Aselsan Stamp Meğer Ne Kadar Büyük Bir Teknoloji Harikasıymış !

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Piskiletci tarafından paylaşıldı.

 1. Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Aselsan bundan 3 sene önce hareket halinde yapılan atışlar yanında hareketli hedeflere dönük isabet oranını maksimuma yükselten, yeni "Stabilize Makinalı Tüfek Sistemi" ni geliştirerek, başarıyla denedi ve Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etti.

  Bu sistemi ilk gördüğüm andan beri hayretle inceledim ve yapan mühendislerimizi takdir ettim. Bölümüm ile ile ilgili olduğu için inceleme gereksinimi duydum ve bulduğum bazı bilgileri ordumuzun ne kadar iyi olduğunu göstermek için sizinde paylaşmak istedim.

  Üzerindeki kamera sayesinde uzaktan hedef görülüp imha edilebiliyor, aynı zamanda yakınında kullanan kişi olmadığı için vurulma tehlikesi çok az. Bilgisayar sistemi ile hedefi işaretleyerek adeta namnusu hedefin üstünde geziyor ve vur dediğinde hedefi yok ediyor.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Rüzgarlı Denizde Hareket Halinde Yüzde 84 İsabet:eek:

  Ergeneman, Sahil güvenlik botlarında bir yıldır sürdürülen deneme ve geliştirme safhasının başarıyla tamamlandığını, dalgalı ve rüzgarlı denizde hareket halinde yapılan atışlarda yüzde 84 isabet oranıyla büyük bir başarı sağlandığını söyledi.

  Tamamen yerli tasarım olan sisteme daha büyük kalibrede top ve bomba atar türü mühimmatın entegre edilmesi yönünde de çalışmaları sürdürdüklerini kaydeden Ergeneman, ilk ihracatın da Gürcistan'a yapılacağını bildirdi.

  Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Can Erenoğlu da konuşmasında, sistemi bizzat denediğini belirterek Aselsan'ı kutladı ve ''bizler mavi vatanımızın güvenliğini sağlayan teşkilat olarak, iyi ki bu sisteme sahip olduk'' dedi.

  Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ise Sahil Güvenlik Komutanlığı, Aselsan ve Yonca-Onuk tersanesini başarılı işbirliğinden dolayı tebrik etti.

  Müsteşar Bayar, Aselsan'ın yerli sanayi ve küçük işletmelere verdiği işlerle savunma sanayinin tabana yayılması ve bu işletmelerin de gelişmesini sağlamasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

  Törenin ardından Müsteşar Murad Bayar ile Sahil Güvenlik Komutanı Erenoğlu'na günün anısına plaket verildi.

  Verilen bilgilere göre, çatışmalarda en fazla kaybın ilk ateşte verildiği düşünüldüğünde, sistem terörle mücadelede ciddi kazanımlar vadediyor. Hava şartlarından kaynaklanan görüş zorlukları, gerek ateş eden asker ve hedefin hareketliliği nedeniyle en aza inen isabet yüzdesi düşünüldüğünde, bu sistem gece görüş, termal görüş sistemleri ve radarları sayesinde zırhlı kabinde veya daha uzaklardan ekrandan joistikle adeta bilgisayarda savaş oyunu oynar gibi güvenle yönetilebilecek ve hedefe kilitlenerek hareketli hedefleri büyük başarıyla vurması sayesinde çok etkili bir güç olacak.

  Sistem ayrıca karakol gibi sabit tesislerin korunmasında da gece gündüz büyük kolaylıklar sağlayacak ve güvenliği artıracak.


  Video
  http://www.webloader.org/aselsan-stamp/q-YTV6c3Q0RkFNVHM=


  Uzaktan Kumandayla Çalışıyor:eek:

  ASELSAN tarafından tasarlanıp geliştirilen 'Uzaktan Kumandalı 12,7 mm Stabilize Makinalı Tüfek Platformu (STAMP)', Yonca-Onuk tersanesinde üretilen sahil güvenlik botuna takılarak Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildi.

  Yonca-Onuk tersanesi tarafından üretilen Sahil Güvenlik botuna STAMP Sistemi takılması için, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile 2 Haziran 2006 tarihinde sözleşme imzalanmıştı.

  ASELSAN tarafından üretilen ilk STAMP Sisteminin Fabrika Kabul Testleri, Liman Kabul Testleri ve Deniz Kabul testleri başarıyla gerçekleştirildi. Deniz Kabul testleri kapsamındaki atışlı testler de Samsun açıklarında Karadeniz'de yapıldı. STAMP sisteminden deniz hedefine, seyir halinde hedef ve STAMP sistemi hareketli olmak üzere değişik senaryolarda atışlar gerçekleştirildi. Karadeniz gibi çetin bir denizde hedefte çok yüksek mermi isabet oranı elde edilerek, testler başarıyla tamamlandı.

