arka çark ve ayna kol temizlik

Tepki
6
her kese merhaba arka çarları ve ayna kolu nasıl temizlerim valla yağdan dolayı simsiyah olmuş durumda:D yardımcı olursanız sevinirim

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bir kaç yolu var ancak en ekonomik olanı uygun boyda bir fırça ve mazot veya gaz yağı kullanmak sanırım.

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Merhaba

Mutlaka daha profesyonel olan arkadaşlarımda sana, birçok temizleme yöntemi sunacaklardır. Ben sana bildiğin birkaç yolu anlatayım.

Zincir ve dişli grubunu en iyi benzin temizler. Bunun yanında, gaz ve mazotta buna yakın temizleme yapar. Birde sanayide araba parçacılarında bulabileceğin, balata ve motor temizleme spreyleride aynı işi görür.

Benzin , gaz veya mazotla temizlik yaparken bir fırça ve altına koyacağın bir kutuya ihtiyacın olacak. Ama şunu sakın unutma, cantını ve tekerleğini koruyamıyacağın için mutlaka cantı sök. Çünkü cantın üstüne yağlı sıvı akacağı için hem lastiğine hemde cant yanağına değeceği için fren tutman bozulur.

Cant yokken döndüre döndüre fırça yardımı ile dişli ve zincirini iyice temizle.
İş bitince temiz bir bezle her yeri sil, tertemiz ama, kupkuru bir zincir ve dişli oluşacak. Tabi bisiklete binmeden öncede yeniden temiz ince bir yağ ile zincir ve dişlini yeterli şekilde yağla.
Yağlamak için bisiklet tamircilerinde özel spreyler de var.
Benzinle çalışırken, benzinin çok çabuk alev alabileceğini unutma ve çok fazla çıkan buharını da soluma.

Kolay gelsin.
Sevgi ve selamlarımla.

Bixekolik

Daimi Üye
Tepki
193
zincir aparatıyla zinciri cıkartıp onu pılastk kutuda mazot veya gaz yagında bekletp yagın kendısini cozmsıni bekletmen+0,5 &1 no fırçayla ayna kolu arka attırıcıya fırca arbeleriyle temizlemen +temizleikten sonrabasınçlı hava tutman arada kalan pislikleri cıkartır koly gelsın

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Temizlemek için benzin iyi bir madde ancak benzin yağı da çok kolay bir şekilde , tamamen çözdüğü için ve de alev alma riski olduğu için ben tekrar gaz yağı veya mazot öneriyorum :).

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@odin

Bir adet banat marka lavabo fırçası alınır, bulaşık deterjanı alınır, banyoya girilir çarklar yıkanır, deterjan ve fırçayla temizlenir durulanır, temizlik tamamlanana kadar işlem tekrar edilir. benim yıllardır kullandığım yöntem. Gaz, benzin, mazot vs solvent içeren maddelerdir, boya, lastik, plastik aksama zarar verebilirler, fren yüzeylerine rotorlarına şıçrarsa pek hoş olmaz, kötü kokusu da cabası...

Tepki
6
bunları uygulıyacam ve tertemiz olcak hata temizledikten sonra benim koca olanın bir fotarafını forma bırakıyım göz alsın :)hepine tesekür ederim bu arada istedim mrk etim her konuda yardımcı oluyorsunuz

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bulaşık deterjanı ve banat en güzeli evet. benim gibi benzin kullanıp sonra sivri zekalık yapıp ortalığı ateşe verip bacak kıllarını yakmazsın :)

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Bence bütün bunları yaparken de elinde bir eldiven olsun yoksa uzun süre simsiyah ellerle dolaşırsın.

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Kesinlikle en ekonomiği; eline sert bi fırça alıp gaz ile o yerleri sileceksin;) Hiçbişey kalmayacak, pırıl pırıl olacakk GARANTİİİİ;)

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Dişli gruplarının arasında kalan sertleşmiş, yağlı çamur parçalarını çıkarmak için eski bir akor telini kullanabilirsiniz.

