"Arafat'ın anısını selamlıyoruz"

Mustafa KILIÇ

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
237
Tepki
311
Şehir
Samsun
İsim
Mustafa Sedat KILIÇ
http://www.cnnturk.com/images/dunya/arafat.jpg

Filistin'in Başmüzakerecisi Bakan Saib Erakat, Filistin lideri Yaser Arafat'ın öldüğünü resmen açıkladı.

Filistinli Bakan yaptığı açıklamada, "Arafat resmi olarak öldü" dedi.

Arafat'ın yeğeni Nasır El Kidva da, yaptığı açıklamada, Arafat'ın öldüğünü doğruladı.

Bu açıklamalardan sonra Fransız askeri hastanesinin Başhekimi Christian Estripeau da, Arafat'ın bu sabah saat (TSİ) 04.30'da yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Chirac da doğruladı
Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Paris'te hayatını kaybettiğini doğruladı. Chirac, Arafat'ın ölümüne ilişkin açıklamasını yazılı olarak yaptı.

Arafat, 29 ekimden bu yana Fransa'da askeri bir hastanede tedavi görüyordu. Geçtiğimiz hafta komaya giren Arafat, yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşıyordu.

Filistinliler yasta
Filistin mücadelesinin sembolü ve Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın bu sabah erken saatlerde gelen ölüm haberi, Filistinlileri gözyaşlarına boğdu.

Arafat'ın Ramallah'taki karargahı Mukata'da, Filistin bayrakları yarıya indirilirken, televizyonlarda da Kuran-ı Kerim okunmaya başlandı.

Gazze Şeridi'nde camilerde dua okunuyor, Arafat'ın generaller dediği Filistinli çocukların da sokaklarda lastikler yaktığı, gökyüzünü siyah dumanların kapladığı belirtiliyor.

Filistin yönetiminin başkanlık sekreteri Tayip Abdürrahim, Arafat'ın Fransa'nın başkenti Paris'teki askeri hastanede bu sabaha karşı hayata veda etmesinin ardından Filistin topraklarında 40 gün yas ilan edildiğini duyurdu.

Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu da, Arafat'ın ölümüyle nedeniyle bayraklarını yarıya indirdi. Başkonsolosluk, bugün vize ve diğer işlemlere de kapatıldı.

Arafat'ın yardımcısı: "Büyük kalbi durdu ama o hala yaşıyor"
Arafat'ın yardımcılarından Tayip Abdürrahim, Ramallah'ta liderlerinin ölümünü gözyaşları içinde duyururken, ''gözlerini kapattı, büyük kalbi durdu, ama o hala bu büyük halkın arasında yaşıyor'' diye seslendi. Abdürrahim, ''senin adımlarını takip edeceğiz, çizgini takip edeceğiz'' dedi.

Hastane yetkilileri, Arafat'ın naaşının yarın Kahire'ye götürüleceğini oradan da, son üç yılda İntifa’danın sembolü haline gelen Ramallah’taki karargahı Mukataa’ya defnedileceğini belirtti.

Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Şaat da, Arafat’ın yarın Ramallah’ta yakılacağını söyledi.

Arafat, birçok İsrailli tarafından sevilmese de Filistinliler onu bağımsızlık mücadelesinin sembolü olarak görüyor.

Arafat'tan sonra ne olacak?
Filistin davasıyla özdeşleşen Yaser Arafat'ın (Ebu Ammar) ardından, Filistin liderliğine kimin geçebileceği konusunda birçok tartışma bulunuyor.

Filistin Özerk Yönetimi yasalarına göre, Filistin'de devlet başkanlığının boşalması halinde, yeni devlet başkanı seçilinceye kadar bu görevi 60 günlüğüne meclis başkanı üstleniyor. Ancak bu liderlik değil, daha çok siyasi bir güç olarak beliriyor.

Uzun yıllar sürgünde yaşayan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Mahmud Abbas gibi eski kuşak Filistinli liderlerden, İsrail'in cinayet suçlamasıyla tutukladığı intifada lideri Mervan Barguti'ye ya da eski güvenlik şefi Muhammed Dahlan gibi yerel liderlere kadar birçok kişi, Arafat'ın halefi olabilecek isimler arasında sayılıyor.

