Arka göbek + kaset dişliden çıkan rahatsız edici ses :S

sevims

Aktif Üye
Tepki
159
Merhaba dostlar,

Dün ulaşmam gereken yere zamanında varabilmek için biraz hız yaptım, sanırım bisiklet de biraz sarsıldı. Ve sonrasında arka tekerlekten rahatsız edici bir sürtünme sesi çıkmaya başladı... Ses sürekli gelmiyor, tekerlek tur attıkça belli bir süre geliyor, tekrar tekrar yani.

Disk frenden falandır dedim, söküp de denedim ses gitmedi. Sonra biraz daha kurcalayınca sesin ruble (kaset) ve arka göbekle alakalı olduğunu anladım. Teker dönerken pedalı çevirince yani kaset dönünce ses gidiyor, sabit durunca ses yine geliyor.

Ha bir de sürerken sürtünme hissi farkediliyor...

Sizde sesin kaynağı ne olabilir? Sorun göbekte mi yoksa kasette midir... Ya da bu tip sorun neden oluşur? Aslında komponentler Deore ve oldukça yeni... Açıkçası kırılma riski az olsa gerek.

Tamam performansta fark edilir problem yok ama inanın acayip sinir bozucu birşey. Yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.

Scudo

cazz

Daimi Üye
Tepki
112
bu arkadışımızın da aynı sorunu vardı. uzun süre aradık. sonunda bulduk.

(link)

qr milin geçtiği ortası delik mil ortadan ikiye kırılmıştı. erdoğanlar bisiklet komple göbek gönderdi. değiştirdik. sorun halledildi. belki sizinde aynı problem olabilir.

• Beğen
Tepkiler: sevims

sevims

Aktif Üye
Tepki
159
@cazz

merhaba,
cevap için çok teşekkürler...

arkadaşınızın mesajını okurken kendim yazmışım gibi hissettim, gerçekten şikayet aynı. fakat son mesajda arkadaşınız 'yağladım, geçti' demiş, bu konuda bir bilginiz var mı acaba. yoksa göbek tamamen değişmek zorunda mı kaldı :(

cazz

Daimi Üye
Tepki
112
göbek tamamen değişti ama bisikleti aldığı firma karşıladığı için. sadece Q/R milin içinden geçtiği mil değişebilirdi.

kemalcan

Üye
Tepki
2
bendede aynı sorun vardı performansa etkisi yok ama o ses varya o ses adamı sinir ediyo neyse yağladım biraz olsa geçti ama daha sonra yine başladı arka jantı komple değştim sorun kalmadı:D:D:D