Arka dişlide zincir atlaması

erginsak

Üye
Tepki
19
Arkadaşlar merhaba,
Bir problemim var , bugünkü turda iyice canımı sıktı.

Ön attırıcının konumu fark etmeksizin arka attırıcı son 3 dişlide zincir atlama yapıyor , pedal boşa düşüyor , sonra tekrar kavrıyor..Bu böyle tekrarlanıyor.
Herhangi bir aşınma olduğunu sanmıyorum , arka attırıcının ayarıyla ilgili sıkıntı var diye düşünüyorum.

Yardımınızı bekliyorum , teşekkürler.

Scudo

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
Hocam rubleniz ve de zincirinizin aşınmaya bağlı olarak değişmesi gerekiyor. Ben de yaşadım aynı sorunu. Zİncir ve ruble değişimiyle çözdüm.
Ancak kafama şöyle bir şey takıldı acaba zinciriniz bir yukarı bir aşağı mı iniyor yoksa olduğu dişlide mi atlayıp tekrar tutunuyor?

Tepki
21
Bisiklet
Carraro
@erginsak Zincirinizin ölçümünü yaptırın bir bisikletçide. Büyük ihtimal ömrü bitmiştir. Vites ayarsızlığı da bir ihtimal ama dediğim gibi ölçümü yaptırın mutlaka.

erginsak

Üye
Tepki
19
@AliÇimen
@Deniz Yılmaz.

Olduğu dislide atlıyor hocam.Bisiklette aşınma olduğunu pek düşünmüyorum 1000 km anca kullanmisimdir.

Taşırken bazen kadrodaki vites tellerinide tutuyorum ondanmi oldu ki...

shielD

Üye
Tepki
55
İsim
Ahmet
Bisiklet
Dahon
@erginsak

aynı sorun bende de vardı, hafta sonu götürdüm aldığım yere, zincirin kilit baklasındaki mil diğerlerine göre biraz çıkıntılı duruyordu onu değiştirip vites ayarı yaptılar, tezgahta düzelmiş gibi duruyordu. 4-5 gündür bisiklete binemiyorum oyüzden kesin olarak düzelip düzelmediğini kendim test edemedim

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
@erginsak 1000 km zincirin yeterince aşınması için yeterli bir rakam. Olduğu dişlide atlama yapması zincirde ve ve ya rublede sorun olduğunu gösterir.
Deneme olarak zincirden 1 yada 2 bakla kısaltıp deneyebilirsiniz. Eğer çözülmezse ruble ve zincir değişikliği gerekli hocam.

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Eski rubleye yeni zincir takınca da böyle oluyor. Her ikisi de eskiyken sorun olmuyor da eski-yeni eşleşmesiyle bu sorun olabiliyor. Bu da ayrı bir not olsun.

mersault

Daimi Üye
Tepki
285
İsim
İlhan G.
Bisiklet
Carraro
merhaba yeni konu açmamak adına bende burdan derdime derman arıyayım.
dün vites ayar yapmaya çalışırken epey kurcaladım vitesi. az çok video izleyerek ve yazılanları okuyarak hem limit vidaları ile hemde tel tansiyonu ile epey uğratım.

gelinen noktada vites attırınca en büyük dişliden bir alttakine değil onunda altındakine atıyor yani 1 den 3 e atıyor. bunun sebebi ne olabilir sizce ?.

F

Ferhat Fırat

Misafir
Vites kararsızlığının birkaç sebebi olabilir. Bu sorun genelde rublenin en küçük dişli grubunda yaşanır.
Bunlardan biri vites ayarıdır. Vites ayarından, telin gerginliğinden emin olun.
Diğeri arka attırıcının bacağında eğilme olabilir.
Diğeri aynakol ruble açısı yanlış olabilir. Toplama bisikletlerde toplayan usta değilse bu sorun yaşanabilir.
Diğeri ruble ile zincirin uyumsuzluğudur. Biri yeni diğeri eski ise veya birinin ömrü bitmiş ise bu sorun olabilir.

Tahminim iyi bir ince ayar sorunu çözecektir.

-Cihan-

Üye
Tepki
24
İsim
Cihan Y.
Bisiklet
Giant
Hocam sorununuz çözüldü mü

Tepki
36
İsim
Magsud
Bisiklet
Merida
@AliÇimen aynı sorun bende de var. Zincir ruble değişikliği yeter mi yoksa aynakol yapraklarının da değişmesi gerekli mi?

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
Eger aynı dişlide atlama yapıyorsa pim baklayı sıkıyor ve esnemesine izin vermiyor demektir. Aynı olay bende de oldu zinciri değiştim kurtuldum, şimdiki aklım olsa değişmezdim

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Bisiklette 7-8-9da iken zincir dişlide atlama yapıyor 2 ürünü de sonradan değişmiş olmama rağmen neyse ben yine ruble aldım şayet sorum şu zinciri kısaltsam sorunumu kökten halledebilir miyim? Dişliyle çözülebileceğine pek güvenmediğim için...

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Buna biraz benzer garip bir sorunum var benim de. Yeni başlık açmayayım dedim;

Zinciri ve rubleyi yeni değiştirdim. Arka dişlide zincir en büyük dişlide iken pedalı geriye doğru çevirdiğimde zincir bir alt dişliye atıyor. Buna sebep ne olabilir?

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Steel Butterfly Bu dediğin şey basit zincir ayarın ufacık kaymış. Bunu da şu vitese giden kablonun sonunda vida var ya elle çevirilen onu gevşetirsen yukarı dişliye gitmesini sağlar sıkıştırırsan alt dişliye gider :)

• Beğen
Tepkiler: Liberi Spiritu

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@JusTiMe

Bahsettiğiniz ayar vites ayarı değil mi? Benim vites geçişlerimde sorun yok. Bu dediğim olay sadece en büyük dişlide pedalı geri çevirdiğimde oluyor. Diğer türlü sorun yok.

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@JusTiMe

Bugün rubleyi dağıtıp tekrar topladım ve sıktım, sorun çözüldü. Aktarıcı ile alakalı bir durum değilmiş yani..