arabalar ve bisikletliler/motorlular...

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
arkadaşlar gerçekten merak ettiğim bi konu...

fi tarihinde almanya'da kalmıştım bi süre. tüm ulaşımı bisikletlerle yapıyorduk.
bisiklet yolunun olmadığı yerlerde normal araba gibi yolun sağ şeridinden (kenara yakın) gidiyorduk. arkamızdan gelen araçlar önce iyice yavaşlıyorlar sonra da diğer şeride geçerek bizi solluyolardı. karşıdan başka bi araç geliyorsa, bizim hızımızda arkamızdan devam ediyorlardı.

gayet güvenli bir şekilde içim rahat kullandım ben bisikleti (ki ben yollara çıkamam)

bunu sevdiğim için, şimdi aynı şeyi bisikletlilerle veya motorlularla karşılaştım mı ben yapıyorum.
iyice yavaşlıyorum, geçebileceksem uzaklaşarak geçiyorum. geçemiyceksem bekliyorum-mesela yonca dönüşlerinde falan)

ya da motorcuysa mesela, arkalarından sabit hızla gidiyorum, mesafeyi de aramızdan makas atılamayacak hale getiriyorum ki, başka araçlat motora yakın geçmesin vs vs....

yalnız yol veren 4 tekelekliye alışık olmadığımızdan mıdır, yanlış bi'şey yaptığımdan mıdır bilemiyorum... sanki 2 tekerlik üstünde olan arkadaşlar bu yol verme işinden huzursuz oluyorlar sanki :rolleyes:

ben de sorma ihtiyacı duydum... yollarda bisiklet/motor kullanan arkadaşlar, bi araba sürücüsü ne yaparsa size iyilik yapmış, sürüşünüzü kolaylaştımış veya daha güvenli hale getimiş olur??

Scudo

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
sizi tebrikederim, en azından yalnız değilmişim. Belirttiğiniz gibi iki tekerleklilerdeki arkadaşlar duruma alışık olmadıklarından endişeye kapılıyor huzursuz oluyorlar.
Sorunuza da bu defa bir bisikletli olarak yanıt vereyim. Korna çalınması çok tedirgin ediyor çünkü bisiklet üzerindeki sürüş hızıyla daha hızlı olan bir aracın klakson sesi mesafe tahminini çok güçleştiriyor ve panik yapabiliyor insan. Sesli uyarı olacaksa çok kısa süreli olmalı en azından.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hemen bu gün yaşadığım canlı bir kaç örnekle sorunuzu yanıtlayayım.
Ankara Eskişehir yolu konya yolu kesişimindeki yoncada ve pedal neredeyse kaldırıma sürtecek kadar sağda iken,arka arkaya 4-5 kez kornaya basarak,yoldan çekilmemi isteyen bayan'a selam ve sevgiler(!)
Sağa yanaşmış bir aracın (Mecburen) solundan geçmeye çalışırken aniden kapıyı açmak suretiyle şahsımı türkocağı caddesine yapıştırma girişiminde bulunan koca göbekli abiye selam(!)
Yol ayrımında elimle işaret verdiğim halde devam etmeme izin vermeyerek önüme direksiyonu kırıp sağa dönen belediye otobüs şoförüne selam(!)
Sevgili kardeşim.Bunun inan ki bisikletle falan bir ilgisi yok.En eğitimlisi bile trafikte çıldırıyor.Maalesef.

• Beğen
Tepkiler: Ƥinokyo

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
sıkıstırmasinlar yeter trafikte özellikle araçlar kendilerinin yanından rahat bir şekilde gecmemizden rahatsız olan bazı şöförler onumuze direksiyon bile kiriyorlar komik ama ole bir durum birde ricam siz bayanlardan sollayamiyorsunuz bizi arkamıza takiliyorsunuz o zamanda rahatsız. oluyoruz yolda bu olaylar beni bulur :) Sola geçip yol veriyorum kaza yaparsam bu sebepten olucak

