Arka attırıcı..

Tepki
0
arkadaşlar saLcano bisikLet aLdm ..arka attırıcı shımano tourneydi..2 gün içinde attırıcı eğrildi..vites ayarLarı kaydı..attırıcı 1. viteste jant telinin arasına girio..bn bu attırıcıyı değiştrcm..hangi attırıcıyı aLmamı önerirsiniz..??

Scudo
Tepki
0
BiLmiorm Dostm..=) attırıcı değişck işte..hangi attırıcıdan aLayım şimdi??

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
doğru yere konu açarak ve biraz daha forumu okuyarak olabilir bence ;)

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
aynı modelde attırıcı al derim.Diğerleri biraz daha tuzlu.
Bu arada geçmiş olsun

Tepki
205
alivio yada acera daha saglam ve isini gorur zinciri kontrol et aktarıcıyı tellerin arasına zincir sokabilir...

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Konuyu Atölyemiz'de açsaydın keşke. Tourney'i ben 4 yıl kullandım. Muhtemelen farklı bir etken vardır. Daha ince yapıda olan TZ modeli var yeni taktırdım eski bisikletime ama çok kullanma fırsatım olmadı.
Tourney'in fiyatı 15 TL. Jantlarına zarar vermeden al bence.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Ben 3 senedir tourney kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım şuana kadar.Eğer bir anda 7 den 1e geçirdiysen yada zinciri çapraza düşecek şekilde kullandıysan bu gayet normal!

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
1-2 sene tourney kullandım. daha sonra altus kullandım. ve daha sonra lx kullanmaya başladım. sadece tourney ve altus arasında bile çok rahatlıkla hissedeceğin farkı yaşadım. önceleri pek gerek yok gibisinden düşünürdüm fiyatı yüksek rakamlı ve daha gıcır markalı kompenetlere :). fakat farkı gerçekten değiştirince hissediyorsun. tourneyde yaşadığım sorunların biçoğunu altus da yaşamadım. lx de ise (yaklaşık 3-4 ay oldu) daha hiçbir sorun yaşamadım. gayet sağlam ve konforlu çalışıyor. şimdi diyeceksinki ne konforu arkadaş :) açık söylemek gerekirse bu konfor meselesi benim çok kafamı karıştırırdı. ne konforu??. 1-2 kere denemeyle bunu farkedemezsin. sana tavsiyem önce kendi bisikletinle bi arazi-asfalt deneme sürüşü yap. ama hisset. daha sonra en azından bi altus sistemli bisikletle aynı yollardan git. vitesi bol bol kullan. ne demek istediğimi anlayacaksın :) tourney'e 15 tl verme, git altus a 25 tl ver sağlam olsun. 10 tl için sıkıntı yapma. bi hafta internete takılma veya 5-6 kutu kola az iç :) teşekkür butonuma yüzlerce kez basmak isteyeceksin :p :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdullah Hakkı

Kesinlikle katılıyorum. Aradaki fark gerçekten dişe dokunur seviyede. 10TL'lik fiyat farkı sürüş zevki olarak geri dönecektir.

Rcx

Üye
Tepki
19
İsim
Kaan
Bisiklet
Bianchi
Arka attırıcım kırıldı. Markası Shimano, modeli ise Tourney. Su 1502940709079527571721.jpg an çok sinirliyim bir tane çocuk bisiklet sürerken inadına inadına bisikleti üzerime sürdü. E haliyle çarptı. Arka attırıcıya geldi. İndim baktım, bir şey yoktu. Daha sonra arkadaşlar çağırdı, gidiyorlardı. Ben de hiç vites değiştirmeden dikkatlice arabaya koydum bisikleti.
Eve gittim, başka birisi aradı beni, gel dağlara çıkalım diye. Ben de tamam dedim. Onlara doğru giderken düz ve asfaltlı yolda vitesi yavaş yavaş 5'ten 7'ye doğru attım. Tam 7'ye attığım sırada arka attırıcıdan bir ses geldi çatır çutur. Bir baktım ki kırılmış. Tam da çocuğun çarptığı yerden. Fotoğraflarda da göründüğü gibi. Bu işin oluru nedir, şimdi ben Shimano'nun aynı modelini ne kadara alırım, yardımcı olabilir misiniz?

Dosyalar

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Rcx galiba şundan sizinki (link) 30-40 liraya mal olur. Kısa bacak ve uzun bacaklı olmak üzere 2 model oluyor, uzun bacaklı alacaksınız. Uzun bacaklılar Sgs, kısa bacaklılar gs diye geçer. Aradaki fark zincirin geçtiği makaraların arasındaki uzunluk.

• Beğen
Tepkiler: Rcx ve kapluj

OnurYollarda

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Onur
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mustafa Zeybek peki kısa uzun etkisi nedir? Uzun alırsak zincir kısa kaldığından o da mı değişmek zorunda yoksa kısa uzun başka etkisi var mı sürüşe?

• Beğen
Tepkiler: Rcx

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Prometheus şu konuyu okursanız anlarsınız (link)
Aktarıcının tek görevi vites değiştirmek değildir, aynı zamanda zincir uzunluğunu da ayarlar ( vites değiştirirken aktarıcının pozisyonunu hayal edin ) her vites sisteminde dişli kapasitesi vardır. Bu dişli kapasitesi zincirin uzunluğunu direk etkiler.

Kafanızda 2 bisiklet canlandırın. İkisi de vitessiz fakat birinde diş sayısı daha fazla. yani zincir uzunluğu daha çok. Şimdi 10lu ruble hayal edin (arka aktarıcı yok) rublenin en küçük yaprağındaki zincir uzunluğuyla en büyük yaprağındaki zincir uzunluğu farklı olacaktır. Zinciri en küçük dişliyle göre ayarlarsan, o zinciri en büyük dişliye takamazsın, kısa gelir. Eğer tam tersi ayar yaparsan bu sefer zinciri en küçük yaprağa taktığında zincir öyle uzun kalır ki bisikleti sürme şansı bile bulamazsın. İşte aktarıcının bir görevi de bu uzunluğu ayarlamak.

Peki uzun bacak kısa bacak olayı nedir?

Eğer vites sisteminde dişli sayısı çoksa zincir doğal olarak daha uzun olacaktır. Misal kısa bacaklı aktarıcı içinden 5 zincir baklası geçiriyorsa uzun bacaklıda bu rakam 2 katına çıkar. Yukarıda verdiğim linkteki yöntemle dişli kapasitesini hesaplayıp uzun bacaklı gerekli mi gereksiz mi anlaşılır.

Peki bacak uzunluğunu yanlış seçersek ne olur?

(muhtemelen) kısa bacaklı alman gerekirken uzun alırsan zincir gereksiz uzayacağı için zincir gerginliği sıfıra vurur, sürekli zincir atar, sistem düzgün çalışmaz.

Uzun alman gerekirken kısa alırsan da zincir kısalacağı için zincir en büyük dişliyi saramayabilir, yani en büyük dişliyi kullanamayabilirsin. Diyelim ki kullanabildin, bu sefer de zincir çok gergin olacağından aktarıcın kırılabilir, zincirin kopabilir, kadro kulağın yamulabilir... :kahve:
Not: hayatımda kısa bacaklı aktarıcı kullanan dağ bisikleti görmedim.
@Rcx siz bu yazıyı hiç okumayın, direk uzun bacaklı alın. Kafanız karışmasın :D

Rcx

Üye
Tepki
19
İsim
Kaan
Bisiklet
Bianchi
@Mustafa Zeybek
Peki bunun bir veya iki üst modeli nasıl olur? Maximum butcem 120 tl.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Rcx 21 vites olduğu için çok seçenek yok. Altus ve acera kullandım arka aktarıcıda, değdiğini söyleyebilirim. Altus bakabilirsiniz. Benimkini 60 lira gibi bir şeye almıştım tavsiye ederim (link)

• Beğen

Rcx

Üye
Tepki
19
İsim
Kaan
Bisiklet
Bianchi
@Mustafa Zeybek çok teşekkür ederim, Shimano'dan başka var mıdır aynı fiyatta ama daha iyisi? Mesela Sram hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Rcx bir sürü kişiye sram shimano sorusunu sordum. Genel kanı fiyat performans olarak shimano' nun önde olduğu. Kaldı ki shimano vites kolu kullanıyorsan aktarıcılar sram olamıyor.

• Beğen