  Stabilize Makinalı Tüfek Platformu (STAMP):eek:

  Silahlı kuvvetler ve diğer güvenlik güçleri tarafından sabit veya kara/deniz araçları üzerine monteli değişik kalibrede makinalı tüfekler yaygın olarak kullanılmakta. Çıplak gözle görüşü ve kullanımı kısıtlayan olumsuz çevre koşullarında, bu silahların kullanılması güçleşiyor.

  Özellikle hareketli hedeflere isabetli atış yapılması hemen hemen imkânsız hale gelirken, nişancı karşı ateşe hedef olabiliyor. Bu kısıtları gidermek ve silahı her koşulda daha etkin kullanabilmek üzere ASELSAN tarafından Stabilize Makineli Tüfek Sistemi geliştirildi.

  Sistem, üzerine bulunan ısıya duyarlı termal kamera ve gündüz görüş kamerası ile gece, gündüz, soğuk, sıcak gibi olumsuz çevre koşullarında kullanılabiliyor. Sistem elektronik olarak stabilize edildiği için, üzerine yerleştirildiği aracın hareketinden etkilenmiyor. Sistem, otomatik olarak hedefe kilitlenebiliyor ve uzaktan kumanda edilmesi sayesinde nişancının karşı atışa maruz kalmadan zırh koruması altında sistemi kullanması sağlanıyor.
  STAMP sistemi savaş gemilerinde, sahil güvenlik ve arama kurtarma botlarında, çıkarma gemilerinde, taktik araçlarda, sınır karakollarında, hassas bölge ve tesislerdeki gözetleme ve kontrol noktalarında kullanılabiliyor.

  STAMP sisteminde silah olarak, 7,62 mm veya 12,7 mm makinalı tüfek, 40 mm bomba atar veya benzeri silahlar kullanılabiliyor.

  Üstün Görüş ve İsabet Kabiliyeti:eek:

  STAMP, üzerinde bulunan termal (gece görüş) ve gündüz görüş kameraları sayesinde gece ve kötü görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen uzaklıktan hedeflerin tespit edilebilmesini ve isabetli atış yapılmasını sağlıyor.

  Bilgisayar ile kontrol edilen STAMP sisteminde sabit veya hareketli hedefleri otomatik olarak belirleme, tanımlama ve takip etme yeteneği var. Bu sayede hareket halinde olan hedefler bile otomatik olarak yakalanıp, takip edilebiliyor. Nişancıya ise sadece bilgisayara atış komutunu vermek kalıyor.

  Güvenli Kullanım Olanağı:eek:

  Sistemin kumanda birimi makinalı tüfekten uzağa, istenirse zırh korumalı bir bölmeye yerleştirilebiliyor. Nişancı, gece ve gündüz görüş kameraları aracılığı ile kumanda birimi ekranı üzerinde gördüğü hedefe ateş edebiliyor. Sisteme uzaktan kumanda edildiği için, nişancının karşı ateşe maruz kalma riski ortadan kalkıyor.

  ASELSAN tarafından geliştirilen STAMP Sistemi, 2006 yılında Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından düzenlenen, Elektronikte Yenilikçilik ve Yaratıcılık yarışmasında Yenilikçi Ürün Ödülünü almıştı.


  İnsanın Görünce Göğsü Kabarıyor!

  Aselsan ın daha ne silahları var bir görseniz ben hepsini incelemeye çalışıyorum, inceledikçe gururlanıyorum


  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. nuhcan

  nuhcan Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.190
  Beğeniler:
  820
  Şehir:
  istanbul / kadıköy
  Adı:
  nuh can
  Seviye:
  çok iyi...
   
 3. Sercan Sözer

  Sercan Sözer Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  537
  Beğeniler:
  359
  Şehir:
  İstanbul/Tuzla
  Adı:
  Sercan S.
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Helal olsun.
   
