Armstrong'la pedallamak!!!

Tepki
270
Bisiklet
Geotech
Ntvspor.net'in yazılarını çok beğendiğim yazarı Okan Can Yantır'ın yazısını az önce okudum ve sizlerlede paylaşmak istedim,eminim sizlerinde hoşuna gidecektir!

1 pedal 1000 hayat-Okan Can Yantır

Bugün güzel şeylerden bahsedelim istedim. Şike soruşturması, suçlamalar, belirsizlikler... Bir dönemdir kafamız iyice karıştı, ruhlarımız fazlasıyla kirlendi. O yüzden bugün size, şişko bir adamın hikâyesinden bahsetmek istiyorum. Evet şişko bir adam; üstelik hayatını bisiklete adamış bir şişko adam. Biraz tuhaf geliyor değil mi? İsterseniz, onu ve yaptığı işi daha yakından tanımak için Johan Bruyneel'e kulak verelim. Eski bir profesyonel yarışçı ve tarihin en başarılı takım direktörlerinden biri o. Çalıştırdığı takımlardan dokuz kez Tour de France şampiyonu çıkarmış bir isim aynı zamanda...

"2009 yılının sonlarıydı. Kensidisni The Fat Cylist (Fatty) olarak adlandıran bir bisiklet tutkunundan mektup aldım. Bisikletle ilgili sosyal sorumluluk projelerinde yer aldığını. Uzun süredir bisiklet kullandığını ve RadioSchack takımının bir elemanı olmayı sonuna kadar hak ettiğini yazıyordu. Tek isteği, ona bir şans vermemizdi. Yıl içinde buna benzer yüzlerce mektup alırım. Her birinde de, neden o kişiye ihtiyaç duyduğumuzu anlatan detaylı açıklamalar olur. Fatty'de aynısını yapmıştı. Ama diğerlerinin aksine, mektubuna fotoğraflar da eklemişti. Fotoğrafları dikkatlice inceledim. Profesyonel bir bisikletçiye oranla en az 30 kilo fazlası olduğunu gördüm. Güldüm ama cesaretini de takdir ettim. O anda aklıma ilginç bir fikir geldi."

Johan Bruyneel, mektup sahibinin kullandığı adın, ilginç bir kampanyanın adı olabileceğini düşünmüştü. Fatty'ye cevap verdi. Madem sosyal sorumluluk projeleriyle uğraşıyordu. RadioSchack takımını ziyaret etme ihtimalini de başarılı bir projeyi yürütmesi şartına bağladı.

Bir haftalık bir bağış kampanyasında, World Bicycle Relief ve Livestrong organizasyonlarının her biri için 10'ar bin dolarlık bağış toplayabilirse, Arizona'ya gelip RadioSchack takımının elemanlarıyla bir gün geçirebilecekti. Eğer toplanan miktar 50 bin dolar olursa, takımın kullandığı orijinal bisiklet olan Madone ile ödüllendirilecekti. Fatty kendisine verilmesi planlanan bisikleti de yardım kampanyasına dahil etti. Kampanyada verilecek ödüller şöyleydi; Lance Armstrong imzalı bir forma, Team Fatty (Fatty'nin bisiklet takımı) logolu bir bisiklet ev bir adet Tour de France için tasarlanmış Madone bisiklet.

Fatty kampanyaya Pazar öğlen start verdi. Bisikletseverler, iki organizasyona yaptıkları bağışlar karşılığında, çekiliş hakkı kazanıyordu. Pazar akşamı 20 bin dolar, Pazartesi öğlen itibariyle de 50 bin dolar toplanmıştı bile.

Cuma akşamına kadar zamanları vardı ama arzulanan rakama iki günde ulaşmışlardı. Bundan sonra ne yapacaklardı? Johan Bruyneel telefona sarıldı ve Fatty'ye şöyle dedi: "Yeni bir ödül koyalım. Bu seferki de Tour de France'ın son iki etabını takım otobüsünden takip etmek olsun. Hedefimiz 100 bin dolar. Bunu da başarırsan, seni Arizona'da ben karşılayacağım."

Fatty bu müjdeyi blog'undan duyurdu. Salı akşamı itibariyle 100 bin dolar toplanmıştı bile. Johan Bruyneel, gelişmeleri hayretle izliyordu. Bir sayfalık, çoğunlukla da yazıldığı kişiye bile ulaşamayan bir mektup, binlerce dolarlık bir yardım kampanyasının fitilini ateşlemişti. Fatty, Arizona'ya davet edildi. Yıllardır hayalini kurduğu şeyi yapacak; Lance Armstrong ve Andreas Kloden gibi isimlerle antrenman yapacaktı.

