Arka Göbek Sorunu

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Öncelikle belirtmek istiyorum; forumu ve diğer siteleri araştırdım. Güzel ve faydalı videolar buldum fakat hâlâ sorularım tükenmedi. Sağa sola acaip bir şekilde savrulan bir jant var elimde. Kaliteli bir şey değil öyle, market jantı anlayacağınız :) Ama sökmeyi ve sökerek öğrenmeyi sevdiğim için buna da el atmak istedim. Mahalle Bisikletçisi "Göbek değişimi lâzım" demişti. Bu konuya yabancı olsam da bir başlangıç olmalı diye düşündüm ve açtım jantın göbeğini. Bilyalarla karşılaştım. Tabi oraya ulaşana dek zar zor çıkardım somunları ve cone (galiba :) ) denilen aparatı. En sonunda mili de çıkarttım. Şimdi fotoğrafları da atıyorum. Göbeğin bir tarafında 9 tane bilya mevcut ve aralarında boşluk yok. Güzelce yerleşmişler. Fakat diğer taraf öyle değil. Sanki biraz daha geniş. 9 bilyayı yerleştirmeme rağmen dolmuyor. Ama başka bilya da çıkmadı içinden. Bunun sebebi nedir? Ayrıyeten tekerleğin sağa sola yalpalamasının nedeni nedir? Janttaki sorun nedir? Öğrenmek için soruyorum, "bu jant bitmiş, olmaz" demeyin lütfen... :)

Dosyalar

Scudo

Canince

Daimi Üye
Tepki
450
Bisiklet
Kron
Jant akordunuz bozulmuştur tahminen göbeklik bir sorun olduğunu düşünmüyorum

• Beğen
Tepkiler: münferit vagon

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Canince Akortla alakalı bir durum değil zannımca. Öyle böyle yalpalama değil yani, rublelerle beraber resmen oynuyordu...

özlemalikaan

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
mehmet ali
Bisiklet
Sedona
Temizle milinde eğrilik var mı bak bilyaları ve oturdukları yani yataklarını temizle bozulma ezik eğik gibi sıkıntılar var mı bak o boşluğa diğer taraftan bilya aktar sığıyor mu bak çok sıkı olmamalı o göbek milini sökerken kontralı somunlar olmalı mili geri takarken o somunlardan bilyalara yakın olanı çok sıkmadan göbek boşluk ayarını yapacaksın ne sıkı olacak nede laçka kalacak sonra üstüne ikinci somunu sıkıp ayarı sabitle tabi sıkarken ayar kaçmasın diye ilk somunu uygun bir açık ağızla tut. Birde bilyaları yerleştirirken yatağa gres sür hem ömrü uzar hem mili ve yatakları birleştirirken bilyalar dağılmaz düzgün durur bozulmaz bunları yaptıktan sonra her hangi bir sorun tespit etmediysen jantında aşırı eğiklik vardır milinde boşluk laçkalık yoksa bisiklete bin jant ayarına götür ayar tutmuyorsa para sıkışmıştır değiştir ama göbeğini düzgün yap binmeden ıyı kontrol et kolay gelsin hepsini yapıp taktığında teker boşta hızlı dönerken dişlilerine bak onlarda teker dönerken kendi dönmediği halde sağa sola salınım yapıyorsa göbekte fark etmedğin bir sorun var demektir

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@özlemalikaan Söylediklerinizin hepsini dikkate alarak yapmaya çalışacağım inşaallah. Peki bilyaların eksik olmasının sebebi nedir? Buraya bilya alıp ekleme mi yapılması gerekiyor yoksa normal bir durum mu?

Akort ayarı daha önce yaptırdım, jantın akordunda bir sorun gözükmüyor, onu da belirtmek istedim

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@alifurkan390 Rubleyi sökebilirsen daha rahat çalışırsın. Yatak bana da resimden bakınca diğer tarafa göre daha genişmiş gibi geldi. Ama sökülürken bilyalar rubleye yaklaşmış ve bu yüzden yanıltıyor da olabilir. Göbeğe daha önce müdahale edilmişse de bir ihtimal farklılık oluşmuş olabilir. Atıyorum göbeğe yeni yatak çakılmıştır veya başka bir şey... Ama belki de değildir...
Merak ve ilgi var gibi anladım mesajdan. Ruble sökme anahtarı edin bir tane. :)