 4. tolga koc

  tolga koc Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Nisan 2009
  Mesajlar:
  355
  Beğeniler:
  219
  Şehir:
  kadıköy
  Seviye:
  daha faydalı işlere harcasalar ya enerjilerini

  uzay atom çağında bu tip teknolojik savunma sistemlerinin bir geçerliliği kalmamıştır
   
  Berke ÖZTÜRKMEN bunu beğendi.
 5. #5
  Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  TSK savunma sistemine çok büyük katkısı olan aselsan a, daha faydalı işlere harcasalar ya enerjilerini demeniz beni çok şaşırttı. Aselsan tamamen elektrik-elektronik, makina alanında çalışmalar yapar, sizin söylediğiniz şey atom ve fizik mühendislerini ilgilendiriyor. Siz şimdi terziye gel şu arabayı tamir et demiş oldunuz:)
   
 6. Mustafa Tufan

  Mustafa Tufan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  248
  Beğeniler:
  229
  Şehir:
  İzmir (Balçova, Gaziemir)
  Adı:
  Mustafa Tufan
  Seviye:
  Bu tür teknolojiler gerçek savaşta hiç bir işe yaramaz düşüncesindeyim. Sadece terör ve korsanlığa karşı. Uçak gemisi, nükleer silah vb teknolojilere sahip olmamız gerekiyordu çoktan. Yüz elli sene önce bunun gibi 3 taneyle savaş kazanabilirdiniz ki o zaman gurur kaynağı olurdu. Günümüzde bu silahın hiç bir değeri yok. Dünya'nın 11. en çok harcama yapan ordusunun bunlarla uğraşması biraz gülünç.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Ülkelere_göre_savunma_harcamaları
   
 7. #7
  Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Mustafa anladım ki iyi araştırma yapmamışşın :) Benim yukarıda size açıkladığım aselsan stamp tsk kapsamında sahil güvenlik araçlarına göre tasarlanmıştır, korsan v.b olaylarda işe yarar, ayrıca bizim orduya harcadığımız para silah, ar-ge gibi çalışmalara değil teröristlere attığımız kurşunlara ve bombalara gidiyor. Bir sürü para sayıp heron alıyoruz. Stamp kara ve hava da bir işe yaramaz çünkü karada ve havada seyir alan araç denize göre daha az sarsılır ve ya aşağı-yukarı gider. Örneğin hareket halinde olan bir kara taşıtını durdurup sabit bir şekilde ateş edebilirsiniz.

  Ama denizde öyle değildir. Deniz sürekli hareketlidir gemi dursa bile sağa-sola, aşağıya-yukarıya hareket eder. İşte stamp bunu önlemek için üretilmiştir. x-y-z koordinatlarını denize göre algılayıp sabitleyerek namnunun hareket etmesini engeller. Böylece atış daha kolay ve isabetli olur.

  Aselsan Stamp sadece Sahil Güvenlik Komutanlığı botlarına ve Milgem Korvetlerine monte edildi(Milgem korvetleri tamamen milli olanaklarla tasarlandı üst düzey teknoloji kullanıldı).

  Kısacası ileri düzey savaşta, araçlara karşı bu silahla pek etkinlik sağlanamz fakat, insanlara karşı son derece isaetli atışlar yapar bu nedenle savaşta da öenmli bir yeri vardır.

  Ayrıca bu projeyi beğenmeyen arkadaşların daha iyi bir fikri varsa hodri meydan, çıksın aselsana başvursun ben daha iyi bir silah yaptım diye. Burdan konuşmak kolay oluyor :)
   
  Fırat Ayanyan bunu beğendi.
 8. CREST

  CREST Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2010
  Mesajlar:
  119
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  Kayseri
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Harika bi makina....
   
 9. Burak AŞIK

  Burak AŞIK Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  931
  Beğeniler:
  428
  Şehir:
  EskişehiR & İstanbuL
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  İşte Türk milletinin sorunu. O işe yaramaz, bunun modası geçti. Herkes konuşur ama iş projeye gelince kimseden ses çıkmaz. Proje kapsamında en çok fikri ürüne dönüştüren en önemli TÜRK firmalarından birinden bahsederken lütfen bu kadar küçültmeyin bu firmaları. Başkalarının tamirciliğini yapmak yerine kendi fikirlerini üretmeye çalışan insanların önüne bu şekilde geçmeyiniz lütfen. Ali arkadaşımızın da dediği gibi Türkiye'de savunmaya harcanan paranın nereye gittiği belli. Adı geçen ülkelerinin hangisi sahada bu kadar çok teröristle karşılaşmak zorunda kalıyor soruyorum size? Konuşmak yerine elimizi biraz taşın altına sokarsak emin olun Türkiye'ninde yapamayacağı şey yok. Kendimize güvenmezsek, sürekli biz yapamayacağız dersek yapamayız.
  Helal Olsun ASELSAN...
  Bu konu için sana da teşekkür ederim kardeşim.