Fosil yakıtlarla temizlik yaparken fren yanaklarına gelebilecek yağı engellemek için fren yanaklarını kağıt bantı ile kaplayabilir, işiniz bitip jantı kuruttuğunuzda kağıt bantını söküp zevkle sürüşe başlayabilirsiniz.

Bu arada sabun fikri çok hoşuma gitti. Sabun fikri bana daha çok uygulanabilir görünüyor.

Selamlar..

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
MD 40 isimli sprey ler satılıyor .. onu sıkıyosun hem temizliyor aynı andada yaglama yapıyormus .. Ben kullanmadım ama bulsam hemen 1 tane alıcam ..

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
WD-40 temizlemeyi çok iyi yapıyor ama temizledikten sonra çok az bir yağ bırakıyor.En iyisi wd-40 la temizleyip sonra da yağlamak.

Ginger Fergus

Aktif Üye
Tepki
65
WD-40 kullanıyorum yağlı parçaların temizliği için , bolca sıkıp pası kiri sökmesi için beş dakika kadar bekliyorum sonrasında suyla güzelce duruluyorum. bisiklet için kullandığım küçük havlularla parçaların üzerindeki fazla suyu alıyorum.. kuruduktan sonrada zinciri güzelce würth hhs 2000 ile yağlıyorum..( her hafta düzenli yağlıyorum , her iki yağlamada birde yıkıyorum )

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
Bende aynı gaz yağı ile bir diş fırçası hallediyorum olayı yalnız benim bildiğim gaz yağı boyaya zarar vermez hatta besler ama abiler daha iyi bilir tabi ondan sonra jantları ve özellikle pabuçların bastığı yerleri iyice temizlemek gerek

evrenolb

Aktif Üye
Tepki
71
Motorsiklet zinciri temizlemek için spreyler vardı. Motorsiklette pahallı olmakla birlikte (çok kullanıldığından) harika temizliyordu. Çoktandır bulamıyordum, Istanbul Barbaros bulvarında yeni açılan Hein Gericke'de var. Bir kutu bisiklette bayağı gideceğinden alınabilir. Ben alıp denedikten sonra görüşlerimi yazarım; bekleyemeyenler fiyat konusu problem olmazsa (büyük bir kutu sprey sanırım 10EURO idi) deneyebilrler bence memnun kalacaklardır (ben bunu ve balata temizleyici spreyi tamirat bittikten sonra ellerimin yağını çıkarmakta da kullanıyorum :) ) Kıyabilirseniz bunu zincir temizleme aparatında kullanırsanız (sprey olduğundan kullanışlı olur mu bilemiyorum) bence alınabilecek en kesin çözüm olur.

Bulent

• Beğen
Tepkiler: güray

evrenolb

Aktif Üye
Tepki
71
Arkadaşlar,

Yazdıktan sonra internetsayfalarına baktım, İzmir'de de mağzaları var Motul 10€ Gericke 5€ (400ml)

Bulent

Servet Gungoren

Aktif Üye
Tepki
36
gittim abi yeşilbisikletten zincir sökme aleti aldım sonra söktüm zinciri kapkaraydı sonra attım tiner dolu kaba biraz ovaladıktan sonra pırıl pırıl oldu

(link)

ve sonra hafif tinerli bezle ön ve arka dişlileri araları da dahil temizledim. en sonada zinciri taktım o temiz haliyle bide würth marka yağ sıktım sürüşe hazır hale geldi bundan sonra zingir kara hale geldiğinde böyle yapcam he bide zincirin baklalarında sökmek için bitanesini siyah renkle işaretlemişler ben başka bir bakladan söktüm ama bundan sonra doğru bakladan sökcem tavsiye ederim tiner dolu kapta yıkama şeklini..
(link)
(link)

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
güzel olmuş bendede xtr zincir var krom kaplama gaz ile temizleyince gıcır gıcır oluyor