Arka aktarıcı sorunu

Tepki
29
Arkadaşlar geçen gün bisikleti söktüm bi güzel banyoda sabunla v.s ile yıkadım.bisiklet kuruduktan sonra lastikleri taktım .ama arka vitesi en yumşağa getirince arka attırıcı janta değiyor.sizce sorun nerde olabilir.benim takışımdamı br sorun var.yoksa arka attırıcı mı yamuldu?

• Beğen
Tepkiler: Bahafan
Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@can bülbül

Eğer bisikleti sökmeden önce o bölgede bir darbe olmadığına emin isen lastiği tam düz takamamışsındır.Lastiği sökmeden önceki durum şüpheli ise :) (yani darbe alma durumu var ise) sırasıyla kadro kulağına bak ,aktarıcının bacağına bak bunlarda yamukluk olabilir.Aktarıcının bacağı sadece bir yada iki tele değiyor ise o telleri de kontrol et sorun o jant tellerinde olabilir(gevşemiş yada eğilmiş).O kadar anlamıyorum dersen aktarıcı ve kadro kulağını gösterir şekilde arkadan bir fotoğraf eklersen daha iyi yardımcı olabiliriz.....

ömer korkmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
258
Aynı sorun benim şehir bisikletindede vardı. Aktarıcının bacağı yamulmuştu ve tellere sürtüyordu.Elimle ters tarfa büktüm .Şuan gül gibi geçinip gidiyoruz. Ancak benim bisikletin arka aktarıcısı darbe almıştı. Ferhat abi de çok güzel açılamış olası durumları.

• Beğen
Tepkiler: can bülbül
Tepki
29
@ferhat köse
öncelikle cevapladığınız için teşşekürler...

Sadece bazı tellere değiyor.Galiba hem arka attırıcıda bir yamulma oldu hem de arka vites attırıcıda.Attırıcıyı biraz ters yöne doğru yamulttum .lastiği söküp biraz daha düzgün taktım şimdilik sorun gitti.ama jantım yamulmuş biraz.bisikletçime götürecem yarın .

Tepki
71
Aynı sorun bende de baş gösterdi. aramaya inandım ve bu topic i buldum. :)

Konuya gireyim,
Bir süredir sadece ruble 1. dişlideyken olurdu.(tık tık tık şeklinde çok hafif bir temas.)

Bikaç gün önce bir tur binmek isteyen birini kıramadığım için verdim. o da düştü. kendisi kaldırıma çıkmak isterken becerememiş ve arka teker havaya kalkmış. rubleye darbe alıp almadığını filan hiç bilmiyorum. olmadı diyor ama.

şimdi 2. dişlideyken de oluyor. hatta artık tekerin dönmesine engel olacak kadar temas halinde. attırıcıyı elimle janttan uzaklaştırabiliyorum ama bırakınca tabi yeniden aynı yerinde. attırıcının üzerindeki vidalarla filan uğraşsam çözebilir miyim bu sorunu acaba? ayrıntılı resimlerini koyuyorum. inş yeni aktarıcı almama gerek kalmadan çözerim bunu. param yok çünkü :(

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Sana anlattığı basamakları izleyerek, yapacağın olay attırıcının büyük çarkı ile istediğin vites çarkının hizzasını eşleştirebilirsin. En küçük çark, en gevşek tel konumuna geliyor.
3 basamak var: kablo gerginliği(arttırırsan attırıcı daha çok ilerler), kadro kulağına bağlı vida(döndürdükçe attırıcının çarkının açısı değişiyor) ve yüksek düşük limit vidaları - en küçük çarkta yüksek limit vidasıyla, en büyük çarkta düşük limit vidasıyla ayarlıyorsun. Ayarın fonksiyonu, tel gerginken hareketini sınırlayarak gitmesi gerekenden bir küçük vites konumuna yaklaşmasının önüne geçmek veya tel gevşekken seçtiğin vitesten daha düşük viteste konumlanmasına karşı ayarlamak, diyebilirim.
Zincirini kumluyken kullanmanı da tavsiye etmem. Yazdığım bir öneri var bu konuda.
Neredeyse yaz geldi, bir kere temizledikten sonra çamura girmedikçe bisikleti temiz kullanabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Daytona

emrhngkdmn

Üye
Tepki
2
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
attırıcıyı düzeltmeden önce arka rubleyi temizlemeni tavsiye ederim bayağı kirli :D

Tepki
7
İsim
Metin Burak Özçelik
Bisiklet
b'Twin
Elimle biraz zorladım ama düzelmiyor acaba aktarıcımda mı yamukluk var yoksa kadro kulağında mı ?

Dosyalar

Mks3866

Üye
Tepki
0
İsim
Mikail
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Klasik
@Ferhat Köse selamün aleyküm benim arka mekanizma direk jantın icine girdi normal giderken ne yapmam lazım şuan çıkardım ama aşırı ses var vites attığım zaman geri girecek diye atamıyorum mekanizma değişmesi mi lazım

Osman2302

Üye
Tepki
206
İsim
O
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mks3866 aynı sorunu geçenlerde ben de yaşadım. Kadro kulağı yamulmuş. Düzeltince geçti.

• Beğen
Tepkiler: Mks3866

Mks3866

Üye
Tepki
0
İsim
Mikail
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Klasik
@Osman2302 nasil duzeltebilirim pedal çevrildiğinde mekanizma ileri geri gidiyor ve cit cit ses geliyor

Osman2302

Üye
Tepki
206
İsim
O
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Evde düzeltmek pek mümkün değil gibi ayrı bir aparat var bu iş için. Ancak piyasada bulunan bir kadro kulağı ise alıp değiştirmek daha mantıklı. YouTube da kadro kulağı değiştirme ile ilgili bikac video vardı ordan bakıp yapabilirsiniz.

EFE41TR

Üye
Tepki
0
İsim
Efe41TR
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ARKADAŞLAR PEDALI CEVIRDIGIMDE ARKA ATTIRICI YUKARI GELİYOR ÇARKLARDAN BİR TANESİ BÜYÜK NE YAPMAM GEREK ÇARKI KÜCÜLTEYIM MI?¿

EFE41TR

Üye
Tepki
0
İsim
Efe41TR
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu Sağol abi çarka demir değiyornuş şuan ayar yapamıyorum ayar vidası arkadan dönüyor sıkamıyorun

Kadıköylü

Aktif Üye
Tepki
69
İsim
Soner
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba ustalar 5 ve 6 viteste takır aşağı yukarı inip çıkıyordu ayar yapmak istedim ama böyle bir sorun ile karşılaştım çözemedim yardımcı olursanız sevinirim.

Taha_

Üye
Tepki
166
İsim
Taha
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.463
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Telin ön bölümü koldan çıkmış olabilir eğer video da kolla vites değiştirmenize rağmen vites değişmiyorsa.

tahakoçak

Üye
Tepki
60
İsim
Taha KOÇAK
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Videodan çok bir şey anlayamadım. Vites 7'de sabit mi kalıyor?
Eğer kalıyorsa tel çok gevşektir. Ayar kısmından gerilerek sorun çözülebilir.