Asfaltta kilitli şok ne kadar iş görür?

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar Full Süspansiyon bir kadro alsam ve arazide mutlu olsam, aynı zamanda asfalta geçince de ön ve arka şok'u kitlesem ne kadar mutlu olabilirim? Asfaltta kilitli Full Süspansiyon ne derece iş görür?

Beşiktaş'ın dökme taşlarında giderken kilidi açıp asfaltına çıktığımda kitlemek istiyorum.

Bu kadroyu almayı düşünüyorum :

1328716927718-vro7arlf2tv7-960-540.jpg

• Beğen
Tepkiler: Hologram
Scudo

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tabiki verim alınabilir.Fakat bildiğim kadarıyla şöyle bir durum var bu kadrolar zaten esnemeye müsait kdarolar yani siz kitleseniz dahi o kadro mutlaka esner asfalttada siz sadece bunu minimalize edebilirsiniz.Bu ülkemizde bircok kullanıcının sıkıntısı aslında herkes aynı dertten müzdarip.Kimisi iki bisiklet alıyo kimisi mtb alıyor kimisi fuly bir kadro alıp sizin gibi bir fikir ortaya atıyor.Bence iki bisiklet almaktan iyidir ama genel fikir ve görüş bu tarz bisikletlerin asla amortisörsüz bir şehir bisikletinin yerini tutamayacağı ve mtb bisikletlerinin şehir icinde kullanılmaması gerektiği.Ben buna katılıyormuyum hayır.Cünkü ben mtb kadro geometrisini asabiyetini seviyorum 2.20 lastiklerimi seviyorum.Asla ince teker kullanmam mesela amortisörümü seviyorum cünkü sürekli kaldırımlarla haşır neşirim bundan dolayı bence sizinki iyi bir fikir bende aynı yoldan ilerliyorum cünkü :)
Bu arada kadro ateş ediyor.Scootun en sevdiğim serisi spark umarım birgün bende alabilirim size şimdiden hayırlı olsun :)

Tepki
1
İsim
ahmet
Bisiklet
Sedona
Bende ön amortisörlü aldım sizin dediğiniz gibi şehir içinde kilitliyorum ama tabiki kaldırımlarla bende haşır neşirim . Bu arada Benim de aşık olduğum bir kadro. Umarım mutlu mesut bir ilişki olur. ;):harika:

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Akkaya

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar tam benim kafadan insanlarsınız, bunları duyduğuma sevindim :) Birçok kişi şehirde dağ bisikleti sürmenin bilinçsizlik ve bilgisizlikten kaynaklandığını düşünse de bizler için bu durum geçerli değil.
2,20 lastikten aşağısını inanın ben de sevmiyorum ve kullanmak çok itici geliyor. Jant çemberinin kalın olmaması gibi bir durumu asla ama asla kabullenemem, o tekerlek kalın gözükecek arkadaş :)
Ayrıca daha önceden açtığım konularda kadro geometrisi ve tasarıma inanılmaz önem verdiğimi belirtmiştim. Şehir bisikletlerinin 3 adet atık su borusunun birleştirilmesinden oluşmuş saçma kadrolarını sevmiyorum, tüm mesele bu :)

Bu arada kadronun sahibi ile anlaştım, satın alıyorum arkadaşlar :) Şahane olacağına inanıyorum :) Kadroyu sizlerin de çok beğenmesine çok sevindim gerçekten. Daha bir içime sinerek alacağım sayenizde.

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hayırlı olsun valla kadro acccacaaayiiippp güzelll be güle güle kullan :D

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Eğer böyle bir bisikletiniz var ise birde arabanız olması gerekiyor onu o bölgeye taşımak için.Yabancı forumlarda çevrecilerden DH,XC,ENDURO kullananların hepsinde araba oldugunu ve arabanın 1000,Biskletin 5000 euro oldugu gibi esprileri göreceksinizdir ama ingilizce yoksa diye ben bilglendrme yapmak istedim,2.20 üstü lastiklede asfalt ölüm olur.Brain sistemli bir shocka sahip olan düzgün bir kadroda orta sınıf bir MTB'ye tekabül eder hemen hemen,bence gerek yok.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Çok şükür 7/24 Ford Focus var altımızda ancak aile arabası olduğu için onu sürmekten de hiç zevk almıyorum. Ne yalan söyleyeyim araba inanılmaz az yakıyor :) Bisikletle aynı yolu gitsem 2 katı içecek masrafı çıkartıyorum kendi kendime :D Zaten o araçla yaptığım ehliyetsiz kaza nedeniyle 3K civarı param çöpe gitti. BU nedenle motosiklete dönmeyi bile düşündüm ancak XC150 kadroda XO - XTR parçaları gören arkadaşlarımız sağolsun ölücülük yaptılar, bisikleti satamayınca iyice abandım yükseltmelere. Çok şükür helalinden bir maşa ve kadroyu rahatça ekledim haneme. 11KG'ye denk gelmesini sağlayacak jant setini de ekleyince süper olacağına inanıyorum.

