı olması aşırı calf yüklenmesine bağlı olabilir,elle basınca oluşan çukurun geç düzelmesi bir ödemi anımsatabilir.aynı şekilde ağrı olmasıda zaten çok başka bir şey olmaz,tendinit olur,kılcal veya yarım yırtılır veya kopar,çok genel olarak sizinki yanlış ergonomi ayarları ,antrenmansız aşırı kullanım sonucu oluşan klasik basit bir durum,buz,doktorounuzun verdiği ilaçlar,bandaj dinlenme ,foamr roller ve doğru esnemeler 3 hafta içinde normale dönebilir.

• Beğen

Oglcnbrt

Üye
Tepki
16
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar sizin sorununuzun aynısını yaklaşık 1,5-2 sene önce öz be öz kuzenim yaşadı hatta o aralar bende yol bisikletlerine takmıştım kafayı herneyse kuzenimle birlikte doktora spor hekimine gittik jel ve suda çözünen toz halinde 2 türlü ilaç vermişti bunları yaklaşık 1 hafta 10 gün kadar kullandı ağrısı bir nebzede olsa dinmişti fakat tekrardan tura çıktığımızda dizdeki ağrısı baya azdı bu sefer spor hekimine değil özel bir hastanede ortopedi uzmanına gözüktü doktor birtakım fizik tedaviden sonra gene daha farklı hap ve jel ilaçları vererek ağrısından kurtuldu yani kısaca diyeceğim o ki ortopediye gözükmende fayda var..

• Beğen

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
@Fırat Dizman

Umarım söylediğiniz gibi olur. Düşündüğüm zaman söylediğiniz gibi yeni bir Spd ayakkabı ile bisiklet kullandım.Ne olduysa ondan sonra oldu zaten.Büyük ihtimal yanlış ergonomi ayarı yüzünden şuan bu haldeyimKeşke ilk ağrımaya başladığı zaman bıraksaydım.

@Oglcnbrt

Spor hekimide bana ilaç ve jel verdi. İlaç 1 haftada bitti.Söylediğiniz gibi ağrımda biraz hafifleme var.Dün Fizik tedaviye gittim,bir kaç hareket yapmamı istedi bu hareketleri yaparken herhangi bir acıma hissetmedim.Yarın mr için randevu aldım.Mr sonucuna göre hareket edicem artık.

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
İki tendonuda kopardım. Birini 2007 diğerini 2012.
Ameliyatla düzeldim. Triatlon yapıyorum. Sıkıntı yok.
Kopan tendon ameliyat edilir.
Kopmamışlar dinlendirilir, ağrı kesicilerle acıması azaltılır, buz kompresi ile rehabilite edilir. (Günde en az bir kez mutlaka, bisikletle dolaştıysan gelince mutllaka)
Alçak topuklu ayakkabılar rafa kaldırılır,
Herhangi bir spora başlarken ısınmadan başlanmaz. Soğuma ve esneme yapmadan bırakılmaz. (sağlıklı sporcular ne yapıyorsa aynısı, bisiklet sonrası 3-5 dak hafif koşup birazda esneme mutlaka) Ağrı olursa hiç bir surette zorlamıyosun, eve gelip buz yine..
Bisiklet içinde fazla yokuş ya da yüksek vites tercih etmeden, bisiklete binebilirsin.
Aşl tendonu rehabilitasyon hareketleri var izleyebilirsin, ağrı vara yapmıyorsun, yine buz...
Yaşın 20 genelde bu yaşlarda kopma yaşanmaz 30lu yaşlarda başlar 45 e kadar kopmalar en çok yaşanan yaşlar.

Öyle 10 günde düzelme bekleme, biraz rölantide kal hangi sporu yapıyorsan. 1.5 ay süre ver kendine, uzun süre değil. Bişeyin kalmaz.

Oglcnbrt

Üye
Tepki
16
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hüseyinsuna

Aynen zaten yazımda belirttiğim gibi sorunlar birebir aynı en kısa zamanda geçer inşallah. Mr çekilip sonuçlar çıktıkdan sonra bilgilendirirseniz güzel olur hepimizin sağlığı her şeyden önemli. :D

• Beğen

BOZTÜRK

Üye
Tepki
14
İsim
BÜLENT
Bisiklet
Ghost
@Levent_K bey benim de 2015 şubatta sol aşil tendon koptu ameliyat oldum. Sizin ikiside kopmuş. TUR bisikletı alıp 70-100 km lik turlara çıkmak istiyorum. Siz tecrübelisiniz bir sıkıntı yaşar mıyım? Siz ne kadarlık turlar yapıyorsunuz? Nasıl davranmalı nelere dikkat etmeliyim?

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
Levent_K, Vakit ayırıp yazdığınız için çok teşekkür ederim hocam. Söylediklerinize dikkat edicem.

• Beğen
Tepkiler: Levent_K