Arka tekere binen yükü klipsli mil mi yoksa göbek mili mi taşır?

aydınme

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Selam arkadaşlar kısa süre önce Salcano astro 27.5 bisiklet aldım. Bisikleti aldıktan birkaç gün sonra Bisikletten anlayan arkadaşım arka göbek milini değişelim klipsli yapalım patlak yaparken daha kolay olur dedi ve değiştirdik. birkaç gün sonrada lastik patladı ve patlağı evde yaptım lastiği sökerken ve takarken zorlandım ilk kez olduğu için sanırım, asıl merak ettiğim kadro klips mili üzerine oturdu doğrumu yaptım yanlışmı onu bilmiyorum klips mili biraz ince geldi sürmeye de çekindim açıkcası yanlış taktıysam kırılır diye. bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim.

Scudo

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Tekerleklere binen yükü her iki tekerin dönme esnasında üst kısımda kalan akord telleri taşır.Daha doğrusu ağırlıgın büyük kısmını.

sırasıyla jant,kadro,lastik diye uzar gider bu.

aydınme

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
@Barış TURAN haklısın ama onu kasdetmedim sonuç olarak arka teker kadroya sabitleniyor sabitleme yerindeki yükden bahsetmiştim

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
@aydınme

Kesinlikle yanlış takmışsınız. Klipsli milin üzerine oturmaması lazım. Nasıl onun üzerine oturtabildiniz o da ilginç.

• Beğen
Tepkiler: aydınme

aydınme

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
@ratm
Teşekkür ederim yarın bir bisikletciye göstereyim ohalde.

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
bir foto yüklersen daha kolay olur. yükü daima tekerin ortasından geçen mil taşır.

• Beğen
Tepkiler: aydınme

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hepsi birlikte taşır aslında ama buradaki esas ayrıntı yükün yani binen kuvvetlerin iletim sırasıdır...@Barış TURAN ın dediği gibi uzar...Ama kritik eleman göbek milinde son bulur... Tabii aşırı yüklere maruz kalan bir bisiklet illa ki milden kırılacak demek değildir...Maşadan vs. kırılabilir ki burada da malzeme yapısı, ısıl işlem kaliteleri ön plana çıkar...