Arafat'ın halefleri tartışmasında bir tarafta, uzun yıllar Tunus, Lübnan gibi ülkelerde sürgünde yaşayan, FKÖ içinde güçlü olan kesim yer alıyor. İkinci kategoriyi ise FKÖ sürgündeyken işgal altındaki topraklarda mücadele eden, daha genç 'içerideki' liderler oluşturuyor.

Arafat'ın ölümüne dünyadan yankılar 11 Kasım, 2004 09:02:00 (TSİ)

Filistin Lideri Arafat, Türkiye saatiyle 04.30'da yaşama veda etti
Filistin Lideri Yaser Arafat'ın ölümü tüm İslam dünyasında üzüntüyle karşılanırken, dünya liderleri ölüm haberinin açıklanmasının ardından Filistin yönetimine taziyelerini sundular.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Arafat'ın ölüm haberini almasının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Filistin halkına başsağlığı dileyen Chirac, bağımsız Filistin devletinin kurulması konusunda çabalarının devam edeceğini açıkladı.

Filistinlilerin Arafat'ın anısına bağlı kalarak, onun ideallerini gerçekleştirebileceklerini savunan Chirac, Fransa'nın diğer AB üyeleri gibi demokratik, barışçı bir Filistin devleti ile İsrail devletinin yan yana varolması konusundaki yükümlülüğünü sürdüreceğini vurguladı.

Bush: "Bu, Filistin tarihinde önemli bir an"
ABD Devlet Başkanı George W. Bush, Arafat'ın ölümüyle ilgili bir mesaj yayınladı. Mesajda, Filistin halkına taziyelerini sunan Bush, Arafat'ın ölümünün Filistin tarihi açısından önemli bir an olduğunu belirtti.

Bush, "geleceğin Filistin halkına barış ve komşularıyla barış içinde yaşayan bağımsız bir Filistin devleti hayallerinin gerçekleşmesini getirmesini umuyorum'' dedi.

Annan, Filistin'e üzüntülerini bildirdi
BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Arafat'ın ölümünü büyük üzüntüyle karşıladığını bildirdi. Annan, "Filistin halkının ulusal beklentilerini simgeleyen Arafatın ölümünden büyük üzüntü duydum" diye konuştu.

Blair: "Filistin devletinin kurulması için çalışmalar devam etmeli"
İngiltere Başbakanı Tony Blair, Filistin lideri Yaser Arafat'ın Filistin hareketinin sembolü olduğunu söyledi. Arafat'ın ailesine ve Filistin halkına taziyelerini sunan Blair, güvenlik içindeki bir İsrail ile birlikte yaşayan bir Filistin devletinin kurulması için çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirtti.

Putin, Filistin yönetimine başsağlığı diledi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filistin yönetimine mesaj yollayarak başsağlığı diledi. Putin mesajında, Filistin liderinin ölümünün, Filistin halkı ve yönetimi için büyük kayıp olduğunu vurguladı.

Sezer'den başsağlığı mesajı
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın vefatı nedeniyle Filistin Meclis Başkanı Krawdi Fattouh'a bir başsağlığı mesajı gönderdi.

Sezer mesajında, "onun kararlılığından güç alan Filistin halkının kendisini bağımsızlığa götürecek önderi çıkarmayı başaracağına inanıyorum" dedi.

Clinton'dan başsağlığı mesajı
Eski ABD başkanlarından Bill Clinton, Filistin halkına başsağlığı diledi. Yazılı açıklama yapan Clinton, ''Arafat'ın ailesine, Filistin halkına ve FKÖ mensuplarına, Filistin halkının onca zaman umutlarını ve emellerini simgeleyen adamın ölümünden ötürü başsağlığı dilerim'' ifadesini kullandı.

