Araç park ihlali ihbarım ve gelen cevap

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Selamlar herkese, dün eşim ve 1 yaşındaki oğlumla bostancı sahilden bağdat caddesi tarafına kaldırımdan ilerlerken aşağıdaki fotografta görmüş olduğunuz manzara ile karşılaştım. Aracın teki kaldırıma diklemesine park yapmıştı ve bebek arabası ile yoluma devam edebilmek için yoldaki trafiği el işaretleri ile keserek trafiğe girmek zorunda kaldık. Doğal olarak cinler tepeme çıktı, bir gerizekalının park etme şekli yüzünden neden ben oğlumu veya kendimi tehlikeye atıyorum diye. Sonuç olarak egm'nin ihbar hattına park fotograflarını ve araç plakasını çekerek ihbarda bulundum. Bana gelen cevabı sizlerde okuyun lütfen.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’ nda yer alan fiilleri ihlal eden sürücülere ve araçların tescil plakasına göre idari para cezası karar tutanağının hangi kurum yetkililerince ve hangi durumlarda düzenlenebileceği aynı Kanunun 5, 6, 114, 116 ve Ek-6’ ncı maddelerinde hüküm altına alınmıştır.

Bu sebeple bu tür ihbar veya şikayet konusu trafik kural ihlali yada ihlallerinin somut olarak görevlilerimizce tespiti halinde, uymayanlara kanuni işlem uygulanmakta olup, mail yada dilekçe yolu ile yapılan ihbarlarda ihlal yapan
açlara herhangi bir cezai işlem uygulanamamaktadır.

Bu da cevap olarak benim yazdığım:

Yaptığım ihbara eklediğim fotoğraflar konu için yeterli düzeyde somut delil barındırmaktadır kanımca. Anlaşılan bahsi geçen araç sahibinin ceza alması için o sırada bizlere araba çarpması gerekiyor.
Teşekkür ederim cevabınız için.
Saygılarımla

Anlamak mümkün değil, eğer bu şekilde cevap gelecekse neyin ihbar hattı hizmeti bizlere sunuluyor ve cevapta da yazdığım üzere yola çıktığımda bir aracın bize veya sizlere güzelce bir çarpması mı gerekiyor bu gerizekalı hayvan adamın ceza alması için? Yada trafik ekiplerine işi bırakmadan benim arabaya dalmam mı gerekiyor? Neyse uzadı iyice konu. Teşekkürler okuduğunuz için.

20150802_144451_resized.jpg 20150802_144534_resized.jpg

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Size ceza kesmediklerine dua edin en iyisi.

Sen bize işimizi mi öğretiyon lan diye cevap da yazabilirlerdi. This is Turkey.

Umarım tek çocuğunuz vardır. Bana düşmez bunu söylemek belki ama başka da yapmayın. Bu ülkede çocuk yapmak bence o çocuğa haksızlıktan başkası değil. Annem kendini öldürse de çocuk yapmayacağım mesela ben. Hadi bizler gelmişiz bir kere bu cehenneme. Bari başka canlara da bu eziyeti etmeyelim.

hamidgf

Üye
Tepki
41
İsim
Hamid Fidan
Bisiklet
Dahon
Kaza ihbarı yapınca " biz denk gelmedik olaki oralardan geçen ekip olursa ihbarınızı değerlendirecektir" mi diyecekler acaba bu nasıl bir kafa:mad:

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

sallehpaul

İkitekerbirkitap
Tepki
233
İsim
Salih AYDIN
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Cyclocross
tanıdığı falan çıkmış olabilir burası türkiye :)

• Beğen

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@aligüler Tek çocuk var hocam ve inan bu ülkede ne uğruna neleri görecek diye merak edip endişe içinde büyütüyorum.

• Beğen
Tepkiler: sallehpaul

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
kamu dairelerinin sorunlarından birisi de "koordinasyon eksikliği",
biz ülke olarak bunu beceremiyoruz malesef, kafa basmıyor yeminle.

böyle her vatandaşın şikayetinin peşinde koşmaktansa akşama kadar oturup çay kahve içmek daha mantıklı.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Türka¥ Doğru tespit ancak ben ihbar yaparken adamlar bu hayvana ceza yazacaklar ve günlük kotalarının dolmasında faydası olacak umuduyla bir hevesle yaptım ihbarımı. Anlaşılan trafik müdürlüğünün tuzu kuru.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İsyanınızda haklısınız ancak hukuk kuralları, genel ve soyut nitelikte olmaları itibariyle (istisnalar hariç) şahsa indirgenerek uygulanamaz ve bu şekilde yorumlanırsa amacına hizmet etmediği düşünülebilir. Bu dediklerim size soyut geldiyse, konu üzerinden oldukça basit bir örnek vereyim. Örneğin ben canı sıkıldıkça saçma sapan hareketler yapıp insanları rahatsız etmekten zevk alan arıza bir tipim. Sıcak bir yaz gününde ne yapsam da birinin huzurunu kaçırsam diye düşünürken aklıma bir hinlik geliyor sinir olduğum komşunun park halindeki aracını fotoğraflıyorum ve üstün photoshop bilgime dayanarak parkın yasak olduğu bir yere montajlıyorum ve polise ceza yazılması istemiyle ihbarda bulunuyorum...Bu verdiğim örnek size ilk bakışta ütopik gibi gelebilir ancak meslek hayatımda buna benzer ilginçliklerle karşılaştığım için mümkün olabileceğine inanın. Ayrıca muhakeme ettiğinizde, bahsettiğiniz sistemin suistimallere yol açabileceğini öngöreceksiniz. Yapılan bu eylemi hiçbir biçimde savunmamakla birlikte bu gibi durumlarda bazen başkaları adına savunma yaptığım makamda sanık olarak yargılanmak pahasına bu öküzlere dalmak içimden gelmiyor da değil.

hamidgf

Üye
Tepki
41
İsim
Hamid Fidan
Bisiklet
Dahon
@Onur YCL her şey kanunla yazılmış cizilmiş ama kanun demiyor ki böyle bir ihbar gelirse kanun de ,çayını yudumlamaya devam et! İhbar adresi alınıp inceleme için ekip gönderilmesi gerekmez mi ?

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hamidgf Konuyu açan beyefendiye hak verdiğim nokta bu zaten. Ki sistemin de çürük ve kokuşmuş yanı bu yani "KEYFİYET". Genelleme yapmak istemiyorum ancak söz konusu camiadan oldukça dostum olmasına rağmen içerisinde sorunlu tiplerin sayısının fazla olması sebebiyle haz etmiyorum.

Edit: Beyefendinin isyanı ekip gelmesinden ziyade, çektiği fotoğrafların yeterli delil sayılması ve bu şekilde cezai işlem uygulanmasına yönelik olduğu için böyle bir açıklama yapma gereği duydum.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@Onur YCL almanyada ingilterede sadece bir telefonla ihbarlar değerlendirilirken (polis olay yerine direkt gidiyor) burada görsel eşliğinde yapılan bir ihbara bile itibar edilmiyor. öncelikle devlet, vatandaşına bi güvenmeli ama güvenmiyor. vatandaşların geneli de çakallık üzerine kurulu bir yaşam biçimini benimsemiş tabi. kamu daireleri de boş beleş insanlarla dolu olunca ortaya güzel bir kaos ortamı çıkıyor.

• Beğen

ucnokta

Üye
Tepki
9
İsim
Ek
Bisiklet
Diğer
Benzer bir olayı Bakırköy sahilde yaşadım benzer dediğime bakmayın. Bir çocuk parkının hemen yanında araçların park yapmalarını engellemek amacı ile yapılmış sabit duba(metal)lardan mevcut. Bir vatandaş arabasından inmiş dubayı tekmeliyor arada yan yoldan gelen araçları fark edince duruyor hiç çaktırmadan sonrasında devam ediyor. Yaklaşık 15 dakikanın sonunda dubayı söktü yerinden ve aracını park etti. Tabi bu arada vatandaşın videosunu çektim, aracın plakasının net şekilde görüldüğü dubanın sökülüp bir kenara atıldığını da fotoğrafladım.Neyse bu vatandaş da hemen parkın 100 metre ötesinde oturuyormuş aracından inip gittikten sonra takip ettim. Bu dokümanları ilgili mercilere iletmeme rağmen her hangi bir yaptırım ile karşılaşmadım.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Türka¥
"vatandaşların geneli de çakallık üzerine kurulu bir yaşam biçimini benimsemiş tabi" Doğru cümle bu aslında bu öz eleştiriyi sıklıkla yapmalıyız.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Onur YCL Demek istediğiniz şeyi çok iyi anlıyorum en azından grafik tasarım, işimin parçası olduğundan. Bu işler sistem işi, örneğin ihbar yapan kişinin kimliğinin doğruluğu kanıtlanmalı ihbar sürecinde, sahtekarlığa karşı yaptırım uygulanmalı. Maalesef kişisel ihbarlara itibar edilmemesi bence işin kolay kısmı. Zor olan, bu süreçte yapılacak sahtekarlığın önüne geçmeye çalışmak. Konu uzadıkça belki birileri buraya, alt tarafı bi park olayı, cok büyütüyorsunuz, diyebilir. Benim sinirim bu ülkedeki kokuşmuşluk, bu topraklarda yaşayanların kural tanımazlığı, onları denetleyenlerin sistemsizliği.

