Arka bagaj heybesine para vermeden kendim çözüm ürettim. :)

mertceo

Forum Demirbaşı
Tepki
103
Bisiklet
Salcano
Selamlar.

Gerçekten aklımda arka bagaj ve çift taraflı heybesi vardı eşyalarımı koymak ve turlara çıkmak için çanta taşıyıp sırtımı ağrıtmamayı düşünmüştüm. Ancak fiyatları hakkında bilgim yoktu, neyse bugün öğle saatlerinde gidip arka bagaj taktırdım çanta sordum 70 tl'den başlıyor 200 tl'ye kadar çıkıyor. Yahu dedim bisikletçi tanıdık ama kazık fiyatları görünce eve ulaşıp bir kaç alışveriş sitelerine baktığımda aynı sonuçları görünce hevesim kırıldı, oturdum ne yapabilirim diye düşündüm. Ve çanta satışı yapıyordum. Nike modelli lacivert ve kırmızı olarak çift fermuarlı elimde kalan 50 kadar çantadan sonra aklıma yapabilir miyim diye düşündüm ve işe koyuldum.

Sonuç;

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/t1.0-9/10305331_10203163930972778_2439176019445966861_n.jpg

https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/t1.0-9/10271647_10203163931692796_1769554113679997487_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/t1.0-9/10372259_10203163997934452_7895390119155725528_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/10390456_10203163997574443_3905986716131121439_n.jpg

Denge problemi yok. Ters yatırdım yan yatırdım üstüne bindim sürdüm test ettim her hangi bir yan etkisiyle karşılaşmadım. Çanta su geçirebileceği için altına kargo poşetlerinden naylon döşedim. Ayrıca yağmur yağmaya karşı üstüne naylonla aynı şekilde kapatıp yağmurdan da kurtulacağım güzel bir yöntem yaptığımın farkına vardım gerçekten... Netten baktım 100-200 tl gibi rakamlar ve bu çanta kadar var yok. Adamlar tam otursun diye ayarlamış ben ise güzelce 2 taraftan ip ile bağlayıp 1'i sele altı diğeri bagaja on numara oldu.

Amatör gibi gelsede doğrudur amatördür, elimden geldiğince kendin pişir kendin ye şeklinde yaptım...

Benim işimi görecek kadar şekilde ben bu çantayı koydum içine de bayağı eşya koyabiliyorum... Renk olarak kırmızı biraz absürt kaçıyor gibi gözükse de bir problem yok. Laciverti de mevcut onuda koyacağım problem yok... Kalkıpta normal çantaya 200 tl vermenin bir anlamı yok benim için. Öğrenci adamız. :D :evil:

Saygılar,
Esen kalınız.

Scudo

Metehan D.

Üye
Tepki
93
Bisiklet
Salcano
10 numara olmuş. Kırmızı rengi de trafikte dikkat çeker daha iyi olmuş. Yalnız bagaja tam olarak nasıl bağladınız detaylı bir foto var mı?

mertceo

Forum Demirbaşı
Tepki
103
Bisiklet
Salcano
@Metehan D.

Formamın, bisikletimin, kaskımın ve giyinişim genelde mavi beyaz lacivert türevleri olduğu için çantanında laciverti mevcuttu ancak bunu yapmak istedim değişiklik olsun diye. :)

Teşekkür ederim.
Toplamda 30 cm iple bağladım. :) Yoktur bile 30 cm.

Birisi sele altına doğru bağladım çantanın içinden alt kısmından makasla deldim ve içinden ip geçecek şekilde seleye doğru çıkartıp bağladım. Çantanın içinde kalan ipide düğüm edip çıkmaması için sıkıştırdım. Diğer tarafı da arka tarafıda aynı şekilde yaptım bagajın arka stop led takılan 2 deliği var oralardan geçirerek bağladım. Hepsi bu kadar. :)

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
kısa süreli güzel çözüm olmuş, bende bel çantamı gidona sarıp gidon çantası olarak kullandım bir süre :) ama heybeler veya günlük kullanım bagajlar dikiş yapısı ile uzun süre dayanım sağlar. sağlamlık harici kullanım kolaylığı da var. mesela topeak modeli bagaj ve çantalar kızak sistemi ile birbirine geçer, tek hamlede takılı ve çıkarılır. bisikleti bir yere kitlediğinizde çantayı tek hamlede elinize alıp gidersiniz. yinede dediğim gibi kısa süreli ve kişiye göre güzel ve pratik çözüm olmuş sizinki.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Açıkçası ucuz heybelerin sizin kullandığınız çantalardan pek de bir farkı yok.
Sizin iple bağladığınız yere, kayış ve bagaja sabitleyecek bir toka parçası takıyorlar o kadar. Bunu amatör olarak siz de yapabilirsiniz.

