Artvin Yusufeli Kınalıçam Köyü Morkaya Köyü Kuzey Mahalle Arası Trekking

ayhanakbuga

Daimi Üye
Tepki
549
Bisiklet
Scott
Dün yattığım yerden ve çadır deneyiminden edindiğim dersleri de buraya da not olarak düşüyorum ki kulağıma küpe olsun. 1. Çadırda tok kalabilmek için kuruyemiş vb yanımda bulundurmak 2. Kış kamplarında yoğuşmadan dolayı nefesim yağmur gibi üstüme yağıyor, kuştüyü tulumu kuru tutmak için üstüne su geçirmez örtü sarmak, naturhike çadır altlığı az yer kaplıyor ve hafif o olabilir. 3. R değeri yüksek matla gecelemek özellikle kış mevsiminde. Sabahleyin Öşvank'ta uyandıktan sonra toparlanıyorum ve köyüme yürümek için arabamı Kınalıçam'a sürüyorum. Bir dinlenme tesisi önüne park ediyorum ve güvenilir bir yerdir bilgisini alıyorum işletmecilerinden. Sırt çantamı alıp yola koyuluyorum. Yürürken yağmurlukla yürümek dıştan yağmur olmasa da içten ıslanmanıza neden oluyor (mont gore tex değilse). Biraz ısındıktan sonra mont ve poları çıkarmak gerekli ıslanmamak için. Morkaya Köyü yolu üzerinde tünel çalışması var ve yollar bir uçtan kapatılmamış dozer üzerime taş düşürüp beni öldürebilirdi. Terleye terleye nefes nefese kala kala Ospor'a kadar yürüdüm. Çeşmeden su akmıyor, boruyla aşağıda çalışan işçilere aktarılmış. Acıktığım için konserve balık ve yumurta yapıyorum. Dronla video çekim yapıyorum. Yoluma devam ediyorum. Köye vardığımda kimsenin olmadığına şahit oluyorum. Çeşmeler de akmıyor. Su için kar kaynatırım diye düşünüyorum. Evimize vardığımda annemin önlem olarak damacana, kap kacakla su stokladıklarını görüyorum. Sobayı yakarak ısınıyorum ve donan suların buzunu çözmek için sobaya yaklaştırıyorum kapları. Gece yorgun olduğum için soğuk olsa da iyi bir uyku çekiyorum...

Scudo

Devenez ce que

Daimi Üye
Tepki
984
İsim
Murat
Bisiklet
Kron
Yemek yerken, oturduğum yerden izlemeye başladım, izlerken ben yoruldum, kaç km. yürüdün hocam? Ama iyi spor yapmış oldun, geçmiş olsun, inşallah KOAH'a dönmez, karaciğer dedin ama KOAH akciğer hastalığı değil miydi, ben mi yanlış biliyorum yoksa? ? İyi, güzel, bu sefer kurt çıkmadı da ya çıksaydı ne olacaktı peki?? :krktm: Dağların arasında, o kadar dağlık bir yerde beton yola şaşırdım açıkçası, bu kamyonları vinçlerle falan taşıyarak yaptıkları bir baraj vardı, yakın mı bulunduğunuz yere? Sobayı görünce, küçükken bizim de öyle sobamız vardı, her türlü şeyi koyup üstüne ısıtırdık, kışın hayat sobanın etrafında dönerdi... Şimdi bizim çocuklar çok merak ediyor, soba nedir, nasıl bir şeydir diye... Teşekkürler video için ???

• Beğen
Tepkiler: ayhanakbuga

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ayaklarıınıza sağlık. yürüyüşlerinizin gps kayıtlarını wikiloc'ta paylaşırsanız başkalarına da yol göstermiş olursunuz.

ayhanakbuga

Daimi Üye
Tepki
549
Bisiklet
Scott
@bisikletgundemi
Çok teşekkür ederim. Gps kaydı tutarsam inşallah, paylaşırım.

ayhanakbuga

Daimi Üye
Tepki
549
Bisiklet
Scott
@Devenez ce que
  1. Toplamı 8 km çok değildi :)
  2. Alfa 1 AT eksikliği KOAH'ın nadir sebeplerindenmiş... ayrıntısını ben de bilmiyorum. Çok da kafaya takmış durumda değilim. Sanki ölmeyecekmiş gibi yaşıyorum :) (Allah beni ey etsin)
  3. Kurt çıksa kurusıkıyı ateşlemek aklıma bile gelmez korkudan.. Kurusıkı, ya kurt gelirse kaygımı yenmek için herhalde. Vazgeçmemek için...
  4. Sel, stabilize yolu sürekli bozduğu için beton yol atmış olabilirler veya çok dik olduğu ve arabaların tekerlerinin tutunabilmesini sağlayabilmek için de olabilir, ya da her ikisi de...
  5. Arabayı park ettiğim köy, Yusufeli Barajı altında kalacak köylerden. 15 km kadar yakın :)
  6. Ben de 7 yaşıma kadar köyde büyüdüm. Yazları köye döndüm. Odunla ısındığımız için soba her zaman yanmazdı. Orman dayanmaz... Ben teşekkür ederim. Zaman ayırıp video açıklamasından daha çok yazdığınız için :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Devenez ce que