Arka aktarıcı değişimi

NightWing

Üye
Tepki
3
İsim
Enes Faruk K.
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@can_celik hoşbulduk. Yamulma kulakta değil ama aktarıcıyı daha üst bir modelle değiştirmek istiyorum birde yani geçişlerde falan sıkıntılı geçiş yapıyor, bazı parçaları da paslanmış. Yarın gündüz gözüyle fotoğraf atarım.

Scudo

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Merhaba öncelikle bisiklet camiasına yeni yeni girdim sayılır. Mosso marka 3x7 vites bir mtb bisiklete sahibim ve arka aktarıcım tourney tx ama hangi model olduğunu tam bilmiyorum. Yakın zamanda zincirim koptuğu için bir bisikletçiye gittim, zinciri değiştirirken arka aktarıcın yamulmuş ve değişmesi gerek dedi açıkçası bu değişimi kendim yapmak istiyorum bu yüzden önerebileceğiniz bir arka aktarıcı var mıdır bütçem 650'ye kadar çıkıyor.
Rublenin en büyük dişlisi kaç dişli?
Arka 7 viteste mi kalacak, çoğaltma planınız var mı?

NightWing

Üye
Tepki
3
İsim
Enes Faruk K.
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Rublenin en büyük dişlisi kaç dişli?
Arka 7 viteste mi kalacak, çoğaltma planınız var mı?
Shimano mf-tz21 modeli 14-28
Çoğaltma derken ruble değişminden mi yoksa direkt grupset değişiminden mi bahsediyorsunuz ?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Shimano mf-tz21 modeli 14-28
Çoğaltma derken ruble değişminden mi yoksa direkt grupset değişiminden mi bahsediyorsunuz ?
Çoğaltma derken rublede daha çok dişli olmasından bahsediyorum.
7'li 14-28'e Shimano'nun bütün Tourney modelleri, eski (3xx) Altus'lar, aynı dönemin Acera'ları ve daha eski Alivio'lar uyar.
Tourney'ler genelde 6-7 ya da 7 vites uyumlu, Tourney TX800 7-8 vites uyumlu, eski Altus, Acera ve Alivio'lar 7-8 vites uyumlu. Daha üst modeller 8, 9, 10, 11, 12 vites uyumlu.
Vites sayısı çoğalmayacaksa Tourney TX800 ya da Altus M310 en iyi seçenekler. Her ikisi de ileride 8 vitese geçmek istenirse de kullanılabilir. Ruble büyütmek istenirse, her ikisi de 34'e kadar destekliyor.

Altus M310'u büyük makara dişlileri nedeniyle çok severim ve trekking bisikletimde kullanıyorum:
(link)
(link)
(link)

TX800:
(link)
(link)
(link)

Daha üst modeller için vites sisteminde ciddi değişiklikler yapmak lazım (attırıcı, kol, zincir, aynakol, arka göbek, ruble)

• Beğen
Tepkiler: NightWing
Tepki
1.364
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Arka aktarıcı olmadan zinciri sabitlemek mümkün mü? 1. vites için

NightWing

Üye
Tepki
3
İsim
Enes Faruk K.
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok teşekkür ederim bir sorum daha olacaktı sanırsam değiştirmek için zincir ayırıcıya ihtiyacım var kullandığınız veya önerdiğiniz var mıdır ?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Çok teşekkür ederim bir sorum daha olacaktı sanırsam değiştirmek için zincir ayırıcıya ihtiyacım var kullandığınız veya önerdiğiniz var mıdır ?
Zincir ayırıcı derken bakla anahtarı ise sadece 1 kez kullanmak için almak bence pahalı bir çözüm olur. (link) , çok sağlam olmayan daha hesaplı ürünler de var: (link)
Zinciri bir kez bisikletçide söktürün, sonra Quicklink ile devam edersiniz: (link) (8'li dediğine bakmayın, 6-7-8 için aynı).
Uğraşırım derseniz, çivi+somun+mengene+çiviyi hizada tutacak alet+sabır ile de sökülür tabii.

Efe ÇEPEL

Daimi Üye
Tepki
983
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bendeki arka aktarıcı : (link)
elimde boşta duran ruble: (link)

sora 9v arka aktarıcı 11-36 rubleyi desteklemedi. bu sebeple aşağıda linkteki kadro kulak uzatma aparatını alıp taksam nasıl olur? zincire de bakla ekleyince başkaca bir sorun çıkartır mı uzun turlarda? şu anda 50-34 aynakol, 11-32 ruble kullanıyorum. 4 diş çok fark ettirir mi ondan da emin değilim.

(link)

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.913
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bendeki arka aktarıcı : (link)
elimde boşta duran ruble: (link)

sora 9v arka aktarıcı 11-36 rubleyi desteklemedi. bu sebeple aşağıda linkteki kadro kulak uzatma aparatını alıp taksam nasıl olur? zincire de bakla ekleyince başkaca bir sorun çıkartır mı uzun turlarda? şu anda 50-34 aynakol, 11-32 ruble kullanıyorum. 4 diş çok fark ettirir mi ondan da emin değilim.

(link)
Kullandığınız GS arka aktarıcı 34 dişe kadar destekliyormuş. 36 dişliyi destekler diye düşünüyorum. Kendim 28/30 destekleyen 105 aktarıcıma uzatma aparatı eklettirdim, 34 dişliyi kullanmaktayım bir süredir.

Efe ÇEPEL

Daimi Üye
Tepki
983
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bisikletçi usta denediğini fakat kurtarmadığını söyledi. aslında derdim uzatma aparatıyla 11-41 gibi rubleye geçip bisikleti tam bir gravel haline getirmek fakat 9v 11-41 ruble bulamadığım için mecbur 36'lık ruble kullanacağım.

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik