arkadaşlar biz bu bisikletleri illa türkiyeden mi almak zorundayız

1_2_3

Üye
Tepki
11
kafama takılan çok biseklet var ama Türkiye fiyatları havalarda geziyor yurt dışındakı fiyatlara bakıyorum Türkiye' dekilerin yarısı acaba biz bunları aynen o fiyatlardan yurt dışından alabilirmiyiz eğer böyle yapabiliyorsak fuel ex 7 alıcam

Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Türkiye den almak zorunda değilsin tabi,
ama Türkiye ye getirtmek zorundasın. :)

Böyle bakarsan olaya, fiyat farkının çok olmadığını göreceksin. :)

• Beğen
Tepkiler: 1_2_3

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@1-_-2-_-3

Dönüşte cebinize mi koyacaksınız ? :)

Ben buradan aldığımız ve İRAN _PAKİSTAN VE HİNDİSTAN da sürerek götürdüğümüz bisikletleri dönüşte faturasını, klüpten aldığımız yazıyı vs göstererek zor getirdim Türkiye ye geri. :)

• Beğen

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bisikleti satın aldığınız ülkeden çıkartırken zaten sorun yok. Sorun olsa, Türkiye'ye sokarken olurdu gümrükten dolayı. Ancak bizim gümrük kanunumuz da bir kişinin, kendi başına spor yapabileceği bir aleti (motorlu olanlar dışında) yanında getirmesine izin verdiği için, yurtdışından bisiklet alıp Türkiye'ye getirebilirsiniz. Şahsen yaptım. Bir de gelirken vergi iadesini alırsınız eğer Tax Free anlaşmalı bir mağazadan alışveriş yaparsanız ki bu da 800€'da 70 € kadar ediyor... Bizzat denedim.

1_2_3

Üye
Tepki
11
@HaliliOzturk

ozaman süper bişey durun alıp geliom :D

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@HaliliOzturk

Biz haklarımızın farkında değilmişiz o zaman.
Teşekkürler Halil.

Gümrük memuru ne diye o kadar sordu ki bize o zaman ?:(

• Beğen

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@Soner Sarıhan

İşini bilmediği için, merakından, farklı göründüğünüz için, keyfi... Bir sürü sorma nedeni olabilir ne yazık ki... :(

1_2_3

Üye
Tepki
11
sizce yurt dışına gidip oradan alıp gelmeye değer mi en korktuğumda garanti olayı

Mert Kayhan

Aktif Üye
Tepki
232
Uzun Yılardır italya ile ticaret yapıyorum.

Mal aldığım fabrikalardan biri, Pinarello nun fabrikasına 7 Km uzakta.
Orada da fabrika satış mağazası ve Outlet mantığı var. 2006- 2007 modeller ve özellikle Camponoglo ürünler de var orada. Haziran başı, gittiğimde uygun bir pinarello alıp gelicem.

Gümrük kanununda, Yolcu Beraberinde denilen bir tabir vardır. Yolcunun özlük hakları nedeni ile, şahsi kullanımına tahsis edilmiş cihaz ve mekanik aletler, toplum güveliği ve sağlığını tehdit etmedikçe gümrük vergisi ve KDV ye mazur bırakılmaksızın getirilebilir. Örnek olarak, Fotoğraf makinası, LapTop, Müzik seti vs gibi elektronik cihazlar, son zamanlarda bir adet cep telefonunu da serbest bıraktılar.

Bisklet te bu kapsamdadır, olabilecek en ama en büyük aksilik, havaalanındaki Gümrük muhafaza memurunun bu bisikletin senin şahsına ait olduğuna inanması için, bir iki tu alanda bindirirler, sende binersin olur biter. Bu da işin latifesi tabiki :)

Bu arada, yurtdışındna malzeme getirtecek arkadaşlar için bir ip ucu daha.
Yıllardır amerikadan ve avrupadan çeşitli Tenis, squash vs. spor malzemeleri getiriyorum. Çoğunun da fatura bedeli 500 Usd üstüdür. Hiç gümrüğe kalmadım.
Bunun iki önemli ip ucu var.
1- Kesinlikle FED-Ex ile çalışan firmalardan alım yapın ve o firmalara ürünü kargoladıktan sonra FED-Ex çıkışını yaparken SAW yani Sabiha Gökçen ibaresini koymalarını şart koşun, Sabihada süper rahat oluyor geçiş.

2- Kesinlikle bir ev adresi değil, bir iş adresi verin ve mutlaka adres kısmına firmanızın ismini büyük harfler ile başlayarak yazın. Örnek: HAKAN ILETISIM Rıhtım cad. no14, Kadiköy ISTNABUL gibi.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@HaliliOzturk

Aslında dikkat çekmeyecek gibi de değildik Halilcim :)
iki kutu bisiklet, 4 büyük dağcı çantası ( 90- 110 litrelik )

Yalnız, adam bugünkü avımızı bulduk gibi yaklaşmıştı bize. Ama ben bir sürü belge ile şaşırttım görevliyi. :) sonra da yolculuğu anlattırmaya başlamıştı. Belki de bu ara bir sürü kişi geçti bizim sayemizde. :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yurtdışı hayranlığına ve onların bizden üstün olduğu inanışından vazgeçerek işe başlayabiliriz. Evet shimano üstün ama sadece Türklerden değil her milletten daha iyi bisiklet componentleri yapıyorlar. Bu yüzden italyanın, almanın shimano alıp birleştirmesine hayran hayran bakacağımıza, bir zahmet kendimiz alıp birleştirelim :) Türkiye'de de bisiklet toplayıp belli bir marka altında satan iyi firmalar var.

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
Halilin yorumundaki tax olayı ile ilgili başıma gelen kücük bir olayı burada paylaşmak istiyorum. Geçen Cumartesi gecesi Köln'den Ankara'ya uçtum. Oradan bir MP3 calar aldım, cüzi bir vergi iadesi vardi, 4 Euro gibi. Magzadan bir belge aldım ve check in yapmadan Zoll'dan (Gümrük) almam gerektigini ögrendim. Oradaki görevlilere zar zor ulaştıktan sonra (Kapalı bir kapı var, ancak zile basıp oradaki görevliler le diafondan konusabiliyorsunuz. Neyse, uzatmayalım, birkaç görevli ile beraber başka bir bankoya gittik ve orada pasaportumu incelediler, evraklara baktılar, imzalar, kaşeler falan filan. En sonunda memur işlem tamam dedi. Ben de :) E hani param diye sordum.. Görevli de : paranizi gazete bayisinden alacaksiniz, ancak su an kapali olduğu için, oraya bir dilekçe yazmaniz gerekiyor, hesap numarasi vereceksiniz ve tutar hesabınıza havale edilecek dedi. Uzun lafın kısası bircok formalite var. Benim dişinda başka türk yolcular da oradaki görevliler ile tartıştı bu konuda.
Yani biraz da havaalanına ve şansa bağlı bir iş...

• Beğen
Tepkiler: 1_2_3 ve ZekiAlper