Arka viteslerden 3-5 pedal devrinde bir duyulan sesler!Lütfen yardım!

kultigin

Üye
Tepki
38
Arkadaşlar benim sorunum bisikletimin arka vites dişlilerinden (geldiğini düşündüğüm ) çatır,çutur... sesler gelmesi.

Bisikletimi yeni aldım.Bianchi esprit modeli vites sistemide sanırım Shimano turney Tz serisi.21 vitesli.Bugüne kadar(alalı 15 gün kadar oldu) böyle bir sorun yoktu.
Bugün bisikletime binerken sanki vites atarken çıkan sesler gibi çatur çutur ses geldiğini duydum.Bu sesler 4-5 pedal devrinde bir geliyor gibi yada 6-7 pedal devri gibi aşağı yukarı bu sayılarda.Acaba vites tam geçmedide ondanmı ses geliyor diye düşündüm.Ön vites orta dişlide iken arka dişlileri sırayla kullandım.Her dişlide aynı sesler aynı şekilde geldi.Yalnız şunu farkettim bisikletim arka vites dişlilerinin en büyüğüne geçmiyor.Arka ikinci büyük dişliye kadar çıkıyor.Bisikletin arka vites düşürme kolunu sonuna kadar ittiğimde ve bu şekilde tuttuğumda arka en büyük dişliye geçiyor ancak kolu bırakınca tekrar 2.büyük dişliye düşüyor seslerde aynı şekilde devam ediyor.

Aklıma şöyle olasılıklar geldi:
1.Arka vites değiştiricilerimin ayarı mı bozuldu?.Arka vites tam geçmiyor mu?Arka vites aktarıcı makaralı kol (tam adını bilmiyorum:eek: )bu yüzden dengesizleşti vitesler tam geçmiyor ses bu yüzden mi çıkıyor?
2.Bisikletime arkadaşlarımda biniyorlar yada durduğu yerde vitesle falan uğraşıyorlar acaba bu yüzden ayarlarımı bozuldu?
3.Aldığım günden bu yana yani 15 gündür zincirleri yağlamadım bugünde yağmurda ıslandı bu yüzden vitesler tam geçmeyip ses yapıyor olabilirmi?
4.Yada zorlayıp bir yerinimi kırdım.

Bu sesler moralimi çok bozdu açıkçası.Sizce neden kaynaklanabilir nasıl çözüm bulabilirim.

Scudo

kultigin

Üye
Tepki
38
Şunuda ilave edeyim sesler gelirken sanki arada 1-2 saniye pedal boşa düşüyormuş gibi hissettim.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.236
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Sorununuz telin yeterli gerginikte olmamasından kaynaklanıyor. Yani dediğiniz gibi ayar bozukluğu.

Vites değiştiricinizin modelini bilmiyorum ama kablo çıkışının olduğu yerde bir ayar vidası vardır. Bu arka aktarıcınızın üzerinde de modeline bağlı olarak bulunabilir. Bunlardan biri ile teli gerdirebilirsiniz. Vitesi en üst dişlide olması gereken konuma getirin vites atana kadar teli gerdirin.

Basitçe bu şekilde çözebilirsiniz sorunu.

• Beğen
Tepkiler: kultigin

kultigin

Üye
Tepki
38
@gurkanGürkan Bey çok teşekkür ederim.verdiğiniz bilgiye dayanarak arka vitesi değiştiri kol yerinden gösterge 1 i işaret edecek şekilde
ayarladım sonra arka dişlinin ordaki arka aktarıcının ordaki vidayı vites en üst dişliye çıkıncaya kadar çevirdim sanırım oldu artık bire çıkıyor:D Yalnız tam ayar yine tutmadı sanırım çünkü bu seferde arka dişliyi 7 ye yani arka en küçük dişliye düşürüp tekrar yukarı çıkarken arada tutukluk yapıyor gibi net geçiş yok 1-2 sefer zor geçti yukarı dişlilere geçişler pek içime sinmedi.Ama büyük dişliden küçüğe tıkır tıkır geçiyor:) Yeni bisiklet alacak arkadaşlara tavsiyem bisikleti ilk aldıklarında bu ayarlarını kontrol etsinler iyice ayarlatıp öyle alsınlar.

kultigin

Üye
Tepki
38
Gürkan bey bu aradada resimdeki silüetiniz şapka görüntü meslektaşım oda arkadaşıma o kadar benziyorki bu kadar olur.:)