Kadroyu elle test ettim, tepkiler falan gerçekten şahane, çok iyi durumda maşa, sıfır gibi.

selket

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Kenan Hiçyılmaz
Bisiklet
Diğer
Bence kilitli şoklar arazi içinde iyi olabilir şahsen ben hardtail ve gidondan kilitli maşa kullanıyorum düzlükte kitleyip fındık kayayı görünce açmayı refleks edinmen gerek, zaten suntour gayet kolay kilitlenip açılıyor bu kadroyu almalısın bence ama maşanı iyi seç ben sana epicon öneririm 140-120mm çalışabiliyor

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Maşa tercihi biraz yanlış oldu, 140MM iyi giderdi buna. Artık olan oldu, maşadan sırf bu yüzden memnun kalmazsan mecburen satar yenisini alırım. Ancak zaten ufak tefek parklarda ufak tefek atlayışlar yaparım en iyi ihtimalle zaten :) Yeterli gelir inşallah, tasarım olarak da FOX maşa ile uyuşursa sorun yok benim açımdan.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Gökhan bey konuyu baya bi takip ettim ve bence olumsuz cevaplar gelmis.
Arabayla tasinir, cift süspansiyon yorar, epicon 140mm masa, kadrolar esnemeye müsait kilit olsa bile esner gibi vs. bunlar külüm yanlis bilgiler.
Bu kadro 2012 model Scott Spark 60 Cross Country kadrosu ve 120mm süspansiyona sahip. Bununla bir downhill yada enduro yapilamaz.
Ben sahsen Cross Country cift süspansiyonlu bisikletlerimle 150km lik turlara gidiyorum ve hardtailden hic bir farki olmuyor.
Yorulma ve akis konusuna gelirsek dogru 26x2.25 yada 26x2.1o lastigi secerseniz ne yorulursunuz nede akisi etkiler.
Kilitlemeye gelince arka ve ön de iyi masa ve süspansiyon kullanirsaniz mesela DT swiss gibi yada FOX gibi ozaman kilit fonksiyonunda hic bir esneme olmaz ve cogu hardtailerden daha iyi olur. (Brain sistemli bir shocka sahip olan düzgün bir kadroda orta sınıf bir MTB'ye tekabül eder hemen hemen) Brain sistemi ise orta sinif MTB ile ayni olamaz ve bu sistemi siz sundugunuz kadroda zaten kullanamiyorsunuz.

Sonucta iyi bir kadro (Zamaninda orta seviye ile üst seviye fullylerin ortasinda birseydi) eger bu kadroyu alirsaniz yada aldiysaniz donanim yönünde hic bir masaraftan kacinmayin. Mesela epicon gibi bir masa bu kadroya hakaret olur demek istemiyorum ama yakismaz bence.

Hayirli olsun, güle güle kullanin. Yalniz 140mm masa takmayin iste ozaman sizi turlarda zorlar.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Konuyu takip etip yorumda bulunduğunuz için sağolsun. Hocam öncelikle bildiğim kadarıyla 60 yerine 660 olması gerekiyor bu kadronun modeli.
Benim yukarıda attığım fotoğraf birebir aynı değil tasarım bakımından, yalnızca renkler farklı ancak geometri bire bir aynı. 2013 model benimki sanırsam.

spark_660_2013.jpg Scott_Spark_660_DSC01787-Kopie.jpg

Benim alacağım arkadaş bire bir aynısı bu kadroların : (link)
Lastik konusuna gelirsek hafif geniş ( 2.0 - 2.1 ) ancak dişsiz lastik kullanmayı düşünüyorum. Hafif jantlar ve Tubeless lastikler ile çok da zorlanmayacağımı düşünüyorum. Hiç yoktan ikinci eline 1200TL gömmeyi planlıyorum zaten.

@Murat Cömez Maşa konusuna gelirsek zaten hali hazırda sıfır bir maşam var, asıl sormak istediğim şey de bu aslına bakarsanız : 100MM 26" FOX maşa bu kadro ile uyumlu mudur? Satın alacağım arkadaş uyumlu dedi, boy olarak baktığımda ben de pek bir fark göremedim şuan üzerinde duran maşaya kıyasla.

26" 100MM maşa ile 26" 120MM maşa arasında boy farkı olur mu yani? Standart donanımında 26" 120MM maşa kullanılıyor çünkü.
Son olarak bu kadro iyi durumda ise ve faturalıysa kaç TL ücreti hak eder ikinci el konusunda, sizce?

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Gökhan Akkaya
Bisikletin yanına bir de LAND ROVER DEFENDER 110 alın bence...:harika::harika:
Süper olur:D

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
LAND ROVER DEFENDER 110 alacak paramız olduğu için jant setini diğer aya erteliyoruz :D

• Beğen
Tepkiler: Emre Yönlüer

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Gökhan Akkaya
Ford Focus u satıp alın :D:p:p

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Zaten babam da "Arabayı satıp Land Rover alsak da Gökhan üzerine bisikletini koyup gezse " diyordu :D Kadroyu kaç TL'Ye aldığımı bile saklıyorum sen ne diyorsun :) Fox maşayı 400TL'ye aldım sanıyor ev halkı.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Gökhan Akkaya
Evet 660 model olarak 2013 60 ise 2012 oluyor.

