arka vites attırıcı yavaş geçiyor

muhammet keleş

Aktif Üye
Tepki
72
arkadaşlar bugun burası herzamankinden daha soğuktu ve bugun :eek: bisikleti sürerken arka attırıcının daha yavaş geçtiğini anladım sanırım soğuktan vitesi attırdıktan 5-6 saniye sonra geçiyor acaba ne yapmam lazım kabloların içini yağlamam mı lazım yada ne yapmam lazım cevaplarınız için teşekkürler

Scudo
Tepki
58
@ihsan onur şener

İhsan haklı olabilir. Ne kadar bir sıcaklıktan bahsettiğini bilmiyorum ancak, yağların akışkanlığı (viskozite) sıcaklığa göre değişir. Düşük sıcaklıklarda da yüksek viskoziteye sahip bir yağ kullanıp denemende fayda var. Kış şartları için özel üretilen Motorex Wet Lube faydalı olabilir.

• Beğen
Tepkiler: muhammet keleş

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Kabloları düzenli olarak yağlamanda fayda var.vites telinde tek parça tel kopmuş o takılıyor olabilir.Aktarıcında özellikle büyük dişliye geçerken mi yavaşlama küçüğe inerkende yapıyormu oda önemli bir bilgi ,onuda yazarsan daha mantıklı ilerleyebiliriz sorunu çözmede.

• Beğen

muhammet keleş

Aktif Üye
Tepki
72
@ferhat köse

İlgilendığıniz için teşekkür ederim zincirı yeni yağladım hatta aşırı yağladımkı kadro jantlar felan yağ oldu ,vites yüksektirken geçmiyor yani küçük dişliye doğru geçmiyor ,

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@muhammet keleş

Ben zinciri yağlamaktan bahsetmemiştim :) vites kablolarınızı demek istemiştim.Eğer küçük dişliye inmiyorsa aktarıcınızın yayı da özelliğini yitirmiş olabilir çünkü küçük dişliye inerken sistem vites kolunuzun vites telini serbest bırakmasıyla başlar (Vites tel miktarını çok az uzatın belki kısa geliyordur tam inmesine izin vermiyordur sonra vites kolunuzun teli bırakıp bırakmadığına bakın sonra vites telinizin tam çalışıp çalışmadığına bakın) vites kolunuz teli serbest bırakıyor tel uzunluğu yeterli ve vites telinizde serbest çalışabiliyorsa demek ki aktarıcınızın yayı tam çekemiyordur geriye.Vites sisteminde bu durumda başka bakılması gereken yer gelmiyor aklıma.İlk mesajda söylediğiniz 5-6 saniyede çok uzun bir müddet eminmisiniz o kadar uzadığına.

• Beğen

muhammet keleş

Aktif Üye
Tepki
72
@ferhat köse

Hocam durun daha bisikleti alalı 5-6 ay oldu nasıl yitirir yay özelliğini , ayrıca 5-6 saniyede ciddiyim vitesi attırdıktan sonra bakıyorum baya sonra geçiyor , attırıcının içındeki yaya gres sürdüm ve dediklerinize de bakacağım. Bugun baya hastaydım fazla ilgilenemedim kabloların içine nasıl yağ sürmemi tavsiye edersiniz gres mi sıvı yağmı

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
kablonun içine gres sürersen ömrü daha uzun olur...yoğun bir sıvı yağda iş görür ama gres kadar uzun etkili olmaz..telleri yağlamanın püf noktası ;

önce vites 1x1 de iken 1x8,9,10(vites sistemin kaçlı ise) yani en ufak dişliye alıyorsun...yalnız pedalı çevirmiyoruz...tekerler sabit iken attırıyoruz vitesi..böylece tel boşalıyor ve dış teli kadrodan rahatça söküyoruz..daha sonra iç tele yağı sürüp alıştırdıktan sonra tekrar yerine takıp pedalı çeviririp vitesi attırırsın yukarı aşağı vs.vs. alışınca tıkır tıkır geçer :)

• Beğen

muhammet keleş

Aktif Üye
Tepki
72
yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim yarın tekrar bi el atayım

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Bence senin sorunun yağ filan değil sanırım vites telinin gerginliği artmış geç bırakıyor tel mesafeni vitae kolundaki ayar yerinden azıcık çeyrek tur kadar uzatmanı tavsiye ediyorum.

muhammet keleş

Aktif Üye
Tepki
72
hımm tamam oldu ,fakat yine bi problem var galiba o vites attırıcıdan vites 1den 2ye, 2den 3e, .. Geçiyor geri gelirken 8den 7ye , 7den 6ya ..vs geçerken tam geçmiyor takur takur, takur tukur ses geliyor geçmiyor tam ayarını tutturamadım bildiğım en iyi bisikletçiye verdim onun yaptığıda benimkinden farklı olmadı, bisikletin orijinal parçası değiştirmedimde, neyse böyle kullanacaz artık yapacak bişey yok ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@muhammet keleş

Yapacak birşey yok deme şu son anlattıklarından kesinlikle vites ayarından diyorum:bildiğin en iyi bisikletçiyi değiştir ve vites kolundaki ayar yerini sıkma yönünde birazcık çevir :) yani teli uzatmanı tavsiye ediyorum.

• Beğen

muhammet keleş

Aktif Üye
Tepki
72
ferhat abi sana çok teşekkür ederim sorunun %90ı halloldu ayrıca şunu demek isterim ki forumun şu özelliği çok hoşuma gitti yani kişiyi adam yerine koyup sonuna kadar savaşıyorsunuz şahsen ben sizin yerinizde olsam "bu çocukta bişey bilmiyor anlamıyor salla geç " derdim tabi bugüne kadar artık elimden geleni yapacağım gerçekten bu vites olayı canımı sıkıyordu. Teşekkürler:) :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@muhammet keleş

Sorun hallolsun önemli olan o :) sevindim hallettiğine. iyi bayramlar......