Aort Anevrizması

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.666
Semptom vermeyen tehlikeli bir hastalıktır. Anevrizma damarlarda balonlaşmaya verilen tıbbi isimdir.

Vücudun her damarında oluşabilir. En sık vücudun en büyük damarı olan Aortanın karındaki kesiminde gözükür. Buna Abdominal Aort anevrizması denir. Anevrizmanın çapı 5 cm’yi geçince rüptüre olmuş (patlama) riski artar. Çap büyüdükçe patlama riski daha da yükselir. Patlama durumunda ölüm riski çok yüksektir. Anevrizma genelde patlayıncaya kadar belirti vermez.

Tanısı önceden konulan anevrizmaların Endovasküler (stent) veya açık ameliyatla tedavi edilme olasılığı çok yüksektir. Tedaviden sonra hastaların normal bir yaşam sürdüğü bilinir.

Kimler risk altındadır?

Sigara içenler ve içmiş olanlar.
Yüksek tansiyonu olanlar.
Yüksek kolesterolu olanlar.
Aile hikayesi olanlar.
Altmış yaşın üzerinde ve özellikle erkekler.

Eğer yukardaki gruba giriyorsanız bir kez karın ultrasonu yaptırmanızı öneriyoruz. Anevrizma tanısı veya şüphesi olanların bir damar cerrahını görmesini tavsiye ediyoruz. Erken konulmuş tanı hayatınızı kurtarır. Hastanemiz radyoloji bölümüne müracaatınız veya damar cerrahını görmeniz hayat kurtarıcı olabilir.

Dr. Cihangir Çelik

(link)

Scudo

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
Aile hikayesi olanlar

ben bu kısmı anlamadım

bilgi için tskler

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Çok şükür ki hiç bir gruba girmiyorum. Mümkünse hayatımda bir daha hastane yüzü görmek istemiyorum. Bu yüzden kendime eskisinden daha fazla dikkat etmeye çalışıyorum..

Semantik

Üye
Tepki
0
İsim
Hasan Aksoy
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Evet aort anevrizmasi bende var ve bisiklet sürmeye devam ediyorum

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet aort anevrizmasi bende var ve bisiklet sürmeye devam ediyorum
Merhabalar ,siz benden yaşça çok daha tecrübelisiniz. Bisiklete binmeniz gerçekten güzel olmakla beraber bazı tehlikeleri beraberinde getirebilir.
Çok basit bir yaşanmış anımdan bahsedeceğim. Benim Büyükbabam kendisi Hava kuvvetlerinden emekli bir Albaydı. Hayatı boyunca spor yapmış birisi idi. 2000 yılında sabah yürüyüşünü yaparken, aort anevrizmasının yırtılması sebebi ile aramızdan ayrıldı. Bu sebep ile kontrollü olmanızda çok çok büyük fayda var. Sağlıklı sürüşler diliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@Semantik geçmiş olsun. Periyodik kontrol, verilen ilaç, önerilen ve yasaklanan durum ve davranışlara uymanızı önerir , rica ederim. Tanıdık bir abimiz izmir de trafikte araç kullanırken bu yüzden hayatini kaybetti.
Tekrar geçmiş olsun ve gereken tedbirleri alın.

ErzincanLee

İnsanı Ayakta Tutan Tek Şey , Ayakları dır. =))
Tepki
2.321
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aile hikayesinden kasıt, bazı hastalıkları kişiler genlerden alır. Genetik yatkınlık diyebilirim. Onu demek istemiş olabilir.