Arka vites bacağının jant tellerine yakın olması

Mesut D.

Daimi Üye
Tepki
16
Bisiklet
Salcano
Yeni bir tourney aldım taktırdım ayarlarını yaptırdım fakat vites 1 de iken jant teline çok yakın kalıyor sıkışacak diye korkuyorum.Nasıl çözerim.Bir ters yöne bükerek çözdüğünü söylemişti.

Birde konu ile alakası olmayabilir,bisikletimi yıkadıktan sonra kurumaya bıraktım 1-2 gün sonra baktığımda dişli zincir falan %50 pas tutmuştu (malesef kuru bez ile fazla kurulayamadım) wd40 ile temizlesem daha sonra yağlsam olurmu ?

Scudo

Samet POLAT

Daimi Üye
Tepki
160
Bisiklet
Eddy Merckx
Sıfır aktarıcı taktirdiysaniz bacakta bir yamukluk olacağını sanmıyorum. Dikkatlice bakın bir yamukluk varsa düzeltebilirsiniz. Yamukluk yoksa tellere yakın olması bir sıkıntı teşkil etmez.

Wd-40 ile pası sökebilirsiniz fırçalayarak. Kurultayıp yağlayın muhakkak.

• Beğen
Tepkiler: Mesut D.

Mesut D.

Daimi Üye
Tepki
16
Bisiklet
Salcano
@Samet POLAT

Aktarıcım sıfır.Fakat elimde incelediğimde yamukluk göremedim.İlk vitesim janta takılmasıyla sıkışıp kırıldı o yüzden korkuyorum 3. vitesim bu :bsmagryr:

Sukru Cam

Üye
Tepki
44
İsim
Şükrü Çam
Bisiklet
Salcano
Kadro kulağına da bir bakmanızı tavsiye ederim bendede vardı bu sorun

• Beğen
Tepkiler: Mesut D.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Mesut D.

Merhaba. Kadro kulağı eğri. Onu düzeltirseniz sorun çözülür.. :)

Mesut D.

Daimi Üye
Tepki
16
Bisiklet
Salcano
@SerkanH

Kolay cozulebilen bir sorunmu ne yapmam gerekir ?

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Resim çizeyim en iyisi ben.. :)

Resimdeki gibi aktarıcıya iki el ile sarılın ve kendinize doğru çekin. Kısacası alüminyum olan kadro kulağını kaba kuvvet ile kendinize doru eğin. Sonra kontrol edin. Teker ile tam paralel durması gerekiyor. Yetmez ise biraz daha çekersiniz düzelir. Ama iman gücü ile değil kibarca asılınız..

Dosyalar

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Kulagin egri oldugu kesin.
Altaki resime bakarak düelte bilirsin. Kirmizi cizige paralel olmasi gerekiyor. Düeltemesen bir bisikletciye ugra hemen düzeltiller. Sakin aktariciyi taktirdigin bisikletciye gitme cünkü benim görüsüm birseyden anlamiyo, normal iyi bir bisikleetci o kulagin egri oldugunu anlar ve görürdü.
Elinle geriye cekmeye dene normalde kolaylikla geri egilir.

2015-01-20_21-31-45_665.jpg

Mesut D.

Daimi Üye
Tepki
16
Bisiklet
Salcano
Cok tesekkur ederim hepinize zahmet oldu.Fakat vitesin bacagindanmi tutayim yoksa kulaktanmi kulak demir oldugu icin cok sert.

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
aynı sorun bundan 10 yıl önce eski bisikletimde de de vardı
sonuç: aktarıcı jantların arasına girip beni bisikletten atmıştı Allaha şükür bende pek bişey olmadı ama jant ve aktarıcı perte çıktı
tavsiyem kadro kulağını düzeltin

Mesut D.

Daimi Üye
Tepki
16
Bisiklet
Salcano
@harun tınas

Geçmiş olsun Allah kimsenin başına vermesin.Hocam kadro kulağı çok sert yerinden oynamıyor ?

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@Mesut D.
tamamen söküp çekiç yardımıyla düzeltin yada tamirciye götürün hallederler

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Arka aktarıcıyı sökün. İngiliz anahtarı ile düzeltin kulağı, sonra tekrar takın.
Bu işlemi yavaşça ve dikkatli yapın. Kırmadan :)

Çekiç vs. sakın!

Süleyman Çakır

Aktif Üye
Tepki
107
Bisiklet
Corratec
Kaç para ki bu kadro kulağı ya? Söküp atın çöpe gitsin. Çok bir para tutacağını zannetmiyorum. En azından bu kadar zahmet çekmemek adına. Tabi tamirden hoşlanıyorsanız yapacak bir şey yok :D

Samet POLAT

Daimi Üye
Tepki
160
Bisiklet
Eddy Merckx
Nasıl bir tamirciye taktırdınız ki allah aşkına kadro kulağının yamuk olduğunu fark etmesin.

Tepki
131
@SerkanH

Kadro kulağında arka değiştirici takılı iken bu işlemi yapması pek sağlıklı sonuç vermeyecektir.( değiştiriciye uygulanacak kontrolsüz güç, değiştiriciye veya kulak vida yuvası içerisindeki dişlere zarar verebilir.)

@harun tınas

eski model arabaları kaportacıya götürünce uygulanıyor artık o yöntem. bisiklete çekiç biraz orantısız güç olur.

@Gökhan Toros

Tam olarak aklımdan geçen bu idi.

arka değiştiriciyi kulaktan ayırdıktan sonra kurbağacık tabir ettiğimiz ayarlı anahtarı kulağa göre ayarlayıp hassas bir şekilde düzeltmek izlenecek en makul yol olacaktır.

@Süleyman Çakır

resimlerde çok net belli olmamakla birlikte kulak kadroya ankastre.

yeni model bisikletlerdeki gibi sök-tak model değil.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Mehmet Tuğrul CANBAŞ

Gayet resimlerdede görüldügü gibi, yeni model bisikletlerdeki gibi sök tak modeli.

Eger dogruyu konusmak gerekirse kullagi göz karai düzeltmek dogru cözüm degildir, bisikletciyi gidip kulak düzeltme aleti ile düzeltilmesi endogru yol olacaktir. Kulagi düzeltmek icin kulagin egrilii tolerasin icinde olmasi gerekiyor, eger fazla egri ise ve geri düzeltildiginde malzemenin yumsayip kirilma tehlikesi var. Ben olsam yenisini alirdim yada sanayide tornaciya celikten yada titanyumdan birtane yaptirirdim.

Mesut D.

Daimi Üye
Tepki
16
Bisiklet
Salcano
Şuan ne yapayım bilemedim ;

Sök dediğiniz şey resimdeki parlayan şeymi ?

Bisikletçiye götürsem bana en yakın bisikletci bulunduğum yere uzak onun dışında mahalle bisikletçileri var.(Olmazsa uğraşmam yenisini alırım büyük ihtimal)

Dosyalar

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Mehmet Tuğrul CANBAŞ

Merhaba. Ben bu güne kadar 30 un üzerinde kadro kulağını tarif ettiğim şekilde düzelttim. Dikkat edildiği sürece her hangi bir sorun çıkmayacağını söyleyebilirim.