Arka tekerden gelen sesler! Teker zor dönüyor, akıcılığını kaybetti.

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar iyi günler. Sedona 751 kullanıcısıyım. Arka tekerdeki problemi bir türlü çözemedim. Sıfır bisiklet, tekerin dönüşü ağırlaştı. Yani gözle görülebilir derecede takılma var. Mandalı sıkıyorum, gevşek yapıyorum, sıkı yapıyorum arada ses kesiliyor bu sefer teker zor dönmeye başlıyor. Vırk, vırk, vırk.. şeklinde sesler geliyor. Arka freni sıktığımda bu ses gidiyor ama. En son işte fren balatalarının arasına takoz soktum açtım fakat bu durum yine devam ediyor. Teker zor dönüyor. Arkadaşlar bu sıcakta gitmek istemiyorum da bayi'ye. Bike And Outdoor vites ayarı için 5 TL aldı bu soruna geldiğinde normaldir dedi. Adamlar bedavaya iş yapıyor sanki bundan sonra vida bile almam bunlardan. Herneyse, bunların yapacakları işten hayır gelmez diyip siz değerli arkadaşlara danışayım dedim bu sorunu. Ne diyorsunuz bu konu hakkında? :) Ayrıca bu durum garantiye girer mi arkadaşlar? Ona göre bayiye götüreceğim.

Scudo
D

Domestik

Misafir
Dişlilerden hemen sonra plastik bir parça oluyor bazı bisikletlerde, bazen o da sürtme yapıp ses çıkarıyor.

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@Ahmet.KOÇ

Aynen hocam hatırladım dediğiniz parçayı fakat o parçadan yok bende. Hani diskler ıslandığında bir ses çıkartır ya ona benzer bir ses. Öyle hafif disk sürtmesine benzemiyor. Freni sıkınca ses gidiyor fakat normal seyir halinde veya arka tekeri kaldırıp çevirdiğimde hemen duruyor sürtmeden dolayı. Büyük ihtimal balata sürtüyor diyeceğim ama ayırdım balataları baya bir fark olmadı. Tur vardı resmen turdan geri döndüm bu sorun yüzünden.

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
rotor yamuk olabilir.

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@robius

Evet bakın bu olabilir bir ara böyle söylenmişti. Sanırım bu garantiye giriyor değil mi? Çünkü herhangi bir darbe vs. olmadı. Bisikletçideki eleman sorun yaşamayacağımı belirtmişti. Bike And Outdoor Fakat baya sorun yaşıyorum. Nasıl anlayabiliriz bunu? Sonuçta janta bağlı bir şey jantın akort ayarı da bozuksa dönebilir, ben nasıl anlayabilirim rotoru acaba?

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar baya uğraştım, adaptörü söktüm frenin, daha doğrusu gevşettim, tekrar sıktım fakat bir trlü çözemedim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
rotor un kolyca yamulacağını sanmıyorum zira rotorlar belli bir esnekliğe sahip. mandalı sıkıp gevşetmekten dolayı kaliper yerinden hafifçe oynamış ve balataya sürtüyor olabilir. Aynı sorun bende de vardı kendi kendime milimetrik ayar yaparak hallettim. Çok öenmli bir soun olacağını sanmıyorum. Adana da olsan ben bile yapardım sana.

videodaki 01:40 ile 01:50 . dakikalar arasındaki ayarı yapabilirsin tekeri takarsın mandalı sıkarsın sonra kaliper in olduğu yeri oynayıp düzeltme yapabilirsin. Umarım yardımcı olur.

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@Alper Gencan

Teşekkürler hocam tabii yardımınız oldu, hemen deneyeceğim. Dediğiniz gibi de olabilir büyük ihtimal. Çünkü bu kaliper ayarı çok hassas. Bisikletçi tek seferde vidaları sıkarak yapabilirken, ben saatlerce uğraşsam zor yapıyordum. :) Hemen deneyeceğim. Bu arada ön diskte hafif yamukluk varmış, servis söylemişti ama bir zararını görmedim. Gayet akıcı.

isa67800

Üye
Tepki
0
İsim
İsa
Bisiklet
Salcano
Arkadaslar salcano nova disk kullaniyorum tekerlegim patladi bisikletciye yaptirdim fakat yapildiktan sonra arka tekerlekte surtunme sanki kendi kendine fren yalarmis gibi yavaslamalar var lutfen yardim edin tesekkurler

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@isa67800 tekerleği söküp takınca disk ayarı bozulmuştur. Fren kaliperini tutan civataları gevşetin, sonra fren kolunu tam sıkılı tutarken kaliperin gevşelttiğiniz civatalarını sıkın. Bir sorun kalmaz.

eyupaltindal

Daimi Üye
Tepki
228
İsim
Eyüp ALTINDAL
Bisiklet
Carraro
(link)ahşap akort sehpası yaptığımdam bahsetmiştim. Ön tekerde hiç ses gelmezken arka tekerde garip bi ses geliyor. Ses için kısa bir video çektim. Bu ses normal mi? Bana pek normal değil gibi geldi.

aerdig

Üye
Tepki
12
İsim
Erdi G.
Bisiklet
Carraro
Göbek az yağlı olabilir mi acaba? Emin misiniz frenden geldiğini sesin? Sıfır ürülerde bazen yağlama eksik yapılabiliyor. Bence sesin ve sürtünmenin kesin kaynağını tespit edin. Rubleye de bir göz atın yalpalama var mı diye.

E5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
Ben de benzer bir sorunu yaşıyordum, arka jant X ekseninde 3 cm oynuyordu, hayliyle frenlere de sürtüyordu. İşini bilen ustama gösterdim, yatağın yeri kaymış, tam zamanında gelmişsin, yoksa göbek zarar görürdü, dedi.

Tepki
1.681
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@isa67800

Bende kendim lastik değiştirdim.
Göbekte elle sıkılan vidanın içinde yay var.
Yay silindirik değil ve bir taraf çap küçük diğer taraf büyük..ve ben yayı ters yönde takmışım.
Sonra yayın yönünü düzelttim.
Olay oymuş.!

Lastik sökerken hidrolik fren ayarlarının bozulacağına pek ihtimal vermiyorum.
Benimki gibi daha basit bir sorun olabilir.:)

Tepki
1.681
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@kuşlar gibi özgür

Doğrusu: Yayın ince çaplı tarafı göbeğe bakması gerekiyor..büyük çap dışta ve elle sıkılan vidaya oturuyor.

Sırf bunu ters taktığım için.. elle lastiği döndürdüğümde diskin sürttüğünü farkettim.:)

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti