Aseton kadro boyasına zarar verir mi?

akndgl

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Akın
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar, 2 hafta önce Carraro Sportive 224 aldım, iş yerinde arka bahçedeki direğe bağlıyorum bisikleti, geçen gün şiddetli rüzgar vardı kadronun orta demiri direğe çarpmış rüzgarın etkisiyle, sticker biraz deforme olmuş ve direğin beyaz boyası kadronun üzerinde kalmış bazı yerlerde. Islak bezle sildim ama çıkmadı, bisikletim yeni olduğu için canımı sıkıyor, bunu asetonla çıkarmayı düşünüyorum ama kadronun boyasına da zarar verir mi, ya eskisinden daha kötü olursa diye çekiniyorum, ya da başka neyle temizleyebilirim?

Scudo
Tepki
1.395
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Genelleme yapması güç bir durum. Boyanın çözünürlüğü kimyevi muhteviyatına bağlıdır. Bundan dolayı bir boyanın kimyasal içeriği elverir ise, aseton o boyayı çözebilir. Alkol daha güvenli bir alternatif olabilir; ama daha derinlemesine araştırma yapmakta fayda var. Ya da deneyip göreceksiniz.

• Beğen
Tepkiler: akndgl

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
ince pasta denediniz mi?Aseton araç boyalarına bile zarar verebiliyor.

• Beğen

akndgl

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Akın
Bisiklet
Carraro
@hufucu hayır denemedim, bisikletin boyası mat olduğu için henüz ıslak bez dışında hiçbir şey denemedim.
@Ahmet.KOÇ ilk önce bi alkolle deniyim o zaman, aslında çok küçük bir şey belli bile olmuyor ama taktım kafaya işte :)

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
kimyasal madde denemelerinde genel kuraldır. etkisinden emin değilseniz kadronun görünmeyen kısımlarında test edin, memnun kalıyorsanız diğer kısımlara (ne olur ne olmaz diye yine küçük alanlarda) uygulayın.

• Beğen
Yukarı Alt