Aynı çantadan 2 tane alıp, yanlara takılacak şekilde, yukarıda bahsettiğim gibi tutturabilirsiniz.
Alacağınzı 70 liralık heybelerden çok daha ucuza gelir ve daha güzel olur.

Fakat fiyat arttıkça, sabitleme mekanizması vs. geliştiği için, çok daha kaliteli heybeler çıkıyor ortaya.
Gerek var mı onlara, belki de yok. Ama yine de, eğer ciddi anlamda turlara çıkılıyorsa sizi yarı yolda bırakmayacak, daha kaliteli ekipmanlara geçmek gerek.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
"kendin yap" olayının tadını hiçbirşey vermez.güzel çalışma.
bu gün yarın bu yetmeyip heybe bakıcam derseniz ebay'a bakın.
TR'de 150-200 tl arasındaki heybeler orda 80-90 lira haberiniz olsun ;)

mertceo

Forum Demirbaşı
Tepki
103
Bisiklet
Salcano
@UtkuSener

Kısa sürelimi uzun süreli mi bilemiyorum. Pedal istanbul olarak bugün +70 km yol kat ettik. Ve bir problem yaşamadım çantada doluydu. Bayağı işe yaradı gerçekten. :) Daha da iyi deneme şansım oldu biraz daha profesyonel hale getirirsem problemsiz kullanacağımı sanıyorum, hoş şuanda da bir problem yok ya.. :)
Teşekkür ederim. Tavsiyenizi dikkate alacağım.

@Gökhan Toros

Evet o mekanizmayı çözebilirsem yani terzi falan yapabilecek durumda olursa neden olmasın. Tokalı sistemi.
Ayrıca yanlara dediğiniz gibi uzun tur heybe tarzı denedim elimde dediğim gibi bu çantaların satışını yaptığım için (eskiden)
deneme yanılma yoluyla çalıştım ancak biraz büyük geldi haliyle; sol lastik kapıyordu bende direk üste çıkarttım böylesi daha iyi oldu gerçekten bel ki görüntü açısından biraz göz bozabilir ancak bayağı iş gördüğünü bugün ki +70 km'lik turda anlamış oldum... :) Teşekkürler.

@kivilcimb

Evet hocam, gerçekten tadını hiç bir şey vermiyor. Hazır alsam bu kadar zevk almam. :)
Şuan için yeteceğini var sayıyorum. Yetmezse dediğiniz gibi ebay veya aliexpress türevi sitelerle ufak çaplı haşır neşirliğim var. Bol bol sipariş geçiyorum ara sıra. :)
Dediğiniz öneriyi az buçuk biliyorum; öyle yapmaya çalışırım.

Herkese teşekkürler.
Sevgiler,
Esen kalınız.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Toros

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
Güzel bir çözüm üretmişşiniz, iyice sabitleyebildiyseniz sıkıntı yok.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Sabitlemek için ip yerine kancalı bagaj lastiği kullanmanızı öneririm. Güzel olmuş.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
yazında heeybesiz omuyooooor çıldr cm:D çanta ayrı drt

mertceo

Forum Demirbaşı
Tepki
103
Bisiklet
Salcano
@Gürkan Ç.

Güzelce sabitledim, teşekkürler. Bayağıdır turlarda kullanıyorum bir problem yaşamadım şuana kadar. Umarım yaşamam da. :)
Bayağı malzeme de alıyor.

@Birhan K.

Şuan ip iş görüyor kancalı problem çıkartabilir. Çukurlarda yırtabilir çantayı ayrıca genlediği için falan büyük problem çıkartabilir bana. Böyle daha iyi. Hem iplerde gözükmüyor. :)

@İsa İhsan Akdoğan

Evet çanta büyük dert. Ter oluşturuyor sırtta, ağrı vesaire sorunları bol bir şey. :)
Ancak düştüğümüzde bir nebze de koruma kalkanı oluşturduğu bir gerçektir...

@Muhammet YILMAZ

Evet, teşekkürler. :)

@Tayfun BAKIR

Teşekkürler. :)