Arka Viteste Uzun Bacak - Kısa Bacak Farkı

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Kayıt
17 Temmuz 2010
Mesaj
1.427
Tepki
833
Şehir
Yalova
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi arka viteste uzun bacak yada kısa bacağın olması ne gibi avantaj ve dezavantaj sağlar. Uzun yada kısa olduğunu nasıl anlarız ?.
 
Scudo

Darth Sirrus

Aktif Üye
Kayıt
16 Aralık 2010
Mesaj
112
Tepki
109
Şehir
izmir
Bisiklet
Specialized


Sıkça karşılaşılan sorulardan biri de değişik bacak uzunluklarına sahip vites attırıcıların ne farkı olduğu ve hangisinin uygun olduğudur. Baştan belirtelim, SRAM arka attırıcılarda bacak uzunluğu belirtiliyor, Shimano'nun modellerinde ise SGS uzun bacak, GS kısa bacak anlamına geliyor.


SGS (uzun bacak) - GS (kisa bacak)Arka vites attırıcının kısa ve uzun bacaklı olması vites attırıcının farklı vites kapasitelerine sahip olmasıdır. Vites kapasitesi şu şekilde hesaplanır:

Önde en büyük dişli ile en küçük dişli arasındaki fark
Arkada en büyük dişli ile en küçük dişli arasındaki fark
Ve bu iki sayının toplamı

Yani dağ bisikletçiliginde bakarsak:

Önde 44-22=22
Arkada 32-11=21
Toplam 22 + 21 = 43

Yani bu durumda 43 diş kapasiteli arka attırıcı lâzım, örneğin Shimano'nun SGS kodlu XT arka attırıcıları , yani uzun modelleri 46 diş kapasitesine sahiptiler, LX ve Deore'ler 43 diş kapasitesine.

Peki kısa model (veya orta da var) ne zaman kullanılıyor?

Örneğin yol bisikletine bakalım:

Önde 53-39 = 14

Arkada 24-11 = 13

Toplam 14 + 13 = 27

27 diş kapasiteli arka attırıcı kısa bacak demek. Aynı şekilde dağ bisikletçiliğinde de meselâ hafiflik için arkada kaset olarak en büyük dişlisi 24 veya 26'lı olan bir yol bisikleti kaseti kullanılıyorsa kısa bacaklı attırıcı kullanmak mümkün.

Kısa bacak bazen bu hesabın dışında kalmasına rağmen tercih ediliyor, bunun nedenlerinden biri haliyle kısa olduğu için yolda dala takılma falan ihtimalinin biraz daha az olması. Tabii kısa kafesin bir nebze (birkac gram gerçi) hafifliği de var. Ancak bu yönde tercihte bulunulduğu zaman kazara da olsa önde büyük-arkada büyük gibi veya matematiksel olarak kapasitenin dışında kalan kombinasyonları kullanmamaya dikkat etmek gerek, aksi takdirde fazla gerilen arka attırıcı en kötü ihtimalle kopabilir.

umarım yardımcı olabilmişimdir :)


KAYNAK: mtbtr
Çekiş Sistemi Tüyoları

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
 

Darth Sirrus

Aktif Üye
Kayıt
16 Aralık 2010
Mesaj
112
Tepki
109
Şehir
izmir
Bisiklet
Specialized
@ibrahim artunbenim düşüncem uzun bacak mtb deki dişli sayısının vermiş olduğu strese dayanması açısından uzun bacaklı olabilir emin değilim tam olarak kısa bacak aktarıcı sanki yola daha uygun gibi geliyo en azından yukarıdaki örnekten ötürü ama çok agresif bi şekilde sürmüyorsanız yarış olayları yoksa sorun olmaz herhalde
 
Yukarı Alt