Arkadaslar kucuk bir bilgisayar sorum olcakti da?

fatih selim yakar

Daimi Üye
Tepki
54
Sony VPCEH25FM laptopum var.Ram ini 8gb a yukselttim fakat performansi hala cok artmadi.Acaba ne gibi degisiklik yaparak yukseltebilirim.Ve bu ekran kartini degistirebilirmiyim.(bkz.Intel HD 3000 DDR3)

Scudo

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
ekran kartın değişmez. bilgisayarda performans artışı bir parçayla olmaz. bütün olarak bakmak lazım. işlemcin ne? performans artışından kastın ne? oyun ise bu ekran kartıyla oyunu unut.

fatih selim yakar

Daimi Üye
Tepki
54
@Cemali Avcı

bu ekran kartiyla oyun olmadigi icin soruyordUm zaten.Grafik performansi lazim.

Ayrica islemcim intel core i3-2330m cpu @2.20ghz(4cpus)

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Laptop ekran kartları değişmez.Her PC'nin 2 adet ekran kartı vardır bunlardan biri chipsetin yani anakartın ekran kartı olan genellikle intel olurki pc DXDİAG yazdığımızda onu görürüz örneğin benim şuan chipset ekran kartım intel hd graphics 4000 asıl ekran kartım ise Nvdia GeForce 635 GT :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bilgisayarınız ne kadar yavaş olursa olsun, yazma ve okuma hızı en düşük SSD bile alsanız %100'lük bir performans artışı elde edersiniz. Özellikle notebook performansından şikayet eden arkadaşlar'ın donanım değişikliğinde yapması gereken tek şey SSD almak.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@fatihselim

Laptopların bir kısmında sadece ekran kartı yükseltilebiliniyor. Senin laptopun olup olmayacağını bilemem. Bu nedenle servise gidip bu laptopun ekran kartı değiştirilip değiştirilmediğini sor. Ondan sonrada fiyatlara bak. Normal ekran kartlarından pahalıdır. Kare şeklindedir. Muhtemelen özel sipariş ile getiriyorlardır.

fatih selim yakar

Daimi Üye
Tepki
54
@BF Okuru

SSD yi kendimde takabilirim.Peki ssd yi neye gore secebilirim.Pc me uygun bir ssd soyler misiniz ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bilgisayarı görsel ağırlıklı yerine performans odaklı ayarlarsanız, donanım değiştirmeden, %20-30 arası performans artışı sağlarsınız.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@fatihselim

Okuma yazma hızlarına bakarak kendin karar verirsin.

(link)

Ben kendi bilgisayarımda bunu kullanıyorum. HDD ni atmazsın. Laptopu satacağın zaman ssd ile yerdeğiştirirsin tekrar. SSD elinde kalır. Muhtemelen 120-128GB alacaksındır. Daha fazlasını tavsiye etmem.

Laptoğunda muhtemelen tek harddisk slotu vardır. Diğer HDD ni linkteki gibi bir çözümle halledebilirsin yada evinde bilgisayar varsa ona takarsın.

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@fatihselim

Gelişmiş sistem ayarlarından "en iyi performansa ayarla" ayarı çoğu kişinin aklına gelmez genelde.

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
ssd nin her türlüsü hızlıdır fiyatı yüksek olanlarda profesyonel işlerde daha performanslı olacaktır siz bu farkı göremezsiniz.yazma hızını 400-500 mb olanlardan seçersiniz işte yazma hızı az olanlar bile normal hdd den 2-3 katıdır.belli başlı markaları almanı öneririm.intel samsung kingston gibisinden
iki hdd kullanabilirsiniz dvd yeri varsa laptopunuzda buraya 30-40 liraya aparat alıp kullanabilirsiniz.çıkan dvd yide harici olarak kullanırsınız kutuyla

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@fatihselim
Kendiniz söküp takabiliyorsanız, tek yapmanız gereken HDD'yi söküp onunla birlik'te çarşıya gitmek, çünkü bazı yeni model SSD'ler normal SSD ve HDD'lere göre slim ve ultraslim şeklinde olabiliyorlar, genelde daha ince SDD'lerin yanında standar kalınlığa ulaşması için tampon yastık verirler buna dikkat etmeniz yeterli.
SSD seçmek önemlidir, her SSD'yi almamak gerekir ama fiyatları pahalı olduğu için genellikle ucuz olan seçilir. SDD'ler de kendi içlerinde hızlı ve yavaş olan modelleri vardır. Bellek ve kontrolcü kalitesine göre değişmekle birlik'te kalite ömrünüde belirler, ömür dediysem ortalama 5 yıl.
Önereceğim SSD'ler SandForce kontrolcülü modeller, firmalar kendi kontrolcülerinide geliştirip kullanabilirler.

(link)
(link)

UltraSlim bir model : (link)

Not: Bilgisayarınız SATA 2.0 desteklediği için alacağınız SSD'nin SATA 3.0 olması bir sorun teşkil etmez, SATA 2.0 modunda çalışır, mesela ; SATA 3.0 destekleyen bir PC'ye taktığınızda 500mb okuyor ise, SATA 2.0 destekleyen bir PC'ye taktığınıda 240-250MB okur.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
hd 3000 işlemci üzerinde bulunan bir grafik kartıdır sökülüp takılmaz. öncelikle bilgisayarınız ile alakalı biraz araştırma yapmalısınız. Eğer laptop'unuzda MXM (Mobile PCI Express Module) yuvası varsa harici bir ekran kartı takabilirsiniz. eğer mxm yuvası yok ise yükseltme işlemini malesef yapamayacaksın.

Böyle bir bilgi buldum.

• Beğen
Tepkiler: fatih selim yakar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Turan Babacan

Doğru bilgi bulmuşsunuz. Bu modelde gpu tümleşik olduğu için değiştirilemiyor.

Oktay Erkan

Daimi Üye
Tepki
829
Bisiklet
Trek
@fatihselim

Gözden kaçmış olabilir, arkadaşımız grafik performansını arttırmak peşinde. Evet, SSD sistemi çok hızlandırır (ben de bilgisayarlarımda hep SSD kullanıyorum). Ama oyunlar için büyük bir fayda sağlayacağını sanmam. Bu konuda en etkili parça ekran kartıdır ki söylendiği üzere değiştirilemiyor. Ekran kartının kendi belleği olmadığı için BIOS ayarlarından ekran kartına ayrılan belleği en yükseğe ayarlamak biraz işe yarayabilir. Belli ki bu bir oyun bilgisayarı değil.

İkinci bir konu da şu; işletim sistemini söylememişsin, eğer 32-bit Windows ise 4GB üzeri bellek kullanılmasının bir anlamı yok. 64-bit Windows ya da Linux tabanlı ise var.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
ssd performans artışı sağlar. ama oyun için tek başına çözüm değil. işlemciniz ilk nesil olmadığı için tümleşik grafik işlemci mevcut. ancak söylediğiniz vga çipset ana ekran kartı ise, oyun için bu bilgisayara para harcamayın. aygıt yöneticisi-grafik işlemci altında görebilirsiniz vga çipini. burda işlemci ile tümleşik vga çipi de olacağından iki tane vga çıkar karşınıza.