Arka jant ortalama

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Enis Özer tarafından paylaşıldı.

 1. Enis Özer

  Enis Özer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  303
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  İyiakşamlar arkadaşlar, yeni bir jant seti ördürdüm ancak bir sorum olacaktı jantı kadroya göre sağa çektirme yaparken sağ ve sol borulara göre eşit uzunluktamı ayarlarız yoksa çamurluğu taktığımız ortadaki deliğe göre mi ayarlarız? Hatta birde resim var:


  [​IMG]
   
 2. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.301
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Maşa ya da mandal yuvası eğilir ya da bir kaç mm bile olsa oynarsa tekeri rotada tutmak zorlaşır.Fotoğraftaki eğrilik lastikle ilgili gibi görünüyor.Lastiği janta "0" yerleştirip,mandalı da sıkıp kapatmadan önce elinizle br-iki mm +/- ayarlama yapabilirsiniz.Sorunuza gelince.Tekerleği yuvaya oturttuğunuzda,mandalı takmadan bile 0 pozisyonda durmalıdır.Ötesi dediğim gibi.
   
 3. #3
  Enis Özer

  Enis Özer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  303
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Cevabınız için teşekkür ederim ancak jantı biraz daha ayarlatmam gerek diye düşünüyorum. Bu arada eğrilik yok sadece jantı tellerden sağa yada sola çektirme olayı var. Jantı ören usta sağ ve sol boruya eşit derecede olması gerektiğini söyledi ve öylede ayarladı ancak bu seferde ortadaki deliğe göre sola sapmış oluyor. Bildiğim kadarı ile bu ayar ortadaki deliğe göre yapılıyor yanlış mı biliyorum?
   
 4. can akıncılar

  can akıncılar Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.546
  Beğeniler:
  885
  Şehir:
  Fatsa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Şuana kadar gittiğim bisikletçilerde,adamlar başparmağını sol taraftaki tekerin temas edeceği noktaya koyup lastiği öyle ayarlıyorlardı.Yani lastik sola mı kaymış hemen pimleri gevşet,başparmağını lastiğin temas ettiği noktaya sok ona göre ayarla..Bu arada dediğin gibi orta deliğe göre ayarlanabilir(benim jantı ayarsız taktımda biraz hesapla lastik tam orta deliğin hizasına geldiğinde sıfır ayar oluyor,bu soğukta üşenmeyip dışarı çıktım sırf sitemize girenlere net bilgi verelim diye:))
   
  Enis Özer bunu beğendi.