Arka aktarıcı problemi

MertCanT.

Üye
Tepki
5
Arka aktaricidaki telin ucundaki şeyi Yanlışlıkla kopardım bir problem olur mu yardımlarınızı bekliyorum.

Scudo

bkagan

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
Salcano
o ucunda ki şey telin uç kısımdan başlayarak dağılmasını engeller... taka bilirseniz güzel olur... yok takmazsanız çok problem olmaz.

• Beğen
Tepkiler: MertCanT.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Bantla, tutarsa lehimle, ondan birşey olmaz sadece telleri toplu tutuyor.

• Beğen
Tepkiler: MertCanT.

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Herhangi bir bisikletçide bulabileceğiniz yüzükler onlar. Orada olmalarında fayda var. Yoksa uçlarının açılması muhtemeldir.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O tellerle oynamadığın sürece sorun olmaz. Benim hiçbirinde yok ve sorun olmuyor.

Selo tek

Üye
Tepki
0
İsim
Selim
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar bisikletim 26 inc ona 28 inc bitane elektirikli bisiklet kiti monta ettim zincir birden gevsedi anlamadim arka altariciyida degistirdim gevsekli lastigin buyuklugunden kaynaklimi yoksa neden olabilir yardimci olursaniz seviniriM

IMG_2703.jpeg

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Merhabalar bisikletim 26 inc ona 28 inc bitane elektirikli bisiklet kiti monta ettim zincir birden gevsedi anlamadim arka altariciyida degistirdim gevsekli lastigin buyuklugunden kaynaklimi yoksa neden olabilir yardimci olursaniz seviniriM

315166 dosyayı görüntüle
Önclikle arka aktaricinn teli bagli degil arti görünürde de yok.
Altdaki fotografda kirmizi icin aldigim yerden isikli bir yerde daha net görünen bir kac foto cekip atarsan daha iy olur . En önemlisi baglati yerinden vs... Senin attigin fotografda siyah rekten baska hic bir sey belli olmuyor.
Tek belli olan Telinin olmamasi ve sanki arkatrici da yanlis takilmis gibi duruyor.

IMG_2703.jpeg

Selo tek

Üye
Tepki
0
İsim
Selim
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aktariciyla beraber telide degistirmek istedim tel onun icin yok ama telle bi alakasi olacagini sanmam tekeri degistirince oldu eski tekerle tekrar denedim ama sonuc degismedi anlamadim Yeni fotograf atacagim tekrar

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Aktariciyla beraber telide degistirmek istedim tel onun icin yok ama telle bi alakasi olacagini sanmam tekeri degistirince oldu eski tekerle tekrar denedim ama sonuc degismedi anlamadim Yeni fotograf atacagim tekrar
Bende zaten Telden öyle duruyor diye bir sey yazmadim, telden olmadigini bende biliyorum sadece tel takili degil diye yazdim.
Benim hatayi yazdigim yer sadece tahminen aktaricinin yanlis baglandigi idi, onuda kesin bir sey diyemedim cünkü atiginiz foto da hic bir sey belli olmuyor dedim.

Selo tek

Üye
Tepki
0
İsim
Selim
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
IMG_2718.jpegIMG_2718.jpeg
Suan tekrar kontrol ettim Zincirdeki o eski gevseklik gitti ama aktaricidaki kucuk disliler birbirine surtuyo ama sanirsam buda tekeri buyultugum icin bi iki bakla eksiltirsem zincirden duzelir diye dusunuyorum siz ne dersiniz

Dosyalar

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.202
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Zin
315192 dosyayı görüntüle315192 dosyayı görüntüle
Suan tekrar kontrol ettim Zincirdeki o eski gevseklik gitti ama aktaricidaki kucuk disliler birbirine surtuyo ama sanirsam buda tekeri buyultugum icin bi iki bakla eksiltirsem zincirden duzelir diye dusunuyorum siz ne dersiniz
Zinciriniz uzun. Teker ölçüsü ile ilgisi yok bunun , tekerin merkezi aynı yerde.

Önce zincir ölçünüzü ayarlayın. Aktarıcıdan geçirmeden, aynakol ve kasette en büyük dişlilerden geçirip bolluğunu alın. Uç uca getirdikten sonra +2 bakla daha ekleyip, kısaltın.

Sonra aktarıcıyı monte ederken kadro kulağındaki çıkıntı ile aktarıcı braketinin çıkıntılı kısımları birbirine tam olarak temas etmeli aşağıdaki gibi. Sonra zinciri geçirirsiniz.

Screenshot_20240228_212030.jpg

Selo tek

Üye
Tepki
0
İsim
Selim
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Doğrumu anladım aktarıcıyı takmadan en büyük dislilelrden gecirip zincir ayarı yapmam gerek

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Youtube'da bu konularla ilgili binlerce video var. Izleyip ne yapmak gerektigini ogrenebilirsiniz.

• Muhteşem
Tepkiler: Murat Cömez

Selo tek

Üye
Tepki
0
İsim
Selim
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Baktim ama Detayli anlatim bulamadim bu islerdede biraz acemiyim

Tepki
9
İsim
Berkant Öztürk
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konu sahibi hakkıni helal etsin, ben malesef konu açamıyorum.
Carraro big 2712 bisikletime bafang mid elektrik destek kiti aldım. Aktarma sistemi shimano deore 6100. 12S ince tip zinzir bafang motorun krank dişlisine uyum sağlamadı, 10S kalın zincir oluyor, kullansam diğer aktarıcı, kaset için sorun yaratırmı.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
12S ince tip zinzir bafang motorun krank dişlisine uyum sağlamadı
"Krank dişlisi" aynakola bağlı olan dişli, yani "ön dişli" anlamına geliyor. Sen "krank dişlisi" ile teker üstündeki dişliyi, yani ön dişliyi kastetmişsin sanırım.

Destek kitinin tekerinin üstünde kaç adet dişli çark var? Kumpas ile dişli kalınlığını ölçersen uzun ömürlü ve verimli bir sistem önerebilirim hem zincir hem ön dişli olarak.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Berkant Öztürk
Tepki
9
İsim
Berkant Öztürk
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
"Krank dişlisi" aynakola bağlı olan dişli, yani "ön dişli" anlamına geliyor. Sen "krank dişlisi" ile teker üstündeki dişliyi, yani ön dişliyi kastetmişsin sanırım.

Destek kitinin tekerinin üstünde kaç adet dişli çark var? Kumpas ile dişli kalınlığını ölçersen uzun ömürlü ve verimli bir sistem önerebilirim hem zincir hem ön dişli olarak.
Hocam Öncelikle ilgin için teşekkürler, Allah razı olsun. bisikleti sırf bafang mid dirayvır kiti takmak için aldım:
Bisiklet : carraro big deore 2712
Krank : shimano mt510 32T ( bunu cıkartıp yerine 42T lik setin krankının olduğu 1000 w motoru taktım.)
Kaset : shimano deore 10-51T (12 li)
zincir : shimano 12S CN-m6100 ( İnce tip bir zincir olduğu için bafank motorun krank dişlisine oturmuyor, Zaten zincir kısa kaldığı için yeni zincir almam gerkiyor. yeni zinciri normal tip yani kalın olan shimano 10S alsam kranka uyuyor, kasette ve aktarıcıda sorun olurmu)

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Bu elektrik kitlerinden anlamam. Bunların tahriği (motoru) direkt arka göbekte olmuyor mu? Kendine has aynakolu (krankı) niye var? Elindeki kit vitesli sistem için mi? Yoksa single mı? Bisiklet sol (zincirin olduğu taraf) tarafından yakın bir foto atar mısın sistemi anlamam için?