Arka aktarıcı farklı bir problem?

Tepki
48
Bisiklet
Carraro
Merhaba. Arka aktarıcı ALTUS model. Şöyle bir problem ile karşı karşıyayım. Arka Vitesi azaltırken tek tek dişlilere problemsiz geçiyor. Fakat ARTTIRIRKEN 2 defa basınca vites artıyor. Bu tarz bir sorunla karşılaşmış olan varmı? Yorumlarınız nedir? Teşekkürler.

NOT: H-L ayarlarında sıkıntı yok, Tel germe kısmı da normal.

Scudo

dogan58

Aktif Üye
Tepki
101
İsim
Doğan
Bisiklet
Diğer
Vites ayarlarken aşağıdan yukarı olarak ince ayar yapıyorum.Sıkıntı kalmıyor. Bisiklet üzerinde iken de ince ayar yapmak gerekiyor.

enqinHLC

Forum Bağımlısı
Tepki
892
İsim
Engin
Bisiklet
Beldesan
@ÖMER DOĞAN

Bisiklet üzerindeyken nasıl vites ayarı yapabildiğinizi anlatırsanız çok memnun olurum.

@abdullah demir

Söylediğiniz olay ön artırıcıda olsaydı açıklaması şuydu, çapraz kullanımda zincir sürtmesin diye yapılıyor. Fakat arka artırıcıda ilk defa sizden duydum. Azaltırken diye bahsetiğiniz küçük ruble yaprağına geçmesi dimi? Tel rahat salınamıyor olduğu için küçük ruble yaprağına geçişte sorun yaşıyor olabilirsiniz. Artırıcı telini söküp kablo içlerinden geçirirken gresleyerek geçirmeyi deneyin. Düzelmiyorsa sorun kolda olabilir.

• Beğen
Tepkiler: abdullah demir

dogan58

Aktif Üye
Tepki
101
İsim
Doğan
Bisiklet
Diğer
Benim 8li ve 9lu vites sistemimde telin girdiği yerde ayar vidası var oradan ayarlıyorum.Resimde belirttim.

(link)

enqinHLC

Forum Bağımlısı
Tepki
892
İsim
Engin
Bisiklet
Beldesan
@ÖMER DOĞAN

Bende normal vites ayarı yapabildiğinizi düşündüm bir an (fazla çalışmaktan beynim bulanmış :D) :confused: Arkadaşın sorunu ince ayarla alakalı değil kol bozuk veya tel kablo içlerinde sıkışıyor.

dogan58

Aktif Üye
Tepki
101
İsim
Doğan
Bisiklet
Diğer
@enqinHLC Vites ayarı yapdığım zaman telleri sökerim ve wd-40 ile kablo içini temizlerim. 1 saat bekledikten sonra telleri gresleyip iyice yağlarım.Topladığımda ise kaymak gibi atıyor :D

• Beğen

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Sürerken peki arkadan çıtır çıtır şeklinde bir ses geliyor mu

İlk etapta arka aktarıcıdaki tel gerginliği ile alakalı olabilir dedim ama.

• Beğen
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
@enqinHLC

Bisiklet biraz yeni olduğu için telin greslenmesi olayı çok mantıklı gelmiyor. Zaten gergi problemi olsaydı vites yükseltirken normal çalışmazdı. Benim problemim yükseltirken normal fakat azaltırken Çift basınca çift vites olarak düşmesi. Bu problemi de şimdilik şöyle aşıyorum. 2 azaltıp 1 yükseltiyorum :)

Bu arada bir bisikletçinin yorumu şöyle oldu: Arka aktarıcıda fabrikasyon bir problem var. Arka aktarıcı içindeki görünen o büyük YAY problemi olabilir dedi. Bilginize..

Tepki
27
İsim
Ersan Akpınar
Merhaba,

Benim de pedalı düz çevirirken istediğim vitese getiriyorum pedalı geri çevirirsem bir vites küçülüyor neden olabilir acaba.