• Beğen
Tepkiler: Türka¥ ve bulut

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
Birakin bu isleri. Isiniz gucunuz yok mu. Bir koy bir kiza tecavuz ediyor haberi cikiyor kimse demiyorki nasil. Feministlerimiz anca erkegin soyadini almaya karsi ciksinlar. Arabanin yola park etmesi ne kadar basit bir sey.
Ya bu deveyi gudersiniz ya da bu diyardan gidersiniz. Bazen diyorum bu kadar vatan sever olmak dogru mu.

Aryel

Demirat Jokeyi
Tepki
160
İsim
Burak Boztepe
Bisiklet
Merida
Bence konuyu tamamen bimer'e iletin. Bu cevapta usule uygun bir durum olup olmadığının araştırılması, eğer kusur bulunursa araca cezai yaptırım uygulanması ve ihbar hattının ne için çalıştığının tarafıma açıklanmasını arz ederim şeklinde gönderin.

• Beğen

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@oktayakgoz Sizin verdiğiniz örnek ve benim şikayet ettiğim konular olay itibariyle farklı ancak temelindeki mantık aynı. Daha önce de tekrarladığım üzere isyanım arabanın park edişinden öte temeldeki sistemsizlik, kokuşmuşluk. Mesajınızın geri kalanında bana mı kızdınız yoksa benim yanımda durup benimle beraber sitem mi ettiniz tam olarak anlayamadım. Selamlar..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçtiğimiz hafta benzer bir ihbarda da ben bulundum. Eşim Beylikdüzü semt pazarına gidiyor ve otoparka arabasını düzgünce park ediyor. Daha sonra hayvanın biri tam arkasına bırakıyor doblo'sunu ve 20 dakika bekletiyor hanımı.

Hanım da, adam gelince başlıyor söylenmeye bu arabayı neden bırakıyorsun buraya, senin yüzünden 20 dakikadır bekliyorum diye. Adamda "sana mı sorucam lan e.oğlu e.ek" diye cevap verip hanımın üzerine yürüyor. Bizimki korkup araca girip kilitliyor kapıları. Adam kapıyı açmaya bile çalışıyor. Hanım telefonda beni arıyor. Maalesef olayın olduğu yerden uzağım. Daha önce farklı bir konu da birini dava etmiş ve sürüm sürüm sürünmüştük (Davacı biz olmamıza rağmen). Sonrasında davamızdan vazgeçmiştik. Aynı şeyleri yaşamamak için 2 seçeneğim var. Ben yasal olanı seçip İhbar hattına eşimin çektiği resimlerle ihbarda bulunuyorum.

Ne arayan var ne soran. Hz. Ömer'in (r.a.) dediği gibi: Adalet, devletin (mülkün) temelidir. Şimdi ben çalışan, evli, 1 kız çocuğu babası olmasam, gitsem o adamın ağzını yüzünü dağıtsam, şehir eşkıyası olurum, birde ceza alırım . Bir ülkede adalet yoksa, insanların kendi adaletini sağlamaya çalışması kadar doğal birşey olamaz.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Aryel BİMER'e başvuru yapacağım. Bir de oradan gelecek cevaba bakalım.

@ozgur908 Tamamen şahsi görüşümdür: Olayı yapanların kim, kimci olduğu, hangi sebeplerle yaptığı polisin müdahalesini etkilemiş olabilir. Polisin de müdahale konusunda ayrımcı olabildiği bir çok kez gözlemlenmiştir maalesef.

@Ömer Özdaş Çok geçmiş olsun. Üzücü bir örnek sizinkisi, daha kötüsü olmamış iyi ki. Söyleyecek bir şey bulamadım, ya da çok fazla söylenecek söz var.