Radioschack takımının bir aylık kampının son günüydü. Fatty otelin lobisinde Johan Bruyneel'i bekliyordu. Johan onu elinden tuttuğu gibi toplantı odasına götürdü. Bütün takım oradaydı. Johan söz aldı ve şöyle dedi: "Biliyorum bir aylık kamp hepinizi çok yordu. Bu son günde eğlenceli bir sürüş yapmak istiyorsunuz. Bugün aramızda bir misafir var. Kendisi 10 gün önce bana bir mektup yazarak, takımın bir parçası olmak istediğini söyledi. Ben de eğer birkaç şeyi başarırsa kendisine bu şansı vereceğimi söyledim. Arkadaşlar, amacımız bir hafta içinde 20 bin dolar toplamaktı. Şu anda Fatty'nin elindeki çekte, bir hafta sonunda topladığımız rakam yazılı. Fatty, söz senin."
Fatty, öncelikle en büyük hayalini gerçekleştiren Johan Bruneel'e sarıldı ev üzerinde 66 bin dolar yazan çeki Livestrong organizasyonu adına Lance Armstrong'a verdi. Lance ona sarılırken, her ikisinin gözünden de iki damla yaş süzüldü. Diğer çekin üzerinde de 69 bin dolar yazıyordu. Bunu da World Bicycle Relief yetkilisine uzatı. 20 bin dolar toplamak için yola çıkmışlardı ama bir hafta sonunda 135 bin dolara ulaşmışlardı.

Johan Bruyneel'in Fatty'ye bir sürprizi vardı; onun adını taşıyan özel bir bisiklet ürettirmişti. Fatty, kampın son günü, bütün takımla beraber yola çıktı. Kendi adına üretilen bisikletle, rüyalarını süsleyen sporcularla yan yana pedal bastı; hem de dört saat boyunca...
Fatty ondan sonra da durmadı. Afrika'daki çocuklara bisiklet sağlamak için yeni bir kampanya başlattı. Biliyordu ki o bahtsız kıtada çocuklar, kilometrelerce uzaklıkatki okullara yürüyerek gidiyor, bunu göze alamayanlar da okumuyordu. Bisiklet, onların dünyasına güneş gibi doğacaktı. Fatty ve Johan Bruyneel kafa kafaya verdi ve kara kıtayı aydınlatacak bir kampanya başlattı. Amaçları Afrika'daki 50 bin çocuğa bisiklet sağlamaktı. Şu ana kadar, 12 bin bisikleti teslim ettiler bile. Kıtann en bahtsız ülkelerinden biri olan Zambiya'ya özel ilgi gösteriyorlardı. Ve Tour de France'ın başladığı günde yeni bir kampanyanın startını verdiler: "1.000 bisiklet, değişen 1.000 hayat"

Kampanyada ihtiyaç duyulan miktar 134 bin dolar. Bu sefer sadece Radioshack değil, birçok önemli bisiklet takımı da destekliyor kampanyayı. Bağış yapanları muhteşem hediyeler bekliyor (Orijinal biskletler, ekipmanlar, Lance Armstrong tarafından giyilmiş sarı mayo...). Kampanyanın son günü 27 Ağustos. Minimum 5 dolarlık bağışla, hediye çekilişi için bir hak kazanıyorsunuz.
Bugün Tour de France'ın en öenmli etaplarından biri koşulacak ve belki de bu senenin şampiyonu belirlenecek. Bu heyecanı yaşarken, kara kıtadaki çocuklara bir iyilik yapmak istersiniz diye düşündüm...

Bu arad Fatty'nin gerçek adı Elden. Elden'ın karısı bir yıldır kanserle savaşıyor ve bu savaşı kazanmak üzere.

Bu kadar kötü gelişmenin içinde bir nebze olsun gülümseyelim istedim...
Not: Bağışlarınız için: (link) adresini ziyaret edebilirsiniz

Okan Can Yantır · Tarih: 22 Temmuz 2011

Scudo

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
http://media30.onsugar.com/files/upl2/42/427303/33_2009/443bc2b28e15f741_b2ccb3d9de3ffe42/i/Smile-Tears.jpg