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bizim alışık olduğumuz nedir. Biz sağa yanaşmış şekilde bisiklet sürerken 50cm yanımızdan vızzz diye bir arabanın geçmesidir.
Siz şimdi arkadan böyle takip edince tedirgin oluyordur bisikletçiler. Ben de tedirgin olurum.
Sonuçta alışık olduğumuzun dışında bir durum bu :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
teşekkür ederim herkese ve cavaplara...

bundan sonra bisikletli ve motorlu arkadaşlarımızın yanıdan, 50 cm'yi tam olarak tutturabileceğimi zannetmiyorum ama, [30 cm, 100 cm] guvensizlik aralığından, en az 90-100 km hızla geçeceğimi garanti ediyorum...

hatta arada birilerine çarpabilirim... tam alışılageldiği gibi bile olabilir o zaman... içiniz rahat olsun yani.. ben de artık herkes gibiyim :p

(yok anacım... bu yol kuralları bana göre diil... arkanızda mavi bi GP belirir de sizi geçmezse siz rahat olun... sizi geçmemesinin nedeni, geçemediğinden arkanıza takılıp kalması diildir, sizi kollamasındandır... keyfini çıkarın... çok da uzun sürmez ;) 20-30 km'yle ömür geçmez - morotlu arkdaşlar için 120-130... daha hızlı gidenlerin zaten bana diil, allah'a ihtiyacı var :D )

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
keşke herkes sizin gibi düşünse de güvenle sürsek bisikletimizi. ben araba sürerken en az 1,5 metre uzağından geçiyorum bisiklet ve motorsikletin, tek şeritse karşı şeridi gözetliyorum yaklaşırken, karşı şeridi boş bulursam yine aramdaki mesafeyi uzak tutarak geçiyorum, boş değilse en az 10 metre arkasından takip ediyorum korkutmamak için. Bisikletteyken de birisi arkamdan takip etse tedirgin olmuyorum, ama yüksek sesle bir araç geliyorsa ve sesi giderek arkamdan yaklaşıyorsa acayip tedirgin oluyorum.
Bazı şerefsizler o kadar yakın geçiyor ki insan ister istemez tedirgin oluyor.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
İlk mesajda ayzan trafik kuralı bizim ülkemizde de geçerli eğer bisiklet yolu yoksa sizde şeritin ortasından giderseniz ya sizin arkanızdan takip edecek(takip mesafesi önemli çarparsa yine suçlu) yada sollama kurallarına uygun şekilde sizi sollıyacak.Ama bizler kibar insanlar olduğumuz için yolun sağına yapışıyoruz araç sürücüleride yol kendilerinin zannediyorlar.Geçen ay şerit gidiş gelişli bir köy yolunda arkadan gelen araba bizim arkadaşa çarpmamak için yolun soluna kırdı ve araziye girdi bir ağaca çarparak durdu.Araç pert airbag ler filan patladı.trafik raporunda büyük oranla suçlu çıktı suçuda takip mesafesine dikkat etmemek.Küçük bir yüzde bizim arkadaş suçlu çıktı oda olay mahalinde sollama yasağını gösteren sabit yol çizgisi vardı ve bizim arkadaş arabadan korkunca oda sola kırmıştı yani şerit ihlali yapmış oldu.

Tepki
3
hiç alışık olmadığımız için heralde çoğu kişi tedirgin olur napıo bu adam die :D sapıkmıdır psikopatmıdır diye korkarım bn :D

bençizdim

Üye
Tepki
64
bir keresinde hiç unutmam bir belediye otobüsü kavşakta geçiş önceliğine sahip olmasına ve arkasındaki trafiğe rağmen durup da bana yol vermişti. yol vermesi bir yana bir belediye otobüsünün trafikte bisiklet diye bir aracın varlığını görmesinden dolayı oluşan şaşkınlığım uzun bir süre geçmemişti..

bir kere de hava kuvvetleri komutanlığı önündeki tek şeritli yolda giderken bir belediye otobüsü yol genişleyene kadar korna çalmadan peşimden devam etmişti..

tabi bunlar istisna, geri kalan trafik maceraları tam bir survivor..