Arka vites aktarıcı tavsiyesi

Tepki
0
İsim
Eren Can
Bisiklet
Peugeot
Selamlar, 6 Vites mtb bisikletimin vites sistemini değiştirmek istiyorum ; Shimano Altus cs hg31 34T Ruble almayı düşünüyorum acaba nasıldır kullanışlı ve kalitemidir ? yada bunun fiyat aralığında sizin baska bir öneriniz varmıdır ? ek olarak 8v için arka aktarıcı önerirmisiniz ? yine shimano orta segmentlerinden altus veya acera serisinden..

up

@erncnyalcin up

Scudo

Umut74

Üye
Tepki
1
İsim
Umut Berat
Bisiklet
Bianchi
ruble olarak bisey diyemicem ama arttirici icin su olabilir (link) arkadasimda var gayet memnun

Tepki
35
Bisiklet
Bianchi
@erncnyalcin

Kaset ruble uyumsuz olabilir. Bisikletin komple vites sisteminin özelliklerini yazabilir misiniz?

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
Vites sistemin neyse aynısını al. Acera ice acera, Altus ise altus vs. vs. Bir de dikkat et, her aktarıcının dişli kapasitesi olur. Yani her aktarıcı aynı değildir. Dikkat!....

Tepki
0
İsim
Eren Can
Bisiklet
Peugeot
suanki vites sistemi Shimano SIS model çok eski bir model ve arka rubleninde modelini hatırlamıyorum ama sanırım 40 liralık shimano 6lı ruble bende bu vites sistemini 8li yada 9lu rubleyle değiştirip ona görede bir hem arka hemde ön aktarıcı almak istiyorum sizce 8li rublemi 9 lu ruble mi ? ek olarak 9lu ruble öneriniz varmı ?

Tepki
13
İsim
serhat
Bisiklet
Dahon
mevcut rubleniz vidalıdır ve göbek de ona uygun bir göbektir. alacağınız 8 li ya da 9 lu rubleler kaset olacaktır. arka göbeği de değiştirmeniz gerekecektir.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
0
İsim
Eren Can
Bisiklet
Peugeot
yaklaşık 350 lira bütçem var sizin öneriniz ne olurdu ? 9lu ruble ile uyumlu kaset mi ? yoksa 7li vidalı ruble mi mtb bisiklet için.. Ruble,göbek,arka ve ön aktarıcı tüm bunlar bu bütçeye yetermi ?

Tepki
13
İsim
serhat
Bisiklet
Dahon
fiyatları bilmemekle birlikte; 8 ya da 9lu rubleye geçtiğinizde: göbek + jant örülmesi + arka vites değiştirme kolu + ruble + arka aktarıcı + zincir + (emin değilim ama) ön aktarıcı ve belki ayna (ön vites dişlileri) gibi masrafların 350 tlyi geçeceğini düşünüyorum. 7li mega range rubleye geçmeniz yokuş çıkma kabiliyetinizi arttırırken daha hesaplı bir çözüm olacaktır bence.

• Beğen

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Giriş seviyesi bir Shimano arka değiştirici alıp kullanmaya devam edin. O bisikletin kadrosu da tırttır, jantları da. Yaptığınız yatırıma değmez. Üstte bahsedilmiş arka janta kadar her şeyin değişmesi gerek.

Muhtemelen kulaklı sistemdir, Ty300 veya Ty21 ayarı bir arka aktarıcı alın keyfinize bakın. 18 vites de güzel kullanıldığında gayet yeterlidir. Şu an şunları yapabilirsiniz:
-3 göbeğin ve furşun bakımı ve tekrardan greslenmesi, pedalların temizlenip greslenmesi
-İç-dış kablo yenileme
-Zincir ve ruble temizliği (Tiner ile)

Bunları doğru yapıp iyi bir ayar çekerseniz, altınızdaki bisiklet de keyif verir.

Tepki
0
İsim
Eren Can
Bisiklet
Peugeot
@darkdream

Peugeot Mosaique den bahsediyoruz evet çok çok eski bilgiler için teşekkürler.. dediklerinizi yapacağım ve arka rubleyi 6 dan 7 ye çıkartacağım ty300 ile bir süre daha idare eder sanırım beni en azından yol bisikleti alana dek.. ek olarak birşey sormak istiyorum 3 göbek den kastıınız nedir acaba anlıyamadımda ?

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@erncnyalcin
Zaten ne alacağını yazmisin ben sana ne gbi bir tavsiyede bulunayim onu anlamadim

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erncnyalcin

2 jant ve orta göbek. 7'e çıkartabilirsin ama bence gerek yok. o durumda zincir yenilemeni de öneririm. (Muhtemelen indexe uygun olmayan eski tip paslanmış durumda zincir var, o zincirler geçişlerde zorlanabiliyor.)
Ruble+zincir+arka aktarıcı ve 7li aktarıcı vites kolu. Kendin yapacaksan ekipman da alman lazım. Bence buna bile değmez. Arka aktarıcıyı değiştirdikten sonra düzgün vites geçiyorsa tamamdır. 7li olması çok birşey değiştirmeyecek, tam tersi masraf ve iş çıkartacak.

Ty300 her yola gelir. Düzgün kullanırsan 10 sene gider. Benim eski bisiklette Tx35 var, yine Tourney aynı ayarda bir arka aktarıcı. Bir kere ayar yaptım 3 senedir yaz sezonlarında (yazlıkta) sorunsuz geçiş sağlıyor.

