Araba tercihi konusunda yorum isteği

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar,

Forumla alakasız bir konu ama buradaki arkadaşların da görüşünü almak istedim :).

Eşimle beraber, öğrenmelik bir araba almayı planlıyoruz.
Bütçemiz 23binTL. Aslında 25binTL'ye kadar çıkar ama o 2binTL'yi alırken çıkacak masraflara sayıyorum.

Hatchback 5 kapı, otomatik vites, benzinli, 2004 ve sonrası. Başka bir kriter yok. Hee tabii bir de aracın biraz yüksek olması lazım ki içine sığabileyim (1.95 boy) :D.

Fiyat aralığımın içinde beğendiğim araçlar;
- Mitsubishi Colt 1.3
- Peugeot 206-306
- Nissan Micra
- Toyota Yaris
var.

Açıkçası ilk sırada Colt var çünkü sorunsuz ve ekonomik bir araçmış. Tek sıkıntısı yokuşlarda kaydırması ve piyasasının olmaması (bu ikincisi çok da önemli değil, 3 günde değil de 5 günde satayım, sıkıntı değil).
Peugeot için her kafadan bir ses çıkıyor ama fiyatları oldukça uygun. Öğrenmelik bir araç olacağı ve evladiyelik olmayacağı için seçenekler arasında üst sıralarda.
Nissa Micra ve Yaris ise daha sonraki seçenekler çünkü fiyat aralığım içinde çok bulunmuyor. Bulunanlar da genellikle hasarlı oluyor.

Sizlerin de fikirlerinizi almak istiyorum. Peugeot geçerken uzak durulması gereken bir marka mı? Kime sorsam "AMAN!" diyor ama 10 arabadan 3'ü Peugeot. Başka önerebileceğiniz bir model marka var mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

ekleme: Araba konusunda bilgim sadece son 1 aya dayanıyor. Hiçbir şeyinden anlamıyorum. Şanzımanın ne olduğunu bu ay öğrendim :).

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!
Scudo

Abdullah07

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Abdullah
Bisiklet
b'Twin
Edip bey uzun süredir 2002 model peugeot 307 otomatik vites kullanıyorum. Peugeotların otomatik viteslerinde kronik problem var, tercihiniz peugeot olursa buna dikkat etmenizi öneririm.

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu bütçeye honda Crv olabilir 2000-2003 arası 4x4 içi geniş ve yerden yüksek bir arabadır. Bakımlarını zamanında yapıp temiz kullanırsanız sorun olmaz.Ayrıca bu fiyata honda jaz da düşünülebilir 5 yıl kadar honda kullanmışlığımız var çok sorunsuz bir arabadır hondalar

• Beğen

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
2009 gibi temiz CVT şanzımanlı Honda Jazz öneririm... Tepesinde de bisiklet taşıma barı, oooh mis :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Abdllh nasıl bir kronik sorun? Çözülemeyen bir şey mi? Çok da hevesliydim Peugeot için :)

@Arınç @Kurtuluş E. Crv biraz büyük bir araç gibi; ufak olsun, parketmesi kolay olsun ama içine de sığayım :D

Honda Jazz beğendiğim bir araç ama bütçemin dışında biraz. Az kazalı ve düzgün bir şey direk 26binTL'den başlıyor.

Abdullah07

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Abdullah
Bisiklet
b'Twin
@Edip Dinçer Edip bey, yolda giderken arabaya sanki arkadan çarpılmış gibi oluyor ve vitesi araç kendi 3'e alıyor. Arabayı stop edip tekrar çalıştırmadığınız sürece 3'te kalıyor, vites değişmiyor.(Stop edip tekrar çalıştırınca normale dönüyor). Benim aracımda bu olunca forumları araştırdım, onlarca yöntem deneyip sorunu çözemeyenleri görünce hiç tamirciye gitmedim. Forumlarda genelde tamir edilen aracın belli bir süre sonra aynı arızayı tekrar verdiğinden bahsediliyor. Yani tecrübem sadece okuduklarımdan ibaret. Belki çözenler vardır bana denk gelmemiştir, bilemiyorum.

• Beğen

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Az önce 152.000'de 2005 bir Mitsubishi Colt'u 21binTL'ye anlaştım gibi. Gidip ustaya göstermek kaldı.
Bayrampaşa'da araç, tanıdık bir usta bulmak kaldı şimdi. @chnkrmz var mı tanıdık? :)

Heyecan yaptım, arabayı oradan nasıl getireceğim fikri yüzünden :D.

Çok teşekkür ederim herkese.

Amaninbow

Üye
Tepki
35
İsim
Murat Kapçak
Bisiklet
b'Twin
Honda jazz alın ondan sonra ne alacağım derdi olmuyor, çünkü satıp yine jazz alıyorsunuz :)

• Beğen
Tepkiler: necatidur

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mitsubishi Colt'un ilk çıktığı zaman almak için deneme sürüşü yapmıştım. Araç 2. viteste kalkıyor. Düşük viteste Torqu kuvvetli.

İlk araba olarak, Japon arabalarını listeme almıştım.

1) Suzuki Swift tam bir F/P arabası
2) Honda Jazz - Çok amalı bir araç ve Honda kalitesi ve rahatlığı
3) Mitshubishi Colt - F/p ve Düşük viteste performansı iyi ve şehir aracı
4) Peugot 206 - küçük minik, direksiyon hakimiyeti yüksek, ve iç dizaynı hoş
5) Dacia Stepway - Yüksek araç, eksiği var fazlası yok, Tam Türk yolları için yaratılmış. :)

Tepki
73
İsim
Saygın Yılmaz
Bisiklet
Merida
Fiat Punto'ya da bakmanızı tavsiye ederim

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Emre Yönlüer
Aslında Bugatti diyorum ama :D

Bugün 21binTL'ye Mitsubishi Colt 1.3 Invite aldım. 2005 model, 150bin'de :)

Teşekkür ederim herkese:)

• Beğen
Tepkiler: Emre Yönlüer

necatidur

Üye
Tepki
11
İsim
Necati
Model eski olacağı için, hala aynı teknolojiyi kullanan Honda var. Kesinlikle Honda almanızı tavsiye ederim. Yaris İç hacim çok dar.