  Fazla çoştum sanırım kusura bakmayın:)
   
 10. #10
  Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Aklımdan geçenlerin aynısı :)
   
 11. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Aselsan gerçekten çok iyi malzemeler üretebilecek kaliteye ve tecrübeye sahip. İşe yaramaz demekte ne demek? Ortada bir ihtiyaç varmış ki adamlar da üretmişler. Gereksiz olsa emin olun tenezzül etmezlerdi. Gönül ister ki kendi uçaklarımızı,tanklarımızı ve tüm ağır savaş silahlarımızı da üretebilelim ancak pek ürettireceklerini sanmıyorum. Ayrıca Türkiyede 1-2 firma şu alamadığımız heronları ürettiler ve test ediyorlardı sonuç ne oldu tam bilmiyorum,demek ki isteyince olabiliyormuş yani :)
   
  Piskiletci bunu beğendi.
 12. #12
  Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  İsrail in ürettiği heronlara karşı Türkiye çaldıran isminde insansız uçak tasarladı. Tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlanan bu uçak sinopta test edildi ve projesi çok gizliydi.

  Fakat bu uçak test sırasında düşünce proje ortaya çıktı. 20 bin feete çıkarken, 8 saat havada kalabiliyor. Bu yükseklikten gece ve gündüz nokta tespiti yapabiliyor. Bu uçak heronlardan çok daha üsütün yazılım ve teknoloji ile geliştirildi ve heronlara rakip olarak görülüyor. Uçakların en önemli özelliği çok az ses çıkarması.

  10 saat ikmalsiz 200 kilometreden yayın yapıyor. 18 bin feette 8 saat havada kalıyor. 20 bin feete kadar da çıkabiliyor. Kanat açıklığı 9 metre. Boyu ise 6.5 metre. 140 litre yakıtla birlikte ağırlığıda 450 kilogram. Üzerinde gece ve gündüz en gelişmiş görüş alabilen termal özelliği de bulunan kameralara sahip. Havadan bir insanın kolundaki saati görebiliyor. Lazerle hedefi saptıyor. Saatte ise 100-120 kilometre hız yapıyor.Çizilen rotaya göre kendisi havalanıyor, rotasında gidip, tekrar geri dönüyor. Otomatik iniş ve kalkış yapıyor.


  İsrailden aldığımız heronların kodlarını bilmiyoruz bu nedenle çok sakıncalı bir durum. Örneğin İsraille bir savaş çıktığında onlar heronları istediği zaman düşürebilir. Şu kadar şu noktaya git ve uçağı düşür diye komut verebilirler. Bu nedenle savaş sırasında aniden gözlem aracımız olmayabilir. İşte bu nedenle tsk milli sistemlre önem vermeli, kodları biz yazmalıyız.

  Tsk bu uçaklardan 24 tane alacağını açıkladı. Bu uçaklar israil heronlarıın 4 te biri fiyatına mal olacak ve tamamen Türk malı olacak. (Yazılım ve program bakımından parçalar yurtdışı).

  Yine göğsüm kabardı :)
  [​IMG]


  bunula ilgilide kapsamlı bir konu açacağım beni izlemeye devam edin:)
   
  Erol KOLAS, ilyasss ve Samet Şenel bunu beğendi.
 13. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Piskiletci bunu beğendi.
 14. #14
  Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Demek istediğim o değildi. Mesela İsrail bize savaş açmak istiyor ve savaş açmadan önce biz onlardan heron aldık. Uçağın içine yazacağı kod sayesinde savaş tarihleri sırasında uçağı imha etmeyi planlayabilir.

  Ayrıca orda bahsedilen kod uçaklar için geçerli. Heronlar radyo frekansı ile kontrol edildikleri için içine sızma kod değiştirme v.b olabiliyor.

  Verdiğiniz bağlantıda yazan kod meselesi örneğin uçağa yeni bir donanım yüklendiğinde uçağın onu tanıyıp kullanamabilmesine yarıyor. Hatta en başa yazmışlar sarı renkle kocaman: :)

  "Ne İşe Yarar?

  Genel olarak yeni silah sistemlerini uçağın kullanabilmesini sağlar…"

  Kaynak kodu ayrı, uçağı kontrol eden yazılım ayrı :)
   
  Erol KOLAS ve Samet Şenel bunu beğendi.
 15. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:

  Peki sağdan soldan duyup burda bana söylüyorsun,bu dediğine kendin bile inandın mı ? Türkiye o kadar para verip bunların siparişini verecek ve olası bir savaş ihtimalinde bunlar yok edilecek düşman tarafından ve bunları bile bile gidip sipariş verecek ki heron gibi bir uçakta savaş sırasında ne kadar faydalı olur tartışılır. Doğudaki görevler için isteniyor bu heron tipi uçaklar gözetleme amaçlı. Orada sağlayacağı faydalar da tartışmasız mükemmel olur. Komplo teorileriyle yaşayacaksak ohoo,gidip kumandalı model uçaklara kamera takalım etrafı seyredelim :) Yanlış anlama sakın sinirle yazılmış şeyler değildir asla bunlar. Neyse bu konu uzar gider,forum ortamında tartışmalar pek sağlıklı olamıyor yüz yüze olunamadığı için..
   
