Arka vites sorunu

tuncay1313

Üye
Tepki
1
Merhabalar bisikletin arka vitesi 6'ya atmıyor.Bazende 4ten 3e, 3ten 2ye, atınca direk atmıyor biraz sürdükten sonra atıyor.Bu neden kaynaklanıyor olabilir.Nasıl düzeltebilirim.

Vites gurubu shimano sis.

Scudo

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Vitesinizin tel gerginliği yeterli değil gibi geldi bana...Aktarıcının telini arkadaki zımbırtıdan çok çok az yarım turcuk gerdirin sorun çözülecek.. :)

6. dişliye geçmesi içinde mustafa abinin dediği gibi aktarıcının vidalarından , aktarıcıyı rubleye hizalamanız gerekiyor..

• Beğen
Tepkiler: tuncay1313

tuncay1313

Üye
Tepki
1
Mustafa abi ben forumda aradım ama bulamadım.Eğer o konunun linki varsa koyabilirmisin.İyi günler.

zapotek

Üye
Tepki
8
Çok teşekkür ederim o sorun çözdüm sanırım yarın deneyip bakıcam.İkinci sorunum 6. vitese atmamasını nasıl çözücez.İyi günler.

tuncay1313

Üye
Tepki
1
Çok teşekkür ederim o sorun çözdüm sanırım yarın deneyip bakıcam.İkinci sorunum 6. vitese atmamasını nasıl çözücez.İyi günler.

tuncay1313

Üye
Tepki
1
http://i52.tinypic.com/bil4s5.jpg

Buradaki vidalardan hangisini sıkıp yada gevşetiyoruz.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Fotoğraftan görebildiğim kadarıyla üst vidada L yazısı var. Bu durumda üstteki vidayı gevşetirseniz, telin gerginliği de yeterliyse en büyük dişliye geçebilmesi gerekir. Fazla gevşetirseniz zincir tekerle dişli arasına kaçabilir. Ayarını deneyerek bulmalısınız.

Vidayı gevşetmenize rağmen, vites kolu da sonuna kadar geriliyken gene de en büyük dişliye geçmiyorsa teli germeniz gerekir. Az bir miktarsa kablonun vitese bağlandığı yerde etrafındaki plastik parçayı saat yönünün tersine çevirerek de gerebilirsiniz. Daha fazlası için teli tutan vidayı gevşetip, teli biraz çekip tekrar sıkmalısınız.

tuncay1313

Üye
Tepki
1
http://www.pisiklet.net/wp-content/uploads/2011/05/hata3.jpg

galiba ilk yorumunuzda verdiğiniz sayfada bu anlatılmak isteniyor.yada ben öyle anladım :D

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Bu çizim çapraz kullanımla alakalı. Zincir önde hangi dişlideyken arkada hangi dişliler kullanılabilir onu göstermiş.
Kesin olmamakla birlikte, burada gösterilenler dışındaki kombinasyonlarda kullanırsanız (çapraz kullanım deniyor) zinciri ve vites sistemini zorlamış olursunuz. Bu da ayarların bozulmasına, aşınmaya ve zincir kırılmasına yol açabilir.

tuncay1313

Üye
Tepki
1
Bugün uğraştım biraz.Ama hala 6. vitese atmıyor.Daha doğrusu vites kolunu 5e kadar çevirebiliyorum.6ya götüremiyorum.Çok sert oluyor onu nasıl çözücez.Ben biraz uğraştım ama yapamadım.İyi günler, iyi forumlar.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Fotoğraftan görebildiğim kadarıyla üst vidada L yazısı var. Bu durumda üstteki vidayı gevşetirseniz, telin gerginliği de yeterliyse en büyük dişliye geçebilmesi gerekir. Fazla gevşetirseniz zincir tekerle dişli arasına kaçabilir. Ayarını deneyerek bulmalısınız.

Zincir en büyük dişliye geçiyor ancak vites kolu 5'te kalıyorsa teliniz fazla gergindir. Germek için gereken işlemlerin tersini yaparsınız.

Yine olmazsa benden bu kadar, size bisikletçi yolu göründü demektir.