Aramizda İŞ Hukuk Avukati Varmidir..

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında mustafa tecimen tarafından paylaşıldı.

 1. mustafa tecimen

  mustafa tecimen Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Sevgili arkadaşlar. Başım dertte eğer cevap verirseniz sevinirim.  Size danışmak istediğim bir konu var eğer cevaplarsanız çok sevinirim.

  Ben büyük bir ev dekorasyon mağazasında 4 yıl çalışmaktayım. Benim çalışma şeklim full-time dır. Hergün 10 saat ayakta çalışmaktayım haftada 2 gün izin yapmaktayım. Çalıştığım yerde ağır koliler ,paletler kaldırmak durumunda kalıyoruz ve 10 saat ayakta durmaktan ve ağır ürünler, paletler kaldırmaktan belimde şiddetli ağrılar başladı yaklaşık 5 aydır. Ben artık bu durumda çalışamayacağıma karar verip insan kaynaklarına çıktım. Müdürümüze durumu açıkladım. Artık dedim çalışamayacağım ben işten çıkmak istiyorum bana tazminatımı verin dedim çıkayım. Bana müdürümüz bu durumda sana tazminat veremeyiz dedi çünkü dedi sen istifa ediyorsun dedi. Bende bunu bildiğimi bunca yıl iyisi ile kötüsü ile sizin yanınızda çalıştım hepimiz bir aileyiz dediniz bende sizin inisiyatifinize güvenerek böyle bir şey söyledim.

  Bana seni şöyle çıkarabilirim dedi bana dedi bel rahatsızlığını kanıtla dedi. Yani bana inanmıyordu bende doktora gittim bel rahatsızlığımı kanıtladım artı doktordan rapor aldım. Raporda şu yazıyordu ( Hastanemize başvuran mustafa’da 2 adet bel fıtığı teşhisi konulmuştur. Ağır yük kaldırması ve beline yorması sağlığı açısından risk teşkil etmektedir. Bu durumda 15 gün fizik tedavi uygulanacaktır.) Yazıyordu tabi bel fıtığının tıp dilindeki ismini yazmıştı. Ben bu raporu ve filmleri aldım insan kaynaklarına çıktım müdürümüze sundum. Benden zaman istedi bana dönceğini söyledi ve 1 hafta sonra döndü. Bana aynen şunu dedi mustafa istanbul ile konuştuk yani merkez ofisle bu durumda sana tazminat veremiyoruz. Tazminat alabilmen için doktordan heyet raporu gereklimiş dedi. Bende bunun üstüne siz benden rahatsızlığımı kanıtlayın dediniz bende kanıtladım. Bu nedir dedim ? Brosedür dedi biz her bel rahatsızlığı olan işçiye tazminat verirsek batarız dedi:( Yani resmen sen istifa et git diyor.

  Şimdi ben bel ağrısından bırakın ayakta 10 saat durmayı eğilip kalkamıyorum. Tanıdık bir avukata sordum heyet raporu istemesi çok yersiz dedi. Öyle bir hakkı yok dedi senin elinde raporun olduğu halde seni orda çalıştıramaz dedi. Siz ne diyorsunuz? Lütfen bilgilerinizi benimle paylaşınız. Bunca yıl hepimiz bir aileyiz dediler şimdi ise kullanılmış bir mendil gibi kenarı atıyorlar çok zoruma gidiyor. İçerde internette hesapladığım kadarı ile 8.000TL tazminatım var ve bu para benim için çok değerli.


  Saygılarımla..
   
 2. #2
  mustafa tecimen

  mustafa tecimen Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  yok be kardeşim. Ne sendikası :S tazminatımı kesin alacağımı bilsem avukat la dava açariz
   
 3. Bedreddin

  Bedreddin Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  138
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Düzgün bir sendikayla görüşmeniz daha iyi olacaktır. Avukat aramaktan ve onun deneyiminden emin olmaya çalışmaktan kolay olur diye düşünüyorum.
   
 4. oquxx

  oquxx Üye

  Kayıt:
  2 Aralık 2008
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  iyi günler,

  geçmiş olsun,

  sendikanın bu olayla bir ilgisi bulunmamaktadır,

  olaya gelirsek İş yasasının 24. maddesi çok açıktır. İş akdinizi haklı nedenle fesih hakkınız vardır, tek şartı işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.

  İŞÇİNİN HAKLI NEDENLE DERHAL FESİH HAKKI

  Madde 24 - Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

  I. Sağlık sebepleri:

  a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.

  b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.
   
 5. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.158
  Seviye:
  sendikayla ilgili bir mesele değil. heyet raporu almaya bak. bu durumda iş yeri seni işten çıkarmak zorunda değil ama, bel rahatsızlığına uygun iş verebilir. seni illaki işten çıkarması gerekmez. masabaşı işi verebilir. veya seni işten yıldırmak için psikolojik baskı uygulayabilir. dayanabildiğin kadar dayan, kaldır dedikleri yükü asla kaldırma, raporunu beyan et. bir köşede öylece otur, basit işleri yap. işine saatinde git ve gel. asla küfürleşme veya fiziksel darp yapma. aldığın raporu şimdi noter kanalıyla şirkete bildirmende fayda var. geçmiş olsun. çalışandan yana bir sosyal devlet zaten yoktu artık kalmamak üzere. saygılarımla, mehmet metin levent
   
  Mustafa ÖZKARA bunu beğendi.
 6. #6
  mustafa tecimen

  mustafa tecimen Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  Ben bir kaç hastaneden daha rapor almaya bakacağım. Elimde bir den fazla raporun olması benim açımdan daha iyi olur diye düşünüyorum. Mehmet kardeşim heyet raporu yazmışsın ama bana heyet raporu verilebilirmi yaa:( %60 çalışamaz durumu olması gerekmiyormu.

  Bundan 3 gün önce bir paletin yerden kalkması lazımdı ve bana dedi şefim bunu burdan kaldır. Bende belim rahatsız dedim raporum var dedim. Bana aynen şöyle dedi banane yaa dedi çalışcaksan bunu kaldır çalışmayacaksan işte kapı dedi. Bu durumda ben o paleti kaldırdım yalnız aklıma şöyle bir şey geldi. Böyle bir durumda tekrar karşılaşırsam ben kendimi yere atsam belim belim falan filan yani belim tutuldu numarası yapsam beni ambulans ile hastaneye kaldırmak zorundalar. O zaman bu işe yararmı mahkemede polisin iş kazası olarak tuttuğu zapıt kağıtı yardımcı olurmu. Aklıma artık böyle üç kağıt numaraları gelmeye başladı :)
   
 7. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.158
  Seviye:
  heyet raporu, sen birtek doktoru kandırmadın heyetçek şahidiz, bu arkadaş ağır kaldıramaz demek içindir. yüzde 50 yüzde 60 gibi şeyler için değil. sen de gidip bir doktora 3-5 kuruş verip istediğin raporu alırsın. hatta para alıp sagte çürük raporu veren heyetler de var. senin yapacağın gidip fiziktedavi uzmanı doktora, hastane heyetinden rapor almak istediğin yönünde olacak. üçkağıda gerek var mı? o şef müdür kimse, bir daha yük taşı derse taşıma. hepten sakat kalıp hareket edemez hale mi gelmek istiyorsun?
   
 8. #8
  mustafa tecimen

  mustafa tecimen Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Abi çok sağol çok yardımcı oldun.
   

İlginizi Çekebilir

4-1484682847522-1r309o1a9ao6r-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
upload_2016-4-29_8-53-12.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
upload_2016-11-16_14-21-0.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...