Hu: "Arafat'ın anısını selamlıyoruz"
Çin Devlet Başkanı Hu Cintao da Arafat'ın anısını selamladıklarını söyledi. Filistin Meclis Başkanı Ruhi Fettuh'a başsağlığı mesajı gönderen Hu Cintao, Arafat'ın saygın yönetici ve büyük siyaset adamı olduğunu belirtti.

Solana: "Filistin halkı tarihi liderini kaybetti"
AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Filistin lideri Arafat'ın ölümüyle ilgili bir taziye mesajı yayınladı.

Mesajında, Filistin için yas döneminin başladığına işaret eden Solana, Arafat'ın anısını yaşatmanın en iyi yolunun, yol planı çerçevesinde, barış içinde ve varlığı sürekli olacak bir Filistin devleti kurmak olacağını kaydetti.

Papa, Arafat için dua etti
Arafat'ın ölüm haberini Papa İkinci Jean Paul tarafından üzüntüyle karşılandığı belirtildi.

Vatikan'dan yapılan açıklamada, Papa'nın haberi alır almaz, bir süre sessiz kalarak Arafat için dua ettiği ifade edildi.

Vatikan geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada, Arafat'ı, 'halkının bağımsızlığını sağlamak için mücadele etmiş bir lider' olarak nitelemişti.

Arafat'tan övgü dolu ifadelerle söz eden Vatikan'ın, İsrail'in yanı başında bağımsız bir Filistin devleti kurulmasından yana olduğu biliniyor.
cnnturk.com
 
Scudo

Mustafa KILIÇ

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
237
Tepki
311
Şehir
Samsun
İsim
Mustafa Sedat KILIÇ
El Fetih'in yeni lideri Kaddumi 11 Kasım, 2004 10: 46:00 (TSİ)

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) siyasi şefi Faruk Kaddumi, El Fetih örgütü liderliğine seçildi.
Arafat'ın Ramallah'taki karargahı
http://www.cnnturk.com/images/dunya/ramallahkarargah-.jpg
Arafat'ın Türkiye saatiyle 04.30 ölümünün ardından Filistin resmi kaynakları, Kaddumi'nin El Fetih'in lideri olarak atandığını açıkladı. El Fetih, FKÖ içindeki en büyük örgüt olarak biliniyor.


El Fetih:
‘Hareketi Tahriri Filistin’ (Filistin Kurtuluş Hareketi) örgütü, Ebu Ammar (Yaser Arafat), Ebu Cihad (Halil El Vezir) ve Ebu İyad (Salah Halef) öncülüğünde 1958'de kuruldu.

Kısa isim olarak Arapça adının baş harflerinin tersten okunuşu olan El Fetih’i kullanan örgütün başkanlığını Yaser Arafat yapıyordu.

1965’te kamuoyunun önüne çıkan El Fetih, Filistin Kurtuluş Örgütü’nden farklı olarak bağımsız karar alıyordu. Hiçbir ülkeye bağımlı değildi ve Filistin halkının hakları için silahlı devrimi öngörüyordu.

Başlangıçta bağımsız Filistin mücadelesi için gerilla savaşı verdi. El Fetih, 1968'de Filistinlilerin başlıca örgütüydü. 1967 savaşında Karame direnişiyle öne çıkan örgüt, FKÖ içinde de etkin oldu.

1971'de Ürdün iç savaşı sırasında Ebu İyad'ın öldürülmesi üzerine, El Fetih'in içinden ‘Kara Eylül’ adlı bir grup çıktı ve bu grup 1972 Münih Olimpiyatları'nda 11 İsrailli sporcuyu öldürerek adını duyurdu.

Ebu Cihad da, 1988'de Tunus'ta silahlı saldırıda öldürüldü. 1982 yılına kadar Lübnan'da kalan El Fetih, İsrail'in bu ülkeyi işgali üzerine buradan ayrıldı.

Bu süreçte El Fetih içinde Arafat'ı uzlaşmacı olmakla suçlayan birçok grup doğdu, ancak 1987'deki FKÖ Konseyi toplantısında Arafat'ın önderliği teyit edildi.