@Gökhan Akkaya
1200Tl jant ile lastige düsünüyorsan cok iyi, bu fiyatlara güzel ve saglam setler bulunur. Yalniz dissiz lastik 2.0 cok bicimsiz duracaktir.

@Gökhan Akkaya
Arkadasiniz satmak icin oluyor demis olabilir (Türkiyede BMW'nin amortisöre sahininkine benziyorsa tamam bu buna olur mantigi varken neler biribirine uymazki:koptum::koptum:) ama malesef 100mm masa bu kadroya uyumsaglamiyor. Fullylerde arka süspansiyon kac mm ise önde ayni olmasi gerekiyor. yada 10 en fazla 20mm fazlasi takilabiliyor ama asagisi malesef takilmiyor. Yani elindeki 100mm masayi bu kadroda kullanamasiniz.
100mm ile 120mm arasindaki fark 2cm oluoyr ve bu farki gözle normalde görebilirsiniz. Bu fark alt bacaklarda degil altbacagin icine giren bacaklarda oluyor.
Arkayi degistirmek isteseniz oda olmuyor, arka link 120mm icin uygun odugundan dolayi sadece 120mm takiliyor. Baska sansiniz yok.

@Gökhan Akkaya
Bu kadronun ikinci elde edecegi cok cok temizse 1000-1200TL

• Beğen

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
100MM uyumlu demesini bir yana bıraktım bahsettiğiniz ücretin çok çok üzerinde almayı planlıyordum, gidip ciddi ciddi binmiştim bile kadroya. Son dakika bilgilendirmesi için cidden teşekkür ederim. O halde iptal ediyorum kadroyu satın almayı. Ticaret ahlakına aykırı bir şey yaptığını zannetmiyorum çünkü cidden 100MM maşanın uyumsuz olduğunu belirtmedi bana. Yalnızca konik maşaya düz kadronun uymaması nedeniyle dönüştürücü meselesini araştırıyorduk o kadar.

Hocam ben o halde direkt olarak HT kadrolara döneyim mi? 2000TL bütçe var, inanın adam akıllı bir kadro bulamıyorum. Daha geçen Scott Scale 660'a 1900TL teklif ettim parça satışı yapan olmadı :)
Bana bir akıl veril lütfen :(

Bahsettiğim kadro çizik açısından çok da temiz sayılmaz ayrıca. Furç ile beraber bana gelişi zaten 1900'ü buluyor. Eğer gerçekten fazla bir rakam isteniyorsa vazgeçeyim.

Konik furç eklenince 120 gibi duracak zaten dedi son olarak? Sizin görüşünüz nedir?

selket

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Kenan Hiçyılmaz
Bisiklet
Diğer
Bence hardtail al sağlamlık açısından daha iyi hem de güç kaybından kurtulursun, daha hafif ve masrafsız olur. Softail yerine gidip amortisörlü bir sele borusunu tercih etmen hem ağırlık hem sağlamlık hem de maddi açıdan daha uygun olur. Maşa konusunda bence uyum sağlar ben 1.88 boy ile 24" kullanıyorum ve 26" bir maşa kullanıyorum merdivenler ve fındık kayalarda konfor sağlıyor(biraz da marjinal :D ) Ve konik bir maşa almanı tavsiye ederim alt kısımdaki boru kalın olunca yaklaşık 2 kat daha sağlam oluyor.

Yaklaşık 1200tl ye parkur bisiklette karbon-titanium bir kadro var istersen bi ara sor sana detayları versin, sele borusu da suntour Ncx öneririm

(kadro sıfır)

bilgileri öğrendim 48.5cm kadro boyu yarı entegre furç takımı 27.2mm sele borusu 1250tl fiyat verdi

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Ya ben Spark 660'ın fiyatına çok takıldım, çünkü satıcıya da dün alacağım dedim. Bu kadronun tertemiz fiyatı max 1200 ise ve ben buna 1700 verirsem kazıklanmış olmaz mıyım diye düşünüyorum haliyle. Çiziksiz desem o da değil, 2 hafif belirgin derinlikle boya kalkması da vardı yanlış hatırlamıyoraam. Kullanıma bağlı çiziklerin yanı sıra aynakol dibindeki noktada da baya zincir nedeniyle oluşmuş çizikler vardı. O ciziklere rötuş yapması şartiyla anlasmistim zaten. Ben sadece aptal yerine mi koyuldum onu öğrenmek istiyorum.

selket

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Kenan Hiçyılmaz
Bisiklet
Diğer
sonuçta 2013 model bir kadro ne kadar temiz olabilir ki