Arka aktarıcının yamulması

Tepki
26
Arkadaşlar dün 50 km bir turun ardından eve giderken yaklaşık 5 dk kadar bir mola verdim. Ardından pedal atmaya başladğımda ilk önce bir sürtme sesi geldi, ardından vites değiştirdiğim anda arka aktarıcı yamuldu ve zincir inanılmaz bir şekile girdi :S bisikletimde tourney sistem var, bisiklet hala garanti kapsamında. acaba servis bu sorunu karşılar mı ? çünkü durduk yere olan bir olay.

Scudo

Cem Kılınç

Daimi Üye
Tepki
201
servisin karşılayacağını sanmıyorum çok maliyetli bir parça değil kadro kulağınızda sıkıntı yoksa kendiniz bile alıp takabilirsiniz.
tabi önce servis olayını bir sorun derim.

• Beğen
Tepkiler: ANIL SÜLÜN

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
Geçmiş olsun.
Önce tabiki garanti kapsamında ise sevise gidin.Kullanıcı hatası değilse mutlaka yardımcı olurlar.Bazen parça değişimine yarı fiyat istiyorlar. Böyle bir teklifte bulunurlarsa arka aktarıcının daha üst modelini tercih edin.Rahat edersiniz.
Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: ANIL SÜLÜN

YoungCrew

Üye
Tepki
0
İsim
Enes
Bisiklet
Bianchi
Arkadan birisi carpti buna ve bu janta vurdu bulunduğu konumdan 180 derece ustune gitti yani bulunduğu konumun ustunde bir hizada sonra bunu eski yerine getirdim bisiklet gidiyordu ama ses çıkarıyordu . Sonra bugün vitesi 1e çektim yine janta takildi sonra kulak janta vurmaya basladi arka teker kitlendi ben bunu alip sıktım ve eski haline getirmeye calistim ama hala yamuktu gidiyordu ama hala ses cikariyor ve hala yamuk.

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar. Keskin bir dönüşde kumlu yerden gidince kayıp düştüm ve aktarıcının üzerindeydi. Şort vs. hiç bir sıkıntı olmadı. Dizimde kocaaaman bir daire oluştu. Fakat bu aktarıcı niye böyle olduğunu çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Üstüne düştüğünüzden şüpheleniyorum. Aktarıcının ayarı da kaçmış olabilir

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Üstüne düştüm ve yere çarptı.

Thranduil

Daimi Üye
Tepki
385
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Brompton
Aktarıcıdan ziyade kadro kulağı yamulmuş. Kulağın yenisi takılarak çözülebilir.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve :DDD

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Kadro kulağı yamulmuş. İlla değiştirmeye gerek yok, işini bilen bir servise götürürsen yamukluğu düzeltirler. Kulak çok kalitesiz bir malzemeden yapıldıysa tabii ki kırılma riski var, kırılırsa yenisi ile o zaman değiştirirsiniz.
Vites aktarıcının yapısında bir yamulma vs yoksa kadro kulağı düzeltildikten sonra sorunsuz çalışması lazım.
Benim kadro kulağı kaç defa düzeltildi sayısını unuttum, ama henüz kırılmadı.

Tepki
143
İsim
cemal akgül
Bisiklet
b'Twin
kulak yamulmuş vites ayarı tutmaz İngiliz anahtarı ile çok fazla baskı yapmadan düzelt ve diğer açıyıda kontrol et yani tekere her acıdan pararel olmalıdır

aslında bunun kontrol ve düzeltme aparatı var fakat bisikletçilerde maalesef yok eğer iki telliye gelebilirsen bende var düzeltiriz

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cemal akgül
Sağolun. O yöntemi deneyeceğim. Olmazsa yenisini alacağım.

grevıl

Üye
Tepki
62
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Kadro kulağına kadro kulağı düzeltme aparatı haricinde hiç bir aletle kesinlikle dokunmayın. Bu arada bahsettiğim alet bu:

Kadro kulağı eğer popüler bir marka/model bisiklete sahip değilseniz çok zor bulunan bir şeydir. Onu bi kere kırdınız mı aylarca bisikletsiz kalabilirsiniz. Ta Çin'den yan sanayi üretimini zar zor bulup da getirtebildim, tecrübeyle sabittir. Size tavsiyem arka aktarıcınızın üzerine şundan takmanız. Çirkindir filan ama herhangi bir kazada kadro kulağınızı kurtarır. Bisikletin her şeyi tamir edilir, yedek parçası bi şekilde bulunur, ama zor bulunan bir kadro kulağı bütün bir yazı bisikletsiz ya da en azından vitessiz geçirmenize sebep olabilir. Amman dikkat.

Size bi güzellik daha yapayım, diyelim ki her şeye rağmen zor bulunan kadro kulağınızı kırdınız. İşte o zaman şu aşağıdaki "idareten" bisikletinize takabileceğiniz kadro kulağını alıp yeni kulak gelene kadar kullanabilirsiniz. Malesef bunu ayarlaması da ayrı bir dert olacaktır muhtemelen. Aliexpress'de var:

Son düzenleme:

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Alyanı alıp aktarıcının monte edildiği yere sokup hafifçe kastırıyorsun ve kadro kulağın ilk günkü kadar düzgün oluyor. mutlu son :D

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Konuyu hortlatiyorum

Sabit kadro kulagi yamuk bir arkadaşımın kadro çelik fatbike zincir sürçmesi ve vites geçiş problemleri var onu düzeltiriz ama kırılır dediler kırılsa kaynaklmiı olacak sanayide kim uğraşır carraro servis hallederimi5 bin lira para verdi aldı rezillik20210609_154945.jpg20210609_154935.jpg

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu hortlatiyorum

Sabit kadro kulagi yamuk bir arkadaşımın kadro çelik fatbike zincir sürçmesi ve vites geçiş problemleri var onu düzeltiriz ama kırılır dediler kırılsa kaynaklmiı olacak sanayide kim uğraşır carraro servis hallederimi5 bin lira para verdi aldı rezillik266524 dosyayı görüntüle266525 dosyayı görüntüle
Bir üst mesajda belirtiğim yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu aktarıcıların kulağı kırılınca komple aktarıcı değişiyor ama çok pahalı değil 100tl civarında bir ücreti var zaten.

• Beğen
Tepkiler: hasanben

bis212

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kadro kulağına kadro kulağı düzeltme aparatı haricinde hiç bir aletle kesinlikle dokunmayın. Bu arada bahsettiğim alet bu:

Kadro kulağı eğer popüler bir marka/model bisiklete sahip değilseniz çok zor bulunan bir şeydir. Onu bi kere kırdınız mı aylarca bisikletsiz kalabilirsiniz. Ta Çin'den yan sanayi üretimini zar zor bulup da getirtebildim, tecrübeyle sabittir. Size tavsiyem arka aktarıcınızın üzerine şundan takmanız. Çirkindir filan ama herhangi bir kazada kadro kulağınızı kurtarır. Bisikletin her şeyi tamir edilir, yedek parçası bi şekilde bulunur, ama zor bulunan bir kadro kulağı bütün bir yazı bisikletsiz ya da en azından vitessiz geçirmenize sebep olabilir. Amman dikkat.

Size bi güzellik daha yapayım, diyelim ki her şeye rağmen zor bulunan kadro kulağınızı kırdınız. İşte o zaman şu aşağıdaki "idareten" bisikletinize takabileceğiniz kadro kulağını alıp yeni kulak gelene kadar kullanabilirsiniz. Malesef bunu ayarlaması da ayrı bir dert olacaktır muhtemelen. Aliexpress'de var:

Bisikletimin kadro kulağı hafifçe sayılabilecek şekilde içe doğru eğilmişti, allen anahtarı ile göz kararı düzellttikten sonra vites aktarıcı ayarlandı ve şu an sorunsuz çalışıyor. Uzun vadede kırılma riskinin artması dışında başka bir risk yok heralde?

Arka aktarıcıya takılan korumayı görmüştüm daha önce, kadro kulağı yamulduktan sonra araştırınca. Ama çevremde hiç bir bisikletlide bunu görmedim ve bende acaba bir sakıncası mı var? ( bisiklet genişliğini arttırıyor bir yerelere takılabilir? ) diye düşündürdü. Bu parça arka tekeri söküp çıkarmayı zorlaştırır mı ya da?

• Beğen
Tepkiler: hasanben

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Bir üst mesajda belirtiğim yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu aktarıcıların kulağı kırılınca komple aktarıcı değişiyor ama çok pahalı değil 100tl civarında bir ücreti var zaten.
Cevap için teşekkürler ancak bu sabit kulak satılan bir parça değil kadroya bağlı