Arka vites sistemi değişimi için tam olarak hangi parçalar gereklidir?

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar tüm sporcu arkadaşlarım:
Yeni başladığımdan şunu sormak istiyorum .Ben bisikletimin arka vites sistemini yükseltmek istiyorum. Bana tam olarak hangi parçalar gereklidir ,Bilgi verirseniz çok memnun olurum.
Sevgiler saygılar
not: Arka sistemim şu an Tourney shimano , ben bunu deore yada bir altı bi takıma yükseltmek istiyorum

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mariokaldato

Merhabalar Cumhur Bey,

Bir üst seviye'ye yükseltmek istediğinizde gerekli olan malzemeler ;

Kaset dişli, bütçenize göre CS-HG31/41/51-8'li
Arka değiştirici, bütçenize göre Altus için RD-M310 / RD-M360 7-8'li / - Alivio için RD-M410 SGS (uzun bacak) 7-8'li
Sağ vites kolu, bütçeye göre SL-M310 7-8'li / SL-M360 8'li
Zincirde gerekebilir ama o montajdan sonra bakılması gereken bir parça olabilir.

Bu ürünler bütçenize göre seçebileceğiniz bir kaç farklı modeldir. Hepsi birbiri ile uyumludur ama bunları takınca ne değişecek derseniz %7 ilâ 10 arası bir artış olabilir diye düşünüyorum ama sürücünün bunu anlayabileceğini pek sanmıyorum. Bence hiç uğraşmayın derim ama diğer arkadaşlarında fikir ve önerilerini almanızda fayda var.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BF Okuru merhaba Ali kardesim çok teşekkur ederim. Ben eskiden 6 sene taekwon do ve karete ile ugrastım. spor denen şeyin tamamen kisisel çalışma ,beceri ve fizik performansına dayalı olduğunu öğrendim. Bisiklet sporuna yeni başladım ve inanılmaz keyif alıyorum. Elbet ekipmanın etkileri vardır performansa ama direk olarakda etkinin fiziksel kondüsyona bağlı olacağını tahmin ediyorum...Misal bacak kaslarımı yeterince geliştirememişssem en üst seviye vites grubuna da sahip olsam sonucu yine çok etkilemeyecek gibime geliyor. Merak ettiğim şeyde oydu zaten ; Vites grubu bizim hızımızı ve yokuş yukarı tırmanışımızı etkiliyor mu ? Bu konuyla alakalı deneyimleri anlatan bir yaz varsa okumak isterim. Blogda yeniyim .Ve arama motorundan arattığımda doğru sonuca genelde varamıyorum.Eğer link verirseniz memnun olurum.
sevgiler saygılar

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@BF Okuru

Yanlışım varsa düzelt lütfen, 7'li sistem jant göbekleri eski düzen vidalı tipte olduğu için kaset kullanmaya izin vermiyor diye biliyorum.

Bu durumda bir de jant göbeği ve örüm masrafı çıkacak veya daha iyisi komple jant seti.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Sadettin Z.

CS-HG20-7 kaset dişli modelidir.

MF-TZ20, MF-TZ20-CP, MF-TZ21, MF-TZ21-CP, MF-TZ30, MF-TZ30-CP 7'li modelleri ise vidalı tiptedir.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Sadettin Z. merhaba kardeşim . Kaset sistemi dediğin acaba çarklardan mı bahsediyorsun ruble diyorlar hani.? merak ettiğim konu genel olarak bu zaten. Ben çark sistemini yükseltmek istediğimde 7* iken 8* yada 10* luya geçmek için hangi parçaları almam gerekir diye sormuştum. RUBLE , vİTES Arttırıcı , vites kolu bide zincir kesin değişecek o belli de ekstradan neler var değişen onu merak etmiştim.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@BF Okuru

7'li sistemde kaset bulunduğunu bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu eyvallah.

Lakin halen jant göbeğinin kaset/dişli bağlantı tiplerinden hangisine uyumlu olduğunu bilmediğimiz için ben oyumu jant göbeği değişimi / jant örümü masrafından yana kullanıyorum.

@mariokaldato

8'li ve daha üst sistemlerde arkada bulunan dişli grubuna kaset ismi verilir. Ruble ise bu kasetin geçtiği kanallı parçaya verilen ad. Ancak dişli grubuna da ruble dendiği oluyor.

7'li ve altı (hala kaldıysa) sistemlerde ise durum biraz karışık. Yukarıda @BF Okuru 'nin belirttiği gibi kaset tip dişli olabildiği gibi çoğu zaman daha eski sistem olan vidalı bağlantı kullanılıyor (MF ile başlayan ürünlerin tamamı vidalı) Eğer sizin dişli grubunuz vidalı sistem ise jant göbeği değişimi yapmadan daha yüksek dişli sayısına geçme şansınız yok. Jant göbeği değişimi ise ya jantın yeniden örülmesi veya komple jant değişimi ile mümkün.

Bunu anlamak için mevcut dişli grubunun üzerindeki ürün koduna bakmak gerek. Eğer CS ile başlıyorsa muhtemelen kaset tipi, MF ile başlıyorsa vidalı tiptir.

Her durumda zincir, aktarıcı, vites/fren kolu, tabiki kaset değişimi gerekecek.

Bu masrafa değer mi peki? Hayır, zira dişli sayısının artması sizi daha hızlı yapmaz, sadece değişen şartlara göre daha fazla seçenek verir. Ayrıca geçişlerin daha yumuşak olmasını sağlar. Bu masrafa gireceğinize para biriktirip ileride daha iyi bir kadroya sahip bir bisiklete geçmeniz daha iyi bir tercih.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Sadettin Z. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim güzel insanlar. Mekanik sistemi olan bir aletle spor yapmak istediğinizde doğal olarak binlerce secenek , bi o kadar teknik detay ve üstüne insanların tamamen kişisel deneyimleri olunca kafalar baya karışıyor :) Geçen hafta kadrom büyük geldiği için kadro değişimi yaptırmıştım Bursa Aydın bisiklette ,Oradaki firma yetkilisi arkadaş bana " ekipman değişimindense daha üst model donanıma sahip bi bisiklet almamın daha uygun olacağını söyledi. Kesinlkle doğru bir tespit fakat elindeki bsikleti satmak bir dert , üstüne eklenecek para astronomik düzeyde ve gelirlerimiz kuş kadar olunca türkish çözümlere yönelmemiz bence doğal :D