Arka göbekten gelen ses

Tepki
103
Bisikletimin arka jant göbeğinden (teknik adı nedir bilemiyorum) dün birkaç zorlu rampadan sonra haşır huşur sesler gelmeye başladı. Bir uzmana göstermeden önce bir sorayım dedim olası sorun nedir, neden kaynaklanmıştır diye? Beni bu konuda bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Scudo

karatren

Aktif Üye
Tepki
114
cok olası değil ama gobek mili kırılmış olabilir yada kontra somunları gevşemişde olabilir. Lastiğinizi sağa sola oynatmaya çalışın,eğer yalpalıyorsa ve kırık akor yoksa sorun gerçekten göbektedir. 15 anahtarla göbek somunlarını sıkmanızı tavsiye ederim ama gene sorun devam ederse bisikletçiye gitmeniz gerekecektir.

b3b3t0

Daimi Üye
Tepki
121
bmx mi bisikletin türü nedir onu yazsan iyii olurr bmx ise genellikle milin üstündeki civata yatagını bozuyor onu deiştirince sorun kalmıyor

Tepki
103
Teşekkürler arkadaşlar sorunum şimdilik kendiliğinden düzeldi. Bisikletçiye götürdüğümde gösterecek bişey yoktu o nedenle binip eve geri döndüm. Gaipten tamirciler gelip tamir etmiş olmalı :) TAbi bu durum hiç hoş değil birgün uzun yolda başıma bir sorun çıkarır diye korkuyorum.

Bisikletim standart mtb bmx değil. Tekerleği sağa sola oynatamıyorum. Bisikletçim de ona bakmıştı göbekten bir sorun var mı diye. İstersen yine koy bisikleti vidalarını değiştirelim tekrar sıkalım falan dedi veya tekrar ses yaparsa getir dedi. İkinci yolu seçtim.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
923
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese merhaba. Geçen sene rubleyi fazla sıkarken arka göbekteki flibber problem çıkartmıştı. Sanırım tekrar göbeği açmaya çalışırken göbek içine doğru sıktığım wd-40 flibber içine de kaçıp göbeğin ses yapmasına sebep olmuştu. Bisikletçiye götürdüğümde flibber'ı açıp aşırı yağlayıp sesi kesmişti fakat hub sesi tamamen yok olmuştu. Bisiklet yolunda yayalar bile duymuyor. Elektrikli araba gibi olduk 😀

Bu sene benzer bir ses yine başladı. Bir aydır sağlık nedeniyle doğru düzgün bisiklete binemedim. Dün sürdüğümde arka taraftan sanki disk sürtmesi gibi bir ses...

Bisikletten iniyorum ve pedalı çeviriyorum. Boşta teker dönerken ses yok. Bisikletin üzerinde öne doğru eğiliyorum. Ağırlığımı öne verip sürüyorum. Ses yine kesiliyor. Normal sürüş pozisyonunda seleye oturup sürünce ses yine geliyor.

Acaba bu ses jant tellerinin aşırı gevşek olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Ağırlıkla ses değişince aklıma o geldi. Tellerden geliyor olabilir mi yani?

Bursa'daki yaşlı ve bilgili bir ustaya yaptırmıştım akordu. Fakat eve gelip kontrol ettiğimde birkaç telin az gergin olduğunu fark ettim.

Flibber anahtarı da aldım. Göbek az yağlı ise tekrar gresleyebilirim ama göbekte hub sesi olmadığı için yağ henüz bozulmamış diye düşünüyorum. Ne diyorsunuz?

Disk freni de kontrol ettim. Disk sürtmüyor.

• Beğen
Tepkiler: Eray BAYĞAR

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
923
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bugün yağmurda biraz süreyim dedim. Ve ses şu müzik eşliğinde silindi.

Bu melodi de bu forumda her şeye gidiyor 😀

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.669
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Tepki
2
İsim
Fyrkan35
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Herkese merhaba. Geçen sene rubleyi fazla sıkarken arka göbekteki flibber problem çıkartmıştı. Sanırım tekrar göbeği açmaya çalışırken göbek içine doğru sıktığım wd-40 flibber içine de kaçıp göbeğin ses yapmasına sebep olmuştu. Bisikletçiye götürdüğümde flibber'ı açıp aşırı yağlayıp sesi kesmişti fakat hub sesi tamamen yok olmuştu. Bisiklet yolunda yayalar bile duymuyor. Elektrikli araba gibi olduk 😀

Bu sene benzer bir ses yine başladı. Bir aydır sağlık nedeniyle doğru düzgün bisiklete binemedim. Dün sürdüğümde arka taraftan sanki disk sürtmesi gibi bir ses...

Bisikletten iniyorum ve pedalı çeviriyorum. Boşta teker dönerken ses yok. Bisikletin üzerinde öne doğru eğiliyorum. Ağırlığımı öne verip sürüyorum. Ses yine kesiliyor. Normal sürüş pozisyonunda seleye oturup sürünce ses yine geliyor.

Acaba bu ses jant tellerinin aşırı gevşek olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Ağırlıkla ses değişince aklıma o geldi. Tellerden geliyor olabilir mi yani?

Bursa'daki yaşlı ve bilgili bir ustaya yaptırmıştım akordu. Fakat eve gelip kontrol ettiğimde birkaç telin az gergin olduğunu fark ettim.

Flibber anahtarı da aldım. Göbek az yağlı ise tekrar gresleyebilirim ama göbekte hub sesi olmadığı için yağ henüz bozulmamış diye düşünüyorum. Ne diyorsunuz?

Bilye yatağı eskimiş/yıpranmış olabilir bilyeler yatağa fazla baskı yapıyor olabilir

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur

disk balatalar arasında tam merkezlenmediğinde sürücü ağırlığının veya sürüş sırasında oluşan yanal baskıların neden olduğu kadro ve mildeki küçük esnemeler sebebiyle balatalara sürtebiliyor. özellikle geniş çaplı disklerde daha da belirgin oluyor. sizinki de öyle bir durum gibi geldi bana.

• Beğen
Tepkiler: ratm ve -Deniz-