• Beğen

özlemalikaan

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
mehmet ali
Bisiklet
Sedona
Denediğinde baktın rahatlıkla sığıyor eksiktir tamamlarsın tamircide eski göbeklerden dökülen sağlam bir bilya alırsın para vermeden eğer gresin yoksa onuda al iki parmak alsan fazlasıyla yeter. Eksiklik sebebi içinde kırılıp orda un ufak olması veya üretimden eski gresinin rengine bakılırsa içinde parçalanmış olabilir temizlerken iki parmağının arasında gresi ov çok küçük parçalar hissediyorsan içindr kırılmıştır

• Beğen

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serden Us Yatak mutlaka geniş diye düşünüyorum. Diğer yatağa 9 bilya sığarken buraya 11 bilya sığar gibi görünüyor. Ruble sökmek galiba zor bir işmiş, fazla haşat etmeden çalışmayı düşünüyorum şu anlık. Belki zaman içerisinde o işe de girişiriz, kim bilir. Öneriniz için teşekkür ederim :)
@özlemalikaan Tamam o hâlde, öyle yapayım; milde de belirgin bir yamukluk göremedim. Bilyalardan ve gresten edinebilirse geri yerleştirmeye koyulmayı düşünüyorum. Yardımınız için teşekkür ederim :)

özlemalikaan

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
mehmet ali
Bisiklet
Sedona
Rubleye baktım o sun run yazan yerdeki iki nokta delik var o deliğin içine iyi uyan bir tornavida yada zımba gibi birşeyle somun sökme yönüne çekiçle tıklayarak açabilirsin sıkarkende aynı prensip ama yinede yapma birde bunların hepsini poşete koyup bisikletçiye gidip ben bunları hallettim sende benim cüzdanı hallet demek var :);)

Bana gençliğimdeki beldesan mirage bisikletimi hatırlattın :agla:

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@alifurkan390 Aslında çok zor değil ama hiç sökülmemiş ruble sıkışmış oluyor ve uğraştırıyor. Hele hele takılırken vida yivlerine gres sürülmediyse daha da sıkışmış olabiliyor.

• Beğen

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@özlemalikaan O noktaları fark etmemiştim; sağolun tekrar, belki başka zaman onlara da el atarım :) Mümkün mertebe dikkatli olmaya çalışıyorum, sonucunu kestiremediğim işe girmeyi pek sevmiyorum :)

@Serden Us Hiç sökülmedi ama bir başka zaman uğraşmayı arzu ediyorum, bunlar deneme tahtası mahiyetinde birazcık; teşekkür ederim yeniden :)

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@özlemalikaan, @Serden Us; bugün dışarı çıktığımda bilyalardan aldım. 2 liraya 20 tane verdi sağolsun bisikletçi, bulunsun :) Güzelce taktım yerine bir ya da iki tanesini. Mili aynı şekilde oturttum. Cone ve somunları taktım, ardından diğer forum konularında okuduğum püfleri uygulamaya koyuldum. Buranın çok sıkı ya da çok gevşek olmaması gerekiyormuş. Onu ayarladım. Şu an eskisi gibi düzlüğe kavuştu. Yardımlarınız için gerçekten teşekkür ederim. O kadar da zor değilmiş demek :) Allah razı olsun tekrardan, başka günlerde atölyemizde görüşmek üzere...

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
262
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Sorunumu hangi başlığa yazacağımı bulamadım o yüzden buraya yazıyorum.

Bugün jant telimi değiştirmeye gittiğimde bisikletçi arka göbeğimin dağılmış olduğunu söyledi. Daha önce arka frene ayar yaparken hiç farketmemiştim. Teker sabitken göbekten sağa sola doğru oynuyor. Bunun çözümü var mıdır? Yeni göbek alana kadar nasıl bu sorunu çözebilirim?

IMG_20240303_12175644.jpgIMG_20240303_12175228.jpg

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
262
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Arka tekeri çıkarıp videosunu çektim:
(link)
Umarım sorun sadece bilyelerde vardır. Yarın bisikletçiye gidince adama, "değiştirmeyi kendim deneyebilir miyim" veya "yardım edebilir miyim" diye soracağım. Kabul edeceğini sanmıyorum ama deneyeme değer bence. İki türlü de para vereceğim zaten en azından kendim uğraşırsam tecrübe ve bilgi de edinmiş olurum.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Sorunumu hangi başlığa yazacağımı bulamadım o yüzden buraya yazıyorum.

Bugün jant telimi değiştirmeye gittiğimde bisikletçi arka göbeğimin dağılmış olduğunu söyledi. Daha önce arka frene ayar yaparken hiç farketmemiştim. Teker sabitken göbekten sağa sola doğru oynuyor. Bunun çözümü var mıdır? Yeni göbek alana kadar nasıl bu sorunu çözebilirim?

315289 dosyayı görüntüle315290 dosyayı görüntüle
Yeni göbek almaya gerek yok. Bir göbeğin ıskartaya çıkmasına sebep olacak tek durum, tel deliğinin yırtılmasıdır. Bu olmadıkça, ebediyen kullanılır. Zamanla bilyelerden biri kırılmış ve o halde bisiklet kullanılmaya devam edilmiş sanırım. Başa gelebilecek en ağır durum, yataktaki boşluktan dolayı milin bilya çanağına sürtmesiyle çanağın iç deliğinin genişlemesi ve aşınması. Böyle bir durumda yeni çanak preslenir, göbek hayatına devam eder. Çanaklar ucuza bulunabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Eray BAYĞAR

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
262
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Yeni göbek almaya gerek yok. Bir göbeğin ıskartaya çıkmasına sebep olacak tek durum, tel deliğinin yırtılmasıdır. Bu olmadıkça, ebediyen kullanılır. Zamanla bilyelerden biri kırılmış ve o halde bisiklet kullanılmaya devam edilmiş sanırım. Başa gelebilecek en ağır durum, yataktaki boşluktan dolayı milin bilya çanağına sürtmesiyle çanağın iç deliğinin genişlemesi ve aşınması. Böyle bir durumda yeni çanak preslenir, göbek hayatına devam eder. Çanaklar ucuza bulunabiliyor.
Cevabınız için teşekkür ederim 😁 Dediğiniz gibi bilyelerden biri kırılmış. Neyseki çanağa zarar vermemişler. Birde iki taraftan da 8 bilye çıkmış. Bisikletçi 9 bilya taktı. Umarım bir daha böyle bir şeyle karşılaşmam 😃

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
131
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar,shimano xt fh-m785 QR arka göbeğim var .ancak göbeğimin kadroya bağlandıği yer .aşşağı doğru değil arkaya doğru bakıyo.pedala bastıkça zincir geriliyo ve tekeri ileri doğru kaydırıyo.ve zincir gevşek kalıyo.mandalı ne kadar sıkarsam sıkayım yinede kayıyo. Acaba somunlu göbek mili alsam takabilir miyim?göbek kafes bilye kullanıyor bir sıkıntı çıkarir mı?
Somunlu milin kaydırma yapmaz diye düşunüyorum.ve ya sizin kaydırma yapmaması için bir öneriniz var mı.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Arkaya doğru bakıyo dediğine göre yeni aldığın iskeletten bahsediyosun. Yatay kızaklarda dingilin öne kaymasını engelleyen aparat kullanılır. Zinciri bunun sayesinde tatlı ayarda gerdikten sonra somunları sıkarak dingili kızağa sabitlersin. Ayrıca bir tavsiyede bulunayım, bu tip bisikletlerde QR dingili (içi delik dingil) kullanmak uzun ömürlü olmaz. Hızlı yamuluyorlar ve göbeği de deforme ediyorlar.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Batuhan B.

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
131
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkaya doğru bakıyo dediğine göre yeni aldığın iskeletten bahsediyosun. Yatay kızaklarda dingilin öne kaymasını engelleyen aparat kullanılır. Zinciri bunun sayesinde tatlı ayarda gerdikten sonra somunları sıkarak dingili kızağa sabitlersin. Ayrıca bir tavsiyede bulunayım, bu tip bisikletlerde QR dingili (içi delik dingil) kullanmak uzun ömürlü olmaz. Hızlı yamuluyorlar ve göbeği de deforme ediyorlar.

(link)
daha oncenden gormustum bu zinciri gerdirme aparatini ancak QR larda kullanilabildigini bilmiyodum.XT gobek sonucta bisey olucagini sanmiyorum olursada yenisini aliriz .tessekurler.