arkada 140 rotor kullanan, gören, duyan, bilgisi olan??? (ultimate)

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
merhaba arkadaşlar,

avid ultimate fren almayı düşünüyorum. (ön 160, arka 140) ama memleketimizde 140 rotorlu olarak satılmıyor. yurt dışından 140 rotor getirtebilirim fakat bu yeterli olurmu :rolleyes: bi de adaptörmü gerekli olur? yoksa arka kalipermi faklıdır (bir bisikletçi böyle tahmin yürüttü :) )
nedir nasıl olur?? yardım lütfen..

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Avid frenler önde de arkada da bir adaptör ile bağlanırlar. Bu nedenle arka için 140 mm'ye uygun bir adaptör de getirmek yeterli oluyor ;).

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Otec'cim izninle özel mesajına buradan cevap veriyim. Ama öncelikle Avid'in sayfasından şu adaptörlere bir bakalım ;)
http://img254.imageshack.us/img254/1884/avidadaptrut1.jpg

Gördüğümüz üzere burada çokça adaptör çeşidi mevcut. Ancak hangisinin ne olduğu yazılmamış
Ben Tektro frenlerimi kullanırken, onun adaptörlerinde (ki bu adaptörlerin ölçüleri standarttır, sadece Avid, şu yuvarlak parçaları oraya yerleştirmiştir) şöyle bir ibare vardı
Ön adaptörde; F-160 / R-140
Arka adaptörde; F180 / R-160
Bu ne demek? Eğer öndeki adaptörü arkaya takarsanız 140 mm rotor ile kullanabilirsiniz. Önde de 160 mm rotor ile kullanabilirsiniz. Eğer arkadaki adaptörü önde kullanırsanız 180 mm rotor ile kullanabilirsiniz. Arkada da 160 mm rotor ile kullanabilirsiniz.
Sonuca bağlayacak olursak, arkada mutlaka bir adaptör vardır. Sadece arka freni 140 mm yapmak için onca kalıp, üretim vs masrafına hiç bir üretici günümüz ekonomik koşullarında katlanmaz bence ;)

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
yardımların için çok teşekkür ediyorum Halil. günlerdir kafamı kurcalayan bi sorundu.

ilk yardım ;)

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
@HaliliOzturk

Bu adaptorler her avid disk fren montajinda gerekecek birsey mi? Yoksa sadece 160mm'den farkli bir rotor kullanicaksak mi gerekiyor?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Zaten orjinalinde kutunun içerisinden çıkıyor bu adaptörler.
Eğer maşan Manitou ise adaptörsüz de kullanabilirsin.
Ancak arka fren ve diğer amotisör modelleri için bu adaptörleri kullanman gerekiyor ;)

kess

Üye
Tepki
12
bende grimeca fren vardı ounda arka rotoru 140 mm di ama adaptörsüz direk olarak bağlanyordu