  Piskiletci bunu beğendi.
 16. Canturk Sabaner

  Canturk Sabaner Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2008
  Mesajlar:
  107
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  Izmir/Eskisehir
  Seviye:
  iki uc huron ya da klasik geyiklere donmus f16 yazilimlari amerikaya aitti,aselsandan uc muhendis bunu cozdugunden dolayi olduruldu,Ali gordugum kadariyla benden biraz daha gencsin ve arastiriyor,sorusturuyorsun bu cok iyi, umarim bir gun benim gibi hicbirseyi umursamaz tavirla bakmazsin..
  Diger mesele ordu modernizasyonu hicbirzaman bir turk firmasina yaptirilmaz, mehmetcik-1 denilen silah bile bir h&k`un bir modeli.. buna turkiyenin yapamayacagindan degil,siyasi sorunlar girer.Asil mesele doguda terorist pesinde dag dag dolasan askerlerimizin eline hala fn/fal ya da hk3 veren, mg42`in hafifletilmis versiyonu olan mg3 ile bos agirliginin 8,5 kilo olan ve savunma savasina gore uyarlanan aletlerle askerimizden basari beklememiz bizimde sucumuzdur..

  asil meseleye gelince, aselsan her sene bir kac oyuncagi piyasa sunar ve pek fazla satilmaz..
   
  Piskiletci ve Samet Şenel bunu beğendi.
 17. #17
  Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Bana sağdan soldan duyduğunu söylüyorsun diyorsun ama sende aynısını yapıyorsun :)

  Siz mükemmel bir silah üretseniz ve bunu dışa pazarlasanız daha sonra size karşı bunu kullanmak isteseler sizce o silahı yok etmeye çalışmazmıydınız:). Heronlarda da aynı şeyi İsrail yapabilir.
   
 18. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Kendi kullandıkları en üst teknoloji silahları pazarladıklarınımı sanıyorsun ? :)
   
  Mustafa Tufan ve Piskiletci bunu beğendi.
 19. Mustafa Tufan

  Mustafa Tufan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  248
  Beğeniler:
  229
  Şehir:
  İzmir (Balçova, Gaziemir)
  Adı:
  Mustafa Tufan
  Seviye:
  Amerikan ordusunun resmi sayfasında teknoloji haberleri:
  http://www.army.mil/news/sciencetechnology/

  İsrail ordusunun resmi sayfasında teknoloji haberleri:
  http://dover.idf.il/IDF/English/News/Tech/default.htm

  Kısaca okuduğum kadarıyla robotlu sistemlerden, uydudan izleme teknolojilerinden, insansız uçakların roketler fırlattığından söz ediliyor. Hele ki bir tank resmi gördüm ki karşısında olmak istemezdim.

  http://dover.idf.il/NR/rdonlyres/519FB87E-B4C0-45EB-AE8B-D06B4B32490E/0/02_cropped_big.jpg

  Fark ettiğim başka birşey de ordularının ne kadar samimi olduğu. Hangi ordunun iPhone için resmi uygulaması vardır ki? Ya da hangi ordu, gençleri kendine çekmek için bilgisayar oyunu yaptırır?
   
  Piskiletci ve Samet Şenel bunu beğendi.
 20. Burak AŞIK

  Burak AŞIK Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  931
  Beğeniler:
  428
  Şehir:
  EskişehiR & İstanbuL
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Samimiyet senin için iphone uygulaması, bilgisayar oyunu ise örnek verdiğin iki ordunun samimiyetine inanmaya devam et sen...

  F117 örneğini ele alalım. Bu uçağın "samimi" şekilde hizmete giriş tarihi 1983 olarak gözüküyor. Özelliği görünmez olması olarak lanse ediliyor. Acaba sırbistanda yağmur nedeniyle görünmezliğini kaybedip vurulmadan önce kaç yıl uçtu? Kim biliyor?
  O sitelerde samimi gerçekleri değil bizim inanmamızı istedikleri bilgileri veriyorlar.:in:
   
  Piskiletci bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

Website_Drafting_Image_20m_2048x2048.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
upload_2016-4-29_9-7-59.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
upload_2017-2-6_8-48-58.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...