Arka Disk Fren Sürtünmesi

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Merhaba, bisikletimin arka disk frenini sürtünme olmayacak şekilde ayarlıyorum fakat ağırlık verdiğimde yani kullanım esnasında sürtünme yapıyor.
yaklaşık 5000 km'dir kullanıyorum son 1-2 aydır bu sorun meydana çıktı.
Görünürde bişey görünmüyor. acaba sorun göbek milindemi yada göbeğin kendisindemi tamir edilebilirmi yoksa yeni bir göbek mi almam lazım ?
Görüşlerinizi merak ediyorum ?

Scudo

Sezer İmamoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
85
Bisiklet
Sedona
bu konu hakkında çok konu açıldı isterseniz onlara bi bakın ;)

Tepki
1
ben yardım cı olıyım disk kalipere değiyor ve sürtünücede o iğrenç sesi çıkarıyor jant daha zor dönüyor. tamiri(ayar) çok kolay. kaliperin altındaki ve üstündeki vidaları gevşetiyorsunuz. sonra gevşettiğiniz frene basıyorsunuz , kaliper diski sapa sağlam tutyor. fren kolunu brakmadan o vidaları yavaş yavaş bi aşağıdan ve bir yukarıdan sıkıyorsunuz. yada başka bir ylu var dikkatlice baktığınızda kaliperin içine fren padlerini ve diski görüceksiniz yine aynı vidaları geveşeterek o üçü birbirine değmiycek şekilde tekrar sıkıştıradabilirsiniz . kolay gelsin :)

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
aynı sorun bende de vardı, sıkıntının nedeni büyük ihtimal kadronun esnemesidir, zira ağırlık vermediğimde sürtme olmuyor demişsiniz, tam da benim sorunum. ben sorunu diski balatalar arasında tam ortalayarak değil dış tarafta kalan balataya çok az daha yaklaştırarak çözdüm, bunun nedeni ise ağırlık verdiğinizde esneyen kadronun kaliperi kadronun dışına doğru yarım mm kadar itmesi ve içte kalan balatanın diske değmesidir. diski dış balataya yaklaştırdığımda üste ağırlık binince disk tam ortalanmış oluyor ve sürtme kesiliyor.

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@aliburak

Evet sorumu sadece siz anlamışsınız. Teşekkür ederim.

Bisikletinizi bagaj takılı olarak mı kullanıyorsunuz?

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
rica ederim, arasıra uzun tur için bagaj takıyorum fakat genelde bagajsız kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Kerim BEŞER

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@aliburak
Bu sorun bagaj kullanmaya başladığımda ortaya çıktı. belki bununla bir bağlantısı olabilir diye düşündün.

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
mümkündür zira ne kadar fazla ağırlık o kadar fazla esneme, dediğim gibi diski ortalamak yerine kaliperi biraz içe alarak ayarlarsanız düzeleceğini sanıyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Kerim BEŞER