• Beğen
Tepki
0
İsim
Eren Can
Bisiklet
Peugeot
@darkdream

zincir 6,7,8v için değiştirilmişti yakın tarihte ama yinede teşekkürler.. birde bu gres spreyinde önerin olan bir marka varmı würth iyimidir mesela ? ve bu würth sprey gress yağıyla furş takımı ve jant göbekleri yağlanabilir mi ? aynı zamanda yağlanması gereken baska bir yer varmı ? örneğin aynakol aynakolda wd-40 ile temizlenip yağlanmalımıdır ?

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Nalburdan alacağınız kapalı kutuda klasik gres yeterli. Sprey zaten olmaz, katı formda olması daha iyi olur. Açarak bilyeleri temizleyerek boşluk bırakmadan halletmeniz lazım.

Wd-40 olmaz. Bisiklet zincirine uygun telfonlu yağ olmalı. Shimano, Zefal dünya ürün var. Birini alabilirsiniz.

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar bisikletimin grupsetini değiştireceğim şu anda önde 3 lü aynakol arkada 6 lı vidalı ruble var.Tek 34 diş aynakol kullanmayı düşünüyorum bununla birlikte rubleyi Shimano Acera HG41-8 seçeceğim;

(link)

Fakat şöyle bir problem var ben bisikletime eski tip arka aktarıcı bağlayabiliyorum kadrosu kulaklı tip değil.

Şu an üzerinde Shimano RD-TY300 aktarıcı var ve bu aktarıcı maksimum 7 li rubleye kadar destekliyor.Bu durumda istediğim rubleyi takamıyorum araştırdım fakat bir bilgiye ulaşamadım sizin bildiğiniz 8 li sistem ile çalışacak eski tip bağlantıya sahip aktarıcı varmı?

Şayet bulamaz isem Shimano HG41-7 ruble kullanacağım ama yokuşlarda biraz zorlanacağımdan endişe ediyorum.

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
7li de olsa 8li de olsa en büyük dişlililer o kadar da değişmiyor, yani zaten yokuşta en düşüğe iniyorsanız biraz kendinizi geliştirmeniz gerekli. Kondisyonunuz düşük demektir.

Aktarının kulaksız olması sorun değil, decathlonda her bisiklete uyumlu eski bisiklete uygun kulak satılıyor.
(link)

HG sistemleri dişli sistemlere takamazsınız. Arka göbeğe kadar değişmesi gerek. Kullandığınız bisiklet için değmez. Onun yerine şöyle bir şey tercih edebilirsiniz. Sorunsuz uyacaktır. Hem de arka vitesi değiştirmenize gerek kalmaz.
(link)

• Beğen
Tepkiler: gok ve OmerKa

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.914
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@OmerKa

Ben 11-34 rubleyi özellikle 11 i kullanmak için almak istediğinizi düşündüm, sonuçta tekli 34 aynakol kullanacaksanız 1:1 kötü bir oran olmayacak. Performansınız kötü olsa tekli aynakol düşünmezdiniz diye tahmin ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: OmerKa

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Güzergahımda yer yer 10 - 15 derecelik eğimler bulunmakta bu eğimler özellikle yüküm varken beni zorluyor o yüzden daha rahat yol alabileceğim bir oranım olsun istiyorum.

Kadro kulağından haberim yoktu bu gerçekten iyi oldu siparişi verdim bu şekilde aktarıcı problemim kalmaz.

Ama değmez yorumu biraz talihsiz yorum olmuş kime göre neye göre :) Bana soracak olursanız dünyadaki en kaliteli bisiklet benim bisikletimdir şimdi birde benim gözümden bakın değermi değmezmi? Uzun yıllar bende olan bir bisiklet ve baştan sona elimin emeği gözümün nuru.O yüzden değer biçmek benim hakkım ;)

Arka göbeği zaten aldım kaset sisteme geçiş yapacağım için doğal olarak vidalı göbek işimi görmeyecektir tabi.Fakat linkini verdiğiniz ruble ile şu an kullandığım rublenin en büyük ve en küçüğü aynı 14-28 ben hem büyüğü daha da büyütmek, küçüğü de daha küçültmek istiyorum 11-34 gibi mesela.

@specific Aslında her ikisi yani hem daha yüksek sürate çıkabilmek, hemde yokuşlarda daha rahat düşük tansiyon ile seyir etmek amacım bu.Ben sizler kadar profosyonel binici değilim hafta içi yoğun tempoda çalışıyorum.İşe ve eve bisiklet ile gidip geliyorum günlük işlerimide bisiklet ile hallediyorum nereden baksanız günlük 20 km yolum var hafta sonu ise arabayla geziyorum.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.914
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@OmerKa
Ben spor amaçlı biniyorum, üst düzeyin yakınından geçmiyorum. ;)
Tekli aynakolu boşverin o zaman. Hem hızınızı artıramazsınız hem yokuş için anlamı olmaz. 11-34 ruble önünde 48-38-28 standart aynakol en idealidir bence.

Bunyamink2

Üye
Tepki
0
İsim
Bünyamin
Bisiklet
Kron
bende kron rc1000 var arka vites aktarıcısı arızalandı ve yeni bir vites aktarıcı almak istiyorum. üzerindeki orjinali:(link)

ben ise bunu almak istiyorum; (link)
fakat uyumlu olup olmayacağı konusunda kararsız kaldım bilen bi arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim.
2x7 ön dişli sayısı:50-34 arka dişli sayısı:29-15 (yanlış saymadıysam)