Arka vites ayarı

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
İlk defa bana göre değişik bir sorunla karşılaşıyorum. Bütün vitesler düzgün atıyor düzgün çalışıyor. Sadece 3. vites olduğu yerde 4' e atlayıp geri 3' e iniyor ve bu her zaman olmuyor. Daha doğrusu sık oluyor ama sürekli in çık çık yapmıyor. Belli aralıklarla yapıyor. Mesela 10 metre gidiyorsun öyle yapıyor. Sebebini çözemedim. Sizce sorun ne olabilir?

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kadir karakaya

İlk aklıma gelen şey zincirinizin uzamış ve rublenizin aşınmış olmasıdır eğer bisikletinizi 4000 km den fazla kullandıysanız bisikletçiye göstermenizi tavsiye ederim ruble ve zincir değişimi gerekebilir eğer böyle bir durum yoksa ve bisikletiniz 1 yıldan daha yeniyse arka aktarıcının ayarlarında veya kulakta bir sıkıntı olabilir h/l/b vidalarını ve gerginlik ayarını gözden geçirin ve arka jantın mandallarını kontrol edin gevşek kalmış olabilir umarım sadece vites ayarlarınız bozuktur :islik:

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
@Pamuk Bisikleti Siz söyleyince bir daha baktım ve düşümdüm. Üç senedir biniyorum kesinlikle 4000 km yi aşmışımdır ama tek tek dişlilere baktım herhangi bir aşınma görmedim. Zincir biraz rahat duruyor. Dikkat ettim sürerken bisiklet tümsekte vs sarsılınca sekince vites sorunu çıkıyor. Sanırım yeni lastikleri değiştirirken tekeri bol takmış olabilirim.Onu gerdirip bir daha deneyeceğim.

OnurYollarda

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Onur
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün bisikletçinin birine ön aktarıcı kablosu takması için bisikletimi bıraktım. Ancak şimdi anlıyorum ki arka aktarıcı ayarımla da oynamış ve şıkır şıkır geçen vitesler takır tukur geçmeye başladı.

Tiagra 4700 arka aktarıcıda, STI koldan arka dişliyi küçüklere geçirirken hem geç tepki veriyor hem de geçerken inanılmaz derecede sesli ve sarsıntılı geçiriyor. Hangi ayarı kontrol etmem gerekir?

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@OnurYollarda
Tel gerginlik ayarını vidadan oynayın .

OnurYollarda

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Onur
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MAERKEK Aynen hocam o şekilde düzeldi. Teşekkür ederim.

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
@Pamuk Zincirim 3. vites ile 4. viteste sorun yaşıyordum diğerlerinde hiç problem yoktu. Dediklerinize baktım. O kadar zaman uğraşıp çözememiştim, bugün çözdüm. Gidon üzerinde bulunan vites kolunun çıkışındaki ayar düğmesini sıkıp gevşettiğimi zannediyordum. Çekmeden oynamıyormuş o yeni farkettim.:bsmagryr: Birazcık gevşetince düzeldi. Yaylı bir parça, hafif çekip sıkıyor veya gevşetiyor sonra bırakıyorsun. Çekmezsen boşa dönüyor yeni farkettim:) Bana çok ilginç geldi. Neden sadece 4. vites?:kötü: Bu vites işini hala çözemedim.:(

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@Ufuk Şahin tamamını okudum pek çokta video izledim ama bir türlü ön ve arka dişlilerde en büyük vitesteyken (24) ses yapmasının önüne geçemedin ön sınırlayıcıya zincir değmiyor. Arka sınırlayıcı da hizada görünüyor. Standım olmadığı için pedalı sadece gerğ çevirerek test edebiliyorum ve ses yaparak 6 no’lu rubleye hamle yapıyor. arka teli gevşettim sıktım her yolu denedim. Nerde yanlış yapıyorum? Ya da başka bi olay mı var bilmediğim? Yardımlarınızı bekliyorum.

Tepki
2
İsim
Ali
Bisiklet
Bianchi
7X3 vites sistemine sahip bir bisikletim var. Fakat vites bir türlü arkadaki 7'ye geçmiyor. Ters çevirip ayar kontrolü yapıldığında sorun yok gibi gözüküyor fakat binildiği zaman 7'ye geçmiyor. Dolayısıyla 6X3 18 vites bisiklet gibi oluyor ve çok rahatsızlık verici. Çözümü nedir?

Tepki
232
Bisiklet
Salcano
merhaba arkadaşlar arka aktarıcım sorunlu ve de değiştirmek istiyorum fakat kısa bacak mı uzun bacak mı alacağım bilmiyorum sizlerin yardımına ihtiyacım var bisikletim salcano xrs050 dir herkese iyi forumlar

Gencay39

Üye
Tepki
14
İsim
Gencay Kiraz
Bisiklet
Scott
Herkese merhaba. On taraftaki vites ayarlayici bozuldu. Icindeki tel hala tek parca ama ayarlayici bosa donuyor. Ne yapilmasi gerektigi konusuna bilgisi olanlar yardimci olabilirse sevinirim. Tesekkurler.

B6B79D79-E4C9-43F9-B680-AA545E5E9275.jpeg

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@racebikefanbutmtbdriver

Bisikleti mümkünse sehpaya alın. Arka aktarıcı ayar vidası ile oynayın. Pedalı çevirerek ve vitesi büyüterek doğru ayara getirebilirsiniz.

Vedelii

Üye
Tepki
31
Merhabalar.

Arka aktarıcıdan pedala yüklendiğim zaman cik cik diye sesler geliyor. Arka vitesi en küçüğe aldığım zaman aktarıcının dışa açık şekilde yamuk durduğunu fark ettim. (Resimlerdeki gibi)
Aktarıcı düzeltilebilir mi? Yoksa yeni aktarıcı mı almam gerekiyor?

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

CasWTF

Üye
Tepki
53
İsim
Ali K.
Bisiklet
Sedona
@Vedelii
Aktarıcı bir düşme sonucu içeriye kaçtığında bisikletçi geri çekerek tamir etmişti. Bu zamana kadar da problem çıkarmadı. Sizin ne kadar sağlıklı olur bilemem ama kırmamaya dikkat etmek gerek.

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
El ilede düzeltebilirsin, başıma geldi bir kaç defa, biyerlerden darbe alıyor yamuluyor. O şekilde kullanma el ile çekerek düzelt. Ses devam ediyorsa bisikletçiye gösterirsin.

Yanlız Altus arka aktarıcının vites kolu 9 lu diye biliyorum, senin ruble 7'li, bisiklette modifiyemi yaptın?

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@CasWTF
Eski bisikletimle başıma gelmişti tourney orta aktarıcı yamulmuştu pense ile düzelttim kırmamak lazım tabi ki :)

• Beğen
Tepkiler: CasWTF ve Vedelii

Vedelii

Üye
Tepki
31
@thieft3000Modifiye oldu mu bilmiyorum 2. El aldım çünkü bisikleti. Çok anlamadığım için foruma yazdım. Kırmaktan korktum ayrıca. Bir bisikletçiye götüreceğim artık.

Cevaplar için teşekkür ederim.

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
@Vedelii Arka aktarıcı kolay kolay kırılmaz, arka aktarıcı kulağı kırılabiliyor, bisikletçi de el ile düzeltecek ya da mengeneye alıp sıktıracaktır, çok uçuk bi ücret istemese bari, bi parçasını falan parça değiştirmezse 20 ile 30 TL falan eder anca.

• Beğen
Tepkiler: Vedelii

Vedelii

Üye
Tepki
31
@thieft3000Tamam o zaman sana güveniyorum. Akşam kendim pense ile yavaş yavaş düzeltmeyi deneyeceğim.