Arka Frenimdeki sertlik, bulduğum çözüm, fakat hala kafamda sorular var.

Konu, 'Frenler' kısmında Ertuğrul Mengi tarafından paylaşıldı.

 1. Ertuğrul Mengi

  Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  400
  Beğeniler:
  303
  Şehir:
  Îstanbul/Tuzla
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Merhabalar,

  Deore V-fren kullanıyorum. Öncelikle sertlikten kastımı söyleyeyim;
  Freni ilk sıkmaya başladığınızdan, papuçların janta değdiği ana kadar olan mesafedeki sertlik. Hani hidrolik disk frenlerde bu his çok tatlı olur, fren kolu yağ gibidir. Ön frenim bahsettiğim gibi çok yumuşak olsada arka frenimi sıkarken garç-gurç-gırç :) fren teli biryere sürtüyormuş gibi oluyordu. Telin üzerindeki o kıvrılmarı, fren kolumu sıkarken o sertlik ile birlikte hissediyordum. Birkaç arkadaşımın frenlerine baktığımda onlarda bu sorunun olmadığını, benim sistemimde bir yanlışlık olduğu kanısına vardım, başladım uğraşmaya.Bisikletim Kron xaos. Birkaç resim ile birlikte göstereceğim, sizinde gözünüze olmaması gereken birşey takılırsa yazınız.

  [​IMG]
  Burası fren koluna giren kablonun ucu, burada sıkıntı oluşturacak bir durum göremedim.

  [​IMG]
  Koldan kadroya kadar olan spiralin ucunu ve kadrodan frene kadar olan spirallerin uçlarını, çıkıntı, yamukluk olmayacak, düz olacak şekilde eğeledim.

  [​IMG]
  [​IMG]
  İşte anlamadığım sizlerden bilgi istediğim konu bu, neden kadro üzerindeki bu tutucuların vites için olanı dar fakat fren için olanı daha geniş ve farklı bir sistem ?
  Yine, vites için olan, spirale giren o ufak parça hem spirale hem kadrodaki ilgili yere sıkı sıkıya oynamayacak şekilde otururken, arka fren için olan parça hem kadroya, hemde spirale boş giriyor. Bu normal birşey mi ? Neden bu şekilde ? Açıklayabilir misiniz ?

  [​IMG]
  Bu gevşekliğe istinaden, sıkılaşması için teflon sardım, bu frenimdeki sertliği %40 azalttı diyebilirim.

  [​IMG]
  Sonrasında ( ismini bilmiyorum ) spiralin şu çeyrek daire şeklinde parçaya girdiği 1-2cm'lik alüminyum kısım.. Burayada girdiğinde spiral içinde rahat hareket ediyordu, spiralin ucuna şu vites tellerindeki parçadan koyarak sıkı girmesini sağladım.

  [​IMG]
  Son olarak çok iyi fotoğrafını çekemediysemde, fren sistemi üzerinde bulunan, frenin esneme sertliğinin sağlandığı-ayarlandığı çentiğin kadroya girdiği delikler. Kadromda bu sertliği ayarlamak için 3 kademe delik var, en sertinde duruyordu, bunu orta konuma getirdim ve bam, frenim yumuşacık oldu.

  Bu aşamadan sonra, sardığım teflonları söküp denemedim ama sorunun tamamı bu 3 kademeli ayardan kaynaklanıyor olabilir..

  Sonuç olarak kafama takılan ve sormak istediğim; kadrodaki bu fren spiralini tutan bu parça neden viteslere göre daha geniş ? ve resimlerde gördüğünüz gibi bol olması normal bir hadise mi ?
  Geçenlerde de ön maşam hakkında bir konu açmıştım ama pek fazla yardım alamadan kendim uğraşıp yapmıştım :) , belki çoğu kişinin belki doğru belki yanlış fikirlerini yazıp, riske girmek istememesinden kaynaklıydı ama, bu konuda tecrübelerinizi duymak istiyorum lütfen :in:
  Teşekkürler.
   
 2. bkagan

  bkagan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Haziran 2012
  Mesajlar:
  768
  Beğeniler:
  253
  Şehir:
  Güzel olan heryer...
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Hocam aynı olay benim başıma da geldi... arkadaşın bisikletinin arka freni çok sertti bir türlü sorunu bulamıyorduk... ama sorun telinde imiş kablonun içinde ki kısımlar paslanmış ve sıkılmasını engelliyordu teli değiştirdik şuan yağ gibi diyebilirim.. :)
   
 3. Talha Ateş

  Talha Ateş Forum Bağımlısı

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  8 Haziran 2011
  Mesajlar:
  700
  Beğeniler:
  855
  Şehir:
  Isparta
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Çelik tel greslenip takılacak ve telin geçtiği pls boru sıkşmayaacak-kırılmayacak. Güzel çalışma olmuş.
   
 4. SALİH TUNÇKIRAN

  SALİH TUNÇKIRAN Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Şubat 2011
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  MERSİN
  Seviye:
  bu tür sorunlar genelde, ya dış telin deforme olmasından veya iç telin yağlanmaması sonucu paslanması durumunda olur. önce iç teli söküp bakın paslanma durumu varmı. yoksa eger dış teli değiştirip güzelce yağlayın sorun hallolur.
   
 5. #5
  Ertuğrul Mengi

  Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  400
  Beğeniler:
  303
  Şehir:
  Îstanbul/Tuzla
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Tel yeni arkadaşlar, dediğim gibi konuyu tam okursanız sertlik problemim çözülmüş durumda, sadece paylaşımda bulundum. Öğrenmek istediğim kısmıda ilk mesajımda belirttim zaten. Saygılar
   
 6. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.553
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Bildiğim kadarıyla hidrolik frene uygun olması için geniş oluyor bu parça. Benimkinde de aynı genişlik var. Bu nedenle arka fren dış kablosunu kesmeden, doğrudan koldan çıkartıp fren ayaklarına kadar götürdüm. Yani tek parça halinde.
   

İlginizi Çekebilir

group-riding-143.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
upload_2017-2-15_10-56-13.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...
Untitled.png
Herkese Merhabalar, Beylikdüzü yokuşunu merak edenlere, "Bu nasıl bir yokuştur?" diyenlere ithaf ettiğim videyomu paylaşmak istedim. :harika: Videyo Beylikdüzü Florya